Спецпроєкт "Свій кут": коли українці вперше почали отримувати житло від держави

Спецпроєкт "Свій кут": коли українці вперше почали отримувати житло від держави

Свого житла люди чекали десятиліттями.

Власна квартира – мрія кожного, хто її не має. Від сьогодні в ТСН стартує спецпроєкт, у якому ми вивчаємо всі можливості стати власником квадратних метрів. І починаємо з історії питання – як і коли українці стали власниками нерухомості. ТСН знайшла перші квартири, які "видавала держава", і відповідь: чому квартирне питання досі для нас найболючіше.

Про це йдеться 10 травня у сюжеті ТСН.19:30.

У Харкові 100 років тому почався перший в Україні атракціон небувалої щедрості — безкоштовне житло від держави.

Головна родзинка тутешніх квартир у сторічному будинку — немає кухонь. Місцеві жартують, що це звільнення від рабства радянської жінки.

Як і чому радянська влада вирішила будувати житло без кухонь? І які ще фантазії радянських можновладців назавжди скалічили уявлення українців про комфортне житло.

Спецпроєкт "Свій кут" | Як і коли українці стали власниками нерухомості

Спецпроєкт "Свій кут" | Як і коли українці стали власниками нерухомості

Харків, тодішня столиця Радянської України, у 1930-х роках був перенаселеним. Більшість жили у бараках та землянках. Звичайним працівникам паровозобудівного заводу чи не вперше починають видавати власне житло.

Місцеві запрошують всередину. Таким житлом і досі пишаються, а сто років тому воно вважалося взагалі розкішним.

За словами архітектора Георгія Духовичного, всі великі будівництва Радянського Союзу цього періоду, якими дуже пишалися, були запроектовані американцями.

Американці проєктували всі заводи, Дніпрогес, і вони запроєктували те поселення для будівельників Дніпрогесу, яке існує в Запоріжжі. Довести до ладу концепцію ідеального міста не вистачило фінансування. Проєкт зупинили. Більшість робочих продовжили жити в бараках.

В цей же час поруч з Держпромом будують житло для радянської еліти. Вони отримали житло досить буржуазне — з коморками для прислуги.

Друга світова поставила паузу на будівництві. Масово до забудови повернулися в 1955 році. Вже без надмірностей, як в сталінській архітектурі.

Свого житла люди чекали десятиліттями, хоча на ділі "своє" було лише в держави. Від 1992 року вступив в силу закон про приватизацію і люди отримали право на приватизацію житлового фонду.

Україна позбулася активу у вигляді житла. Мільйони квадратних метрів (1991 рік – 923 млн м квадратних житла) розподілили між тими, хто встиг отримати квартири у Союзі. А інша армія людей так і лишилася чекати.

Нагадаємо, що в української військової, котра перейшла на службу в Росію, хочуть забрати квартиру в Криму.

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.