Курортний сезон в розпалі: чи оговталась туристична галузь від локдаунів та які країни обирають українці

Курортний сезон в розпалі: чи оговталась туристична галузь від локдаунів та які країни обирають українці

Фото: ТСН.ua

Українці стали цікавитись гарячими путівками в Туреччину через пожежі в курортних провінціях.

Туристичний сезон на піку, і все більше українців вирушають на відпочинок за кордон. Деякі популярні курорти, як Туреччина, Єгипет, Греція та Чорногорія давно вже відкриті для іноземців. А в розпал сезону відкрились ще й престижні європейські курорти – Італія, Іспанія та Португалія.

На початку року прогнозувалось, що кількість українських туристів цьогоріч буде значно більшою, аніж торік, можливо, наблизиться до показників "доковідного" 2019 року. Однак на початку липня туроператори скоригували свої прогнози: у 2021 році українців на відпочинку за кордоном буде навіть більше, аніж позаторік, аж на 30-40%. Чи справдились ці прогнози – розбирався ТСН.ua.

Рекорди сезону

Туристичні оператори стверджують, що літній сезон-2021 вже не тільки наздогнав, а й перевершив показники позаторішнього сезону. За перші 7 місяців цього року кількість українців, які їдуть на відпочинок за кордон, збільшилась на 10% порівняно з першими 7 місяцями 2019 року. І це при тому, що у січні в Україні був локдаун, а до березня тривав спалах коронавірусу, тож приріст у перші три місяці був невеликим. Кількість туристів почала суттєво зростати лише починаючи з квітня.

"У травні зростання склало близько 40% відносно аналогічного періоду 2019 року, у червні – 45-50%, у липні – приблизно так само. Липень є піковим періодом – як у 2019-му, так і цьогоріч", - розповів в коментарі ТСН.ua директор туристичної мережі "Поїхали з нами! Олег Кулик.

Він наводить декілька причин, чому туристичний сезон 2021 року б’є рекорди з кількості туристів. Основна з них – так званий відкладений попит. Багато українців, що мали намір полетіти на відпочинок у 2020 році, не змогли це зробити через карантинні обмеження.

"Ми фіксуємо зменшення так званих самостійних туристів, які їздили на відпочинок, не звертаючись до туроператорів, літали лоукостерами та самостійно бронювали готелі. Переважно вони відпочивали у Європі. Але, оскільки популярні європейські курорти до середини літа були зачинені, ці туристи почали обирати для подорожей інші регіони, звертаючись до турагенцій", - каже Олег Кулик.

Пожежі та росіяни: чому впав попит на відпочинок у Туреччині

Як кажуть туроператори, на першому місці за популярністю серед українців перебуває Туреччина. В травні та червні її обирали близько 65% українських відпочивальників, але у липні їхня кількість знизилась до 60%.

"Попит на відпочинок у Туреччині залишається стабільно високим. Але у зв'язку з відкриттям нових напрямків та наявністю інших доступних пропозицій у схожому ціновому сегменті українці активно бронюють відпочинок і в інших країнах, зокрема в Греції та Чорногорії", - пояснює в коментарі ТСН.ua керівниця відділу розвитку напрямків туроператора "JoinUp!" Катерина Артюх.

За словами Олега Кулика, Туреччина дещо втратила популярність і через інші причини. Зокрема, через те, що ця країна відкрилася для російських та європейських туристів. Внаслідок цього у липні там значно зросли ціни.

"Якщо в травні чи в першій половині червня українці могли знайти путівку на сім’ю з двох-трьох людей в гарний п’ятизірковий готель "все включено" на першій лінії біля моря за 20 тисяч гривень, то зараз така путівка коштує мінімум 30-35 тисяч гривень. Тенденція до зниження почнеться лише восени", - пояснює Олег Кулик.

Водночас, як стверджують туроператори, пожежі на популярних турецьких курортах - в провінції Анталії, містах Бодрум та Мармарис – не стримують українців. Вони сподіваються, що ситуація нормалізується впродовж кількох днів, і навіть розраховують на знижку.

"Українці, які зараз відпочивають в Туреччині, кажуть, що все нормально, у них ніяких проблем немає. При цьому до нас почали звертатися люди і цікавитися, чи не з’явились через пожежі гарячі путівки за нижчою ціною. Мовляв, ми не боїмося пожеж, нам потрібна гарна ціна. Звичайно, є й ті, хто вирішив відкласти свій відпочинок, вони чекають офіційної інформації про стабілізацію ситуації з пожежами. Однак таких людей невелика кількість, і вона не впливає на загальний попит на відпочинок у Туреччині", - каже Олег Кулик.

Балканські країни наповнені туристами, а для Західної Європи сезон зіпсовано

У зв’язку з підвищенням цін на відпочинок у Туреччині деякі українці вирішили обрати інші країни для подорожі, зокрема Грецію та Чорногорію. Порівняно з 2019 роком попит на відпочинок у Греції зріс у понад два рази, а у Чорногорії – у понад три рази. Втім, до Туреччини Європі ще далеко.

"Європейські країни ніколи не конкурували з Туреччиною за кількістю відпочивальників. Єдиним її конкурентом є Єгипет, але влітку Туреччина виграє за рахунок того, що там сприятливіші погодні умови. А починаючи від жовтня на перше місце виходить Єгипет", - каже Олег Кулик.

За його словами, у Греції відпочинок в 2021 році також здорожчав, але не суттєво: на 10% відносно 2019 року. І це, швидше, пов’язано з девальвацією гривні, адже вартість туристичних послуг в євро залишилась на позаторішньому рівні.

"Зараз основна проблема у Чорногорії – знайти вільний готель чи віллу, щоб заселити туристів на відпочинок. Це невелика країна, там мало готелів, але на неї дуже високий попит. Адже туди недалеко летіти і не потрібно здавати додаткові тести на коронавірус", - пояснює Олег Кулик.

Водночас наприкінці липня для українців відкрилися й популярні західноєвропейські курортні країни: від 26 липня – Португалія, від 27 липня – Іспанія, від 31 липня – Італія. Однак туристичні оператори прогнозують, що попит серед українців на відпочинок там буде низьким.

"До 2019 року попит на Італію та Іспанію серед українців був такий же, як на відпочинок у Греції. Але європейські країни – це не Туреччина, там курортний сезон завершиться за місяць-два. Туроператори ще не замовляли чартери, і я не впевнений, чи будуть вони це робити. Можливо, рейси будуть, але небагато. Тож я не очікую напливу туристів на курорти Західної Європи", - прогнозує Олег Кулик.

Те ж саме стосується і Португалії. Хоча туроператори вже пропонують українцям тури на серпень, кількість відпочивальників, порівняно з Грецією та Чорногорією, буде незначною.

Окрім того, відпочинок на португальських курортах обійдеться українцям дорожче, аніж в сусідніх країнах. Зараз гарячі п’ятиденні путівки на двох з проживанням в тризірковому готелі пропонують приблизно по 35 тисяч гривень, тоді як схожі пропозиції у Греції починаються від 18 тис. грн, а у Чорногорії – від 20 тис. грн.

Таку різницю у вартості Олег Кулик пояснює більшою відстанню, а відтак і вищою вартістю перельоту.

"До Чорногорії набагато ближче летіти, від півтори до двох годин, тоді як до Мадейри – близько 5 годин. Хоча вартість відпочинку залежить і від інших факторів, зокрема від попиту та правильної логістики: якщо туроператори "завантажать" літак, вони можуть підняти ціну, а якщо ні – їм доведеться продавати путівки нижче собівартості", - резюмує він.

Повʼязані теми:

Наступна публікація