Справа з потрійним дном: що загрожує Медведчуку за державну зраду і якою може бути відповідь Путіна

Справа з потрійним дном: що загрожує Медведчуку за державну зраду і якою може бути відповідь Путіна

УНІАН

Медведчука відправили під домашній арешт, а Козак перебуває за кордоном.

У "судний день" для кума Путіна, нардепа від "ОПЗЖ" Віктора Медведчука під Печерським райсудом у Києві цього вердикту чекав цілий натовп людей. І фактично вся країна. Бо всі сім років війни з Росією відвертий прихильник Кремля почувався в Україні дуже спокійно. Спілкувався з президентами. Розширював бізнес. Через підставних осіб купував телеканали і давав великі інтерв'ю.

І раптом після запроваджених санкцій аж такі серйозні обвинувачення. Крадіжка родовища на 38 мільярдів, що допомогла анексії Криму. Розкриття військової таємниці. І створення агентурної мережі.

То чи загрожує Медведчуку реальна тюрьма? І як ці події можуть позначитися на східному фронті України? Про це 16 травня йдеться в сюжеті ТСН.Тижня.

В чому державна зрада?

Обвинувачення висунуло Медведчуку та нардепу від "ОПЗЖ" Тарасу Козаку одразу три вкрай серйозні статті.

Епізод перший. Якщо зовсім коротко: коли "зелені чоловічки" окупували Крим, Медведчук зареєстрував у Росії компанію "Нові проєкти". По суті двійника зареєстрованої в Києві фірми, яка володіла ліцензією на розробку нафтогазових родовищ поблизу півострова. Корисних копалин там - на грандіозну суму у 38 мільярдів гривень.

"Так от, в 2015 році наші підозрювані фактично взяли і передали окупанту усю матеріальну та документальну базу цього родовища", - сказала генпрокурорка Ірина Венедіктова.

Ну, а "рішали" за все це - напряму з московськими міністрами і псевдовладою Криму.

Епізод другий. Передавання ворогу таємних даних. В СБУ стверджують: Медведчук через Козака проінформував ФСБ про місцерозташування секретного підрозділу Збройних сил України, їхню чисельність, бойову підготовку. Що, по суті, означає приставити до скронь українських захисників дула росіян. І це вже прямий удар по обороноздатності країни

Епізод третій. Та сама парочка "ОПЗЖистів" придумала хитрий і цинічний план, що претендує увійти в підручники гібридної війни. Назвали проєкт "Промінь". Виходячи зі слів голови СБУ Івана Баканова, кінцевою метою мала стати одночасне створення в Україні п’ятої російської колони і мережі завербованих агентів . Об’єктами розробки ФСБ мали стати всі прості заробітчани. І можливо, вже стали...

"Через механізм цього проєкту "Промінь" - збирати персональні дані українців. Вербувати їх, впливати на внутрішню політику нашої держави", - сказав Баканов.

Новини тижня: чи буде реальна тюрма для Медведчука

Новини тижня: чи буде реальна тюрма для Медведчука

В очікуванні "судного дня"

Днем пізніше, після цього резонансу, Медведчук, з усією свитою "ОПЗЖ" навідується до Офісу генпрокурора. Каже, аби реально отримати підозру держзраді, і в хорошому настрої, сам виходить з неї. Медведчук - людина, що десятиліттями була дотична до судової системи країни. І кожна дія його зараз - точно не в холосту.

"Судний день"

Печерський райсуд столиці - в оточенні сотень спортивних молодиків. Вони кажуть, що "патріоти за життя"... У цьому випадку - життя Медведчука. Паралельно тут - з десяток патріотів, уже за життя України без впливового путінського кума. Але всередині - ще тісніше. Про що свідчить всюдисущий Ілля Кива.

"Сиш, убери свою ж*пу", - сказав нардеп.

