В Україні слідом за Ізраїлем зачиняють COVID-відділення: чи не поспішаємо ми і у чому наш "секрет"

Дата публікації
Перегляди
4720
Поділитись:
WhatsApp
Viber
В Україні слідом за Ізраїлем зачиняють COVID-відділення: чи не поспішаємо ми і у чому наш "секрет"

Як Україна стабілізувала ситуацію з коронавірусом без масової вакцинації? І чи справді лікарні порожніють, бо там немає хворих на COVID-19?

В Україні заговорили про закриття відділень для хворих на COVID-19 пацієнтів. Зокрема, на Буковині та в Ужгороді заявили, що деякі їхні медичні заклади, які були перепрофільовані під пацієнтів з коронавірусною інфекцією, повертаються до звичної роботи. 

У чому ж феномен України? Як нам вдається без масової вакцинації стабілізувати ситуацію з коронавірусом? Чи справді хворих стало менше і чи спорожніли лікарні у великих містах країни  Києві та Львові? Та чи не зашвидко Україні зачиняти COVID-відділення слідом за Ізраїлем, де, на відміну від нас, майже все доросле населення отримало щеплення? Про це ТСН.ua дізнавався у лікарів-інфекціоністів, епідеміолога та пульмонолога.

Хворих на COVID-19 стало менше

На початку травня в Міністерстві охорони здоров'я заявили, що в Україні завершилась третя хвиля коронавірусу. Від 25 травня усі регіони опинилась в "жовтій" зоні. Останніми днями кількість нових випадків інфікування коронавірусом зберігається на рівні 3 тисяч осіб. Про зменшення кількості хворих на COVID-19 кажуть і лікарі.

"Хворих, і справді, стало менше. І думаю, що завдяки погоді. Зараз тепло, люди почали більше гуляти, дихати свіжим повітрям, провітрювати кімнати", – каже лікарка-фізіопульмонологиня Київської міської клінічної лікарні №5 Анна Анікєєва.

Слова лікарки про спад захворюваності у столиці підтверджує епідеміологиня Національної експертної групи з інфекційного контролю (NEGIC) Катерина Сояк.

"Я думаю, що у Києві, дійсно, покращується ситуація в плані зменшення захворюваності на коронавірус, як і в інших містах", – зазначила експертка.

Фото: УНІАН

Не лише у столиці, а й у Львові та загалом по всій Україні зменшилась кількість хворих на COVID-19, які потребують стаціонарного лікування, каже головний інфекціоніст Львівщини, директор Львівської обласної інфекційної лікарні Сергій Федоренко.

"Кількість хворих, як і в Україні, так і у Львівській області, значно зменшилась. Крім того значно зменшилась кількість людей, у яких вперше підтверджено позитивний ПРЛ-тест. Також зменшилась кількість хворих, які потребують стаціонарного лікування. Зараз у Львівській обласній клінічній інфекційній лікарні на лікуванні перебуває 89 хворих. Четверо з них у відділенні реанімації, двоє підключені до апаратів ШВЛ. І якщо брати вікову структуру хворих, то все ж таки є стійка тенденція, що це – особи віком від 35 до 65 років", – розповів Сергій Федорченко.

У Чернівцях, де ситуація була однією з найскладніших в Україні, також коронавірус демонструє спад. 

"Пандемія дає трошки перепочинку медикам. Дійсно, менше інфікованих, менше госпіталізацій, в області закривають "ковідні" ліжка", - розповіла у соцмережі лікарка-інфекціоністка Чернівецької обласної лікарні Ольга Кобевко.

Для порівняння у квітні завантаженість ліжок з киснем в Києві становила 84,3%, тоді коли норма не повинна перевищувати 65%. Станом на 27 травня цей показник у Києві становить 18,6%. (Щоб ознайомитись із актуальними даними МОЗ щодо завантаженості лікарень хворими на COVID-19, натисніть внизу на правий кут зображення).

Завантаженість ліжок хворими на COVID-19 станом, дані МОЗ. / Фото: moz.gov.ua

Чи доцільно зачиняти в Україні COVID-відділення?

