В Україні 30 березня Верховна Рада ухвалила закон про запровадження в Україні цифрових паспортів - аналогів біометричних закордонних паспортів та ID-карток у застосунку "Дія". Цифрові паспорти матимуть таку ж юридичну силу, як і паперові паспорти та ID-картки.
Про те, як діятимуть цифрові паспорти, як перевірити їхню справжність, 30 березня в прямому ефірі ТСН.19:30 розповів віцепрем'єр-міністр, міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.
– У нас є телефонна, паперова і пластикова форма паспорта. Що робити тепер з пластиковим і паперовим паспортом, чи потрібно від них відмовлятися?
– По суті, електронний паспорт відображує у мобільному застосунку ID-картку. Тобто ми не відображаємо паперовий паспорт, а відображаємо тільки ID-картку. І тепер ID-картка, електронний паспорт і паперовий паспорт прирівнюються. У них є однакові можливості у нашій країні — подорожувати потягом, літаками, показувати документ у будь-якій приватній або державній компанії, показувати документ та ідентифікувати свою особу. Поступово люди замінюють паперові паспорти на ID-картки.
– Але спеціально це робити не потрібно?
– Не потрібно змушувати їх робити це. Потрібно мотивувати, створювати стимули, щоб люди оновлювали дані, дані у реєстрах були якісні. Навіщо взагалі змінювати паперові паспорти на ID-картки? Чому цифрова держава – це добре? Тому що це - корінь боротьби з корупцією. На сьогодні є дуже багато мертвих душ – людей, які не існують, а отримують соціальні виплати. Люди, які мають Bentley, п’ять квартир, подорожують за кордон - отримують допомогу із безробіття. Якщо ми валідуємо, змінимо ці виплати, ми зекономимо бюджет і зможемо доплатити тим, хто реально потребує цих коштів. Тому цифрова держава – корінь боротьби з корупцією.
– Це своєрідний перепис, можна дізнатися реальну кількість українців.
– У нас мотивація в першу чергу – зробити найзручнішу державу в світі. Ми хочемо, щоб кожна послуга отримувалася за кілька кліків. Щоб не потрібно було стояти в чергах і витрачати свій час.
– Чи будуть в державі якісь операції, які неможливо буде зробити з цифровим паспортом у смартфоні?
– Закон набирає чинності 23 серпня цього року. Повністю він прирівнюється, його можливості, до паперового паспорта або ID-картки. І це більш захищений інструмент, тому що кожна людина може перевірити дійсність документа без спеціального обладнання через QR-код та камеру телефона в іншої особи.
– Скільки паралельно будуть жити три форми паспортів - паперові, ID-картки та цифрові паспорти?
– ID-картка та електронний паспорт – це єдина форма. Просто це відображення ID-картки, це зручний формат. А поступово держава замінює, коли ви змінюєте з певною датою, зміною прізвища змінюєте паперовий паспорт на ID-картку і так ви вже отримаєте ID-картку. Тому з часом прийде час і не буде в нас паперових паспортів, будуть ID-картки та електронні паспорти. І тоді держава працюватиме ще більш ефективніше. Усі нові заміни паспортів - це ID-картки.
– Чи буде відображений COVID-паспорт у "Дії"?
– Це Міністерство охорони здоров’я формує політику, взагалі потрібен чи не потрібен цей паспорт, як його використовувати в житті. Але ми, розуміючи тенденції в світі, зробили від самого початку архітектурно