До пізнього вечора Феміда слухає сторони. А сам підозрюваний гнутиме власну лінію:

"Вважаю, що в розпорядженні правоохоронних органів немає об’єктивних доказів, які б могли сьогодні говорити навіть про підозру по відношенню до мене".

Нардепи з оточення свого шефа клопочуть у судді взяти Медведчука на поруки. Прокуратура - закрити в СІЗО на час слідства, або заставу - 300 мільйонів гривень. Через сім годин суддя озвучує третій варіант, від чого однопартійці Медведчука гучно радіють. Цілодобовий домашній арешт.

Наступного дня правоохоронці прозвітують: браслет стеження на підозрюваному закріплений. Відлік домашнього арешту розпочався.

"Є така думка, що, в принципі, це – можливо, і добре", - сказав адвокат Павло Богомазов.

Так оцінює саме домашній арешт назалежний адвокат, якого ТСН.Тиждень спеціально попросив проаналізувати те, що і як зараз відбувається у справі Медведчука.

"Він не може вільно пересуватися, спілкуватися. Принаймні, офіційно він є обмеженим. А якби він вніс заставу – це йому б більш розв’язало руки", - пояснив адвокат.

Справа в тому, що українська Феміда, на час слідства, може швидше відправити до СІЗО підозрюваного у звичайній крадіжці, ніж у державній зраді. Таке от законодавство. І, мовляв, у випадку з Медведчуком - саме домашній арешт, схоже, найсерйозніший з можливих запобіжників. І навряд таке рішення насправді втішило захист кума Путіна.

Чи буде тюрма?

Адвокат Павло Богомазов міркує, що з озвученого прокурорами поки найперспективнішим для реального тюремного терміну виглядає другий епізод в обвинуваченні Медведчука. Тобто передавання секретних даних про підрозділ ЗСУ.

"Якщо інформація була передана – це вже ознака державної зради. І тут вже, по суті, доведено злочин до кінця", - пояснив адвокат.

Стосовно здавання корисних копалин Росії - буде складніше... А по таємничій організації "Промінь" - так взагалі під запитанням.

"Тому що тут вона повинна була б діяти. Тут мали б бути конкретні докази, а не лише мотив".

Та насправді - усе це лиш гадання на кавовій гущі. Ні тексту підозри, ні рішення суду - ще не досупні загалу. Тож ніхто, крім вузької групи правоохоронців, не знає реальних фактів, що могли б просвітити, наскільки серйозно попався Медведчук.

"Коли вже вручають підозру – це означає, що слідчий-суддя повірив і побачив, що є переконливі докази провини Медведчука", - каже адвокат.

Наразі це була розвідка боєм, кажуть експерти. Реальна війна правосуддя розпочнеться згодом. Від початку війни в Україні зафіксовано понад 70 вироків саме по держзраді. Тож практика є. Реальні тюремні терміни - теж. Козирем у рукаві прокурорів, ймовірно, буде удар по фінансуванню тероризму Медведчуком. Це - саме те, за що на нього, його дружину Оксану Марченко і поплічника Козака РНБО наклало санкції.

Справа з потрійним дном?

Впливова західна преса уже аналізує: Росія навряд це просто так залишить. Бо йдеться про удар по прямому оточенню Путіна. І він вже відреагував.

"Це безумовно питання, яке повинне перебувати в полі нашої уваги і ми своєчасно належним чином, маючи на увазі ті загрози, які для нас створюються, повинні будемо на це реагувати", - заявив Путін.

І хоч Кремль офіційно заявляє, що суд над Медведчуком - це все ж справа внутрішньоукраїнська, та на ділі цей арешт у Києві може здетонувати на Донбасі. Власне як і навпаки - стати додатковим важелем для Києва. Бо по суті Москва ледь не вперше змушена діяти у відповідь. Досі перший хід завжди робила вона. До речі, секретар РНБО Олексій Данілов вже навіть натякнув - можемо Медведчука і обміняти. Ростов здається, ще має куди зростати.