Хоч коронавірус в Україні демонструє спад, а третя хвиля епідемії позаду, та все ж в МОЗ застерегли, що четверта хвиля цілком можлива. Тим паче, що до нас з сусідніх країн може дійти "індійський" штам коронавірусу. Та з огляду на теперішню ситуацію, зокрема, у Чернівцях і Ужгороді почали зачиняти відділення для хворих на COVID-19, адже там немає пацієнтів. Чи не поспішаємо ми з такими діями і чи ще можливе погіршення ситуації в Україні? Адже значна частина українців ще не отримала щеплення, на відміну від Ізраїлю, який заявив про закриття своїх "ковідних" лікарень, адже поборов коронавірус шляхом масової вакцинації.

"Якщо немає хворих з коронавірусом, і те відділення, яке перепрофільовано, наприклад відділення неврології, і є пацієнти, які мають отримувати допомогу за своїм профілем, неврологічним, то у такому разі "ковідне" відділення можна згортати. Розвернути заново госпіталь ми завжди встигнемо. У нас же є інші хвороби, крім COVID-19. Ми вже навчені, кисень є. Розгортатися і складатися вже вміємо", - каже лікарка-фізіопульмонологиня Київської міської клінічної лікарні №5 Анна Анікєєва.

Про те, що "ковідні" відділення в Україні можна зачиняти каже і епідеміологиня Катерина Сояк. Утім експертка наголошує: "Потрібно розуміти, що вони ще можуть знадобитися".

"Тож, дійсно, зараз спостерігається зниження захворюваності, але це не означає, що ці "ковідні" стаціонари не знадобляться. Я думаю, що їх не повністю закривають, а поки що просто переорганізовують. У будь-якому випадку, ми поки що не можемо відчувати себе стабільно. По-перше, тому що ми не провели повноцінну вакцинацію. По-друге, тому що перехворіло у нас не 80% населення, щоб сформувати якийсь імунітет. Тому сподіваюся, що вони закриваються не повністю, а просто на період, поки є такий спад захворюваності", - зазначає експертка.

Лікарі-інфекціоністи Закарпатської обласної клінічної інфекційної лікарні в захисних костюмах, де лікують хворих коронавируса. Ужгород, 20 травня / Фото: УНІАН

У Львівській області у зв’язку зі зменшенням кількості хворих вирішили виділити лікарні "першої лінії", розповідає головний інфекціоніст Львівщини Сергій Федоренко. Це так звані опорні лікарні, які прийматимуть хворих на постійній основі, а у разі ускладнення ситуації чи четвертої хвилі коронавірусу, будуть задіяні і інші медзаклади, які з 1 червня не будуть надавати допомогу хворим на COVID-19.

"Ми постійно моніторимо інформацію гуманітарного департаменту ООН і Європейського бюро ВООЗ. Також, враховуючи досвід західних країн та інших, зокрема, Індії, Бразилії, ми бачимо, що там є значна кількість хворих та тенденція до їх збільшення. Крім того, на жаль, коронавірус зараз мутує. Особливо, якщо брати "індійський" штам, то там є такі підтипи, які мають дві-три мутації, вони більш агресивні, як по перебігу, так і по ступеню інфікованості. Тому без сумніву, я не можу виключити, що в Україні, якщо ці штами проникнуть в нашу державу, то буде ще і так звана, четверта хвиля коронавірусу. Проте, коли це станеться, це точно ніхто у світі не скаже. Наш кабмін, наскільки мені відомо, цю ситуацію постійно моніторить", - зазначив Сергій Федоренко.

фото / Чернівецька ОДА

Україна долає коронавірус без вакцинації?

У період пандемії коронавірусу Ізраїль почувається чи не найбільш безпечно, адже планує вже влітку скасувати всі карантинні обмеження і повернутися до звичного способу життя. З 9 мільйонів населення там вже вакцинували понад 59% людей. За минулу добу, станом на 28 травня, в Ізраїлі виявили лише 13 нових випадків інфікування коронавірусу. Своїм успіхом у боротьбі з коронавірусною інфекцією Ізраїль називає масову вакцинацію.

