Тектонічні зрушення: саміт НАТО підтвердив, що союзники готові стояти разом з Україною, скільки треба

Дата публікації
Перегляди
9100
Час на прочитання
3 хв
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Тектонічні зрушення: саміт НАТО підтвердив, що союзники готові стояти разом з Україною, скільки треба

Фото: Associated Press

Тектонічні зрушення все ж відбуваються у безпековій системі світу. Звичну Росія зламала, а тепер натикається на згуртовану відповідь НАТО. Попри розмови окремих західних політиків про буцімто втому Заходу від війни, союзники готові стояти разом з Україною, скільки буде треба. Це підтвердив саміт Альянсу, що напередодні завершився у Мадриді.

Його учасники і журналісти говорять про знакові рішення. НАТО розширюється.

Про це йдеться у випуску ТСН 20:00.

Вперше від часів Холодної війни Альянс розгортає чисельні сили швидкого реагування в Європі. А Україну переводить на натівські зразки озброєння. 

Кореспондентка "Радіо Свобода" Зоряна Степаненко розповіла про те, що змінить у світі та в Україні історичний саміт НАТО у Мадриді. 

Саміт, від якого спочатку не очікували жодних проривних рішень, увійде в історію як один із найнеприємніших для президента Росії Володимира Путіна. Відколи він наказав своїй армії напасти на Україну, світ не почувається більше в безпеці та реагує відповідно.

Росія для НАТО – більше не партнер, а загроза, що намагається поділити континент на сфери впливу шляхом агресії. Це записано в новій стратегічній концепції НАТО, схваленій у Мадриді. Попередню схвалювали ще 12 років тому. Документ цей, власне, – другий за важливістю після Північноатлантичного договору, на якому й базується принцип "один за всіх і всі за одного".

Зважаючи на загрозу та її географічне розташування, чисельність сил швидкого реагування НАТО в Європі зростає у сім з половиною разів. Нарощують свою присутність там США. І адекватна оцінка Росії сприяє тому, що світ гуртується з Україною, яка в буквальному сенсі зараз бореться із загрозою. Дедалі чіткіше там усвідомлюють, якщо порівнювати з настроями, які панували серед союзників на початку війни, що стабільність у Європі напряму залежить від ситуації в Україні. Зараз Альянс виділяє їй комплексний пакет нелетальної допомоги – бронежилети, аптечки, засоби зв’язку на 400 млн євро.

Зброю смертельного ураження союзники дають на двосторонній основі. Більше артилерійських установок "Цезар" – від Франції, броньовики – від Канади, HIMARS і сучасні системи протиповітряної оборони ­– від США. Новий пакет військової допомоги Україні на 800 млн дол. вже на підході. Журналісти запитували у президента США Джо Байдена, наскільки довго його країна буде такою щедрою. Він повторив те саме, що в унісон на цьому саміті повторювали всі союзники: "Скільки знадобиться". Бо ж не можна допустити перемоги Росії.

І дійсно, спілкуючись за лаштунками з учасниками саміту, кореспондентка чула від них, що зараз головна проблема – не в рішучості союзників постачати Україні те, що їй потрібно, а в швидкості доправлення. Надто багато бюрократичних перепон. У довгостроковій перспективі Альянс допоможе Україні системніше: переведе її з радянського озброєння на сучасне, натівське. Джерела в штаб-квартирі НАТО кажуть, що для втілення такої масштабної оборонної реформи знадобиться до шести років. Але ця реформа наблизить Україну до Альянсу. І шлях до нього може бути значно коротшим: без жодних планів дій щодо членства.

У Києві побачили, що це не знадобилося Фінляндії та Швеції, яких на цьому саміті, подолавши вето Туреччини, офіційно запросили до НАТО. Формальності ще попереду, та вже ясно: Путін хотів менше Альянсу довкола Росії, а отримує більше. НАТО не просто не "забере свої манатки" до кордонів 1997 року, як радив союзникам російський дипломат високого рангу, а прийме до своїх лав дві нові країни. І протяжність кордону Альянсу з Росією подовжиться майже на 1300 км. Тож країни Балтії, що бояться стати наступними, зможуть почуватися значно впевненіше. 

Телемарафон | Випуск ТСН 20:00 за 1 липня 2022 року

Телемарафон | Випуск ТСН 20:00 за 1 липня 2022 року

Нагадаємо, керівник Офісу президента Андрій Єрмак повідомив 1 липня, що Пентагон підтвердив надання Україні чергового пакету військової допомоги на 820 млн дол.

Читайте також:

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Війна Росії проти України
Автор
Тетяна КурпітаТетяна Курпіта
Дата публікації
Перегляди
9100
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація