У Києві хочуть знести унікальну трамвайну диспетчерську: чому зникають визначні будівлі

Дата публікації
Перегляди
443
Поділитись:
WhatsApp
Viber
У Києві хочуть знести унікальну трамвайну диспетчерську: чому зникають визначні будівлі

Будівля розташована на Львівській площі.

Київ незабаром може втратити одну з найнезвичніших будівель. Стильну та неповторну колишню трамвайну диспетчерську вже обнесли парканом. Незабаром вона може поповнити списки безповоротно втраченої архітектури.

Чому десятки будівель зникають із наших міст і чому існує така тенденція, розповіли у Сніданку з 1+1.

Середмістя Києва, Львівська площа та унікальна трамвайна диспетчерська – перлина київського модернізму та невід’ємна частина архітектурного ансамблю площі. Незабаром тут будуть бульдозери. На місці вже є паркан, а робочі, які його встановлювали, говорять по демонтаж.

Це індивідуальний проєкт заслуженого архітектора України Яноша Віга. У 1982 році будівлю звели для трамвайної диспетчерської. У 1996-му навколо неї зникли трамвайні колії: Київ почав відмовлятися від трамваїв, а диспетчери – переїхали.

На певний час одна з найстильніших модерністських будівель стала прихистком для невеликого, але дуже затишного бару "Фазенда". Утім, п'ять років тому ніби через аварійність приміщення бар звідси видворили, не продовживши оренду. Уже 12 років колишньою диспетчерською володіє приватна будівельна компанія. Будівлю декілька разів обносили парканом зі спробами знести.

У Києві готуються знести унікальну трамвайну диспетчерську

У Києві готуються знести унікальну трамвайну диспетчерську

Нині чергова спроба. Утім, паспорта об’єкта тут над парканом немає. До слова, він - вимога закону. Інакше – це порушення. Сконтактувати з власниками невдалося. Будь-яка реконструкція без згоди автора - це порушення закону. За словами активістів, Янош Віг реконструкцію не погоджував. Власники навіть не намагалися з ним зв'язатися, а він живе тут неподалік.

Здається, саме тут мала б втрутитись міська влада. Утім, коментувати цю історію в КМДА відмовились. До слова, спочатку Департамент міського благоустрою зафіксував порушення і склав припис через незаконне встановлення будпаркану, але вчора вони сказали, що власник підтвердив законність дозволом на реконструкцію. Паркан тут залишать.

Здається: будівля й будівля. Незвичайна – та що. Ну стильна. Ну вікна-ілюмінатори. Ну творіння відомого архітектора. Та хай зносять, може сказати будь-хто з перехожих. Чи хороша ця ідея – я поговорив із Семеном Широчиним, дослідником архітектури. Якщо аргументи про стиль, збереження виразності в архітектурі та пам’яті не працюють, то питання тут в іншому

"Якщо вона зникне, побудують якусь гидоту. Місто втрачає своє обличчя. Забудовниики вишукують будівлі, які не мають охоронних статусів і руйнують їх. Замість них з’являється якась гидота. Вони не споруджують нормальної архітектури. У нас є попит на гидоту і через це в нас є пропозиція на гидоту. Якщо зараз не підіймати гвалт, за 20 років ми будемо жити в якомусь Бангкоці", - коментує дослідник архітектури Семен Широчин.

До слова, це вже четверта модерністська будівля в Києві, якій на сьогодні загрожує знищення. Ще декілька таких років і від матеріальної спадщини 20 сторіччя в Києві нічого не залишиться. Щомісяця в Києві зникає кілька історичних будівель. Приміром, як садиба Уткіна в середмісті, яку ніхто не зміг захистити. На її місці з’явиться багатоповерховий, скляний і невиразний готель.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
443
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація