У російсько-чеському дипломатичному скандалі журналісти виявили український слід

У російсько-чеському дипломатичному скандалі журналісти виявили український слід

Фото: Bellingcat

Склади могли підірвати, щоб не дати вивести зброю до України.

Росія оголосила 20 чеських дипломатів персонами нон ґрата. Сьогодні вони мають залишити країну. Так Москва відповіла на вислання своїх 18 дипломатів з Чехії. Їх звинуватили у шпигунстві, а двох працівників російської розвідки Чехія оголосила у розшук. Йдеться про Олександра Мішкіна і Анатолія Чепігу - тих самих розвідників, які у 2018 році отруїли родину Скрипалів у Солсбері.

У Чехії вважають, що росіяни заклали вибухівку на складах боєприпасів у Врбетіце у 2014 році. Тоді загинули дві людини.

Про це в ТСН розповів кореспондент "Радіо Свобода" Сергій Стеценко.

Скандал був спричинений результатами розслідування чеських правоохоронців стосовно вибухів на складах у місті Врбетіце у 2014 році. За їхньою інформацією, вони в’їхали до Чехії із паспортами на імена Олександра Петрова та Руслана Баширова добре відомими за причетністю до отруєння “новачком” російського ексрозвідника Скрипаля у Солсбері. Розвідники начебто приїхали спочатку до Праги, а потім вирушили на схід країни, де розташовувався приватний склад боєприпасів. Пізніше на цьому складі сталося 2 вибухи, від чого загинуло 2 людини.

Більше того, у журналістському розслідуванні чеського видання Respect йдеться про те, що росіяни підірвали арсенал, через те, що звідти готували партію зброї для України. Її нашим військовим нібито мав передати болгарський бізнесмен Омелян Гебрев. Незадовго після інциденту чоловіка двічі намагались отруїти тим таки “новачком”.

«Поліція та секретні служби наразі працюють з двома версіями, куди мала відправитися ця зброя. Одна версія – що ця зброя мала вирушити до України. Як ми знаємо, у жовтні та грудні 2014 року сталося два вибухи у Врбетіце, у цей час вже тривала війна проти України з боку Росії. Якби ця зброя відправилася до України, то її безперечно використали б для посилення української боєздатності, а такий варіант РФ міг бути небажаним», - переконаний журналіст-розслідувач видання Respect Ондржей Кундра.

Новини світу: висилку російських дипломатів з Чехії підтримало одразу кілька країн світу

Новини світу: висилку російських дипломатів з Чехії підтримало одразу кілька країн світу

Наслідки скандалу не змусили довго чекати. Зокрема міністр промисловості і торгівлі Чехії Карел Гавлічек заявив, що російську компанію “Росатом”, яка планувала взяти участь у тендері на будівництва атомної електростанції у чеській Моравії, вже не зможе цього зробити. Тим часом міністр закордонних справ Чехії Гамачек сьогодні має обговорити дипломатичний скандал на раді голів МЗС Євросоюзу.

Повʼязані теми:

Наступна публікація