Звісно, Україна ще не може похвалитись такими показниками, щеплення отримали трішки більше мільйона наших громадян. Та попри це, рівень захворюваності на COVID-19 серед українців, навіть без достатньої кількості щеплень, помітно зменшився і продовжує йти на спад. Що посприяло цьому і чи можна вже говорити про колективний імунітет? Чи можна сказати, що "ми змогли, бо молодці", чи тут діють інші закони?

Київська лікарка-епідеміологиня Катерина Сояк вважає, що на зниження рівня захворюваності серед українців могли вплинути декілька факторів.

"Чому зменшується рівень захворюваності на COVID-19, теж загадка, але думаю, що все-таки погода дає своє. Зараз вже потеплішало, люди більше провітрюють приміщення, більше перебувають на вулиці. І ми все-таки були на якому-не-якому карантині. І всі ці фактори, думаю, що вплинули на рівень захворюваності", - каже експертка.

Утім тішитись зарано, каже Катерина Сояк, адже Україну ще може накрити нова хвиля захворюваності, а проблеми, з якими ми зіштовхнулись раніше, знову повернуться.

"Знову ж таки, якщо це буде або новий штам, або ще одне підвищення захворюваності в Україні, ми все одно будемо мати ті самі проблеми, які мали раніше, тому що систему охорони здоров'я ми не особливо "підтягнули", не особливо налагодили ситуацію у лікарнях. Ми просто загасили свої пожежі, пережили ці дві хвилі захворюваності, але зараз нічого глобально не покращилось. Просто менше хворих, тому легше. Але, я думаю, що розслаблятися ще зарано, оскільки є всі передумови того, що ми отримаємо ще один сплеск захворюваності", - наголошує епідеміологиня.

Про те, що нам зарано говорити про сформований в Україні колективний імунітет, каже і лікарка-фізіопульмонологиня Анна Анікєєва. На її думку, він може виробитись не раніше, ніж на при кінці літа.

"Тому що і низький рівень вакцинації, і, я думаю, що ми ще не досягли 60% перехворілих серед усього населення країни", - вважає Анна Анікєєва.

Фото: Associated Press

Думку колеги про те, що в Україні ще не сформувався колективний імунітет підтримує і головний інфекціоніст Львівщини Сергій Федоренко.

"Колективного імунітету ми ще точно не досягнули. Бо, щоб він був, потрібно, щоб кількість осіб, які перехворіли, або кількість тих, які отримали щеплення від коронавірусу, сягало не менше, як 90-95%. Станом на сьогодні ми точно такої цифри не досягнули", - запевняє медик.

На думку інфекціоніста Сергія Федоренка, досягнути зменшення кількості захворювання на COVID-19 в Україні вдалось завдяки комплексу протиепідемічних заходів, частині перехворілих і вакцинованих людей. Але подоланням коронавірусу це ще не назвеш.

"На мій погляд, після останньої хвилі COVID-19, люди почали враховувати рекомендації медиків. А це – носіння масок, миття рук та інші заходи. Також попри все, деяка кількість людей таки отримали вакцини. Плюс досить велика кількість людей вже перехворіла на цю недугу. Також спрацювали обмежувальні заходи, які вживались урядом України. Були закриті також кордони на виїзд та виїзд. І всі ці чинники, як на мене таки суттєво вплинули на зменшення захворюваності. Але про те, що ми подолали коронавірусну хворобу ще дуже рано говорити, бо це не так", - підсумував головний інфекціоніст Львіщини.

Нагадаємо, відомий ізраїльський медик Борис Бриль розповів, що в Україні ситуація з коронавірусом хоча і покращилася, та все ж очікувати на довгострокове зниження кількості захворювань на COVID-19 не варто, попри настання літнього сезону і шкільних канікул. Причина у низькому рівні вакцинації від коронавірусу, вважає він.

Коронавірус в України: китайський препарат CoronaVac прибув до країни

Коронавірус в України: китайський препарат CoronaVac прибув до країни

Автори: Оксана Руда, Світлана Несчетна, Марія Бойко

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Дата публікації
Перегляди
4720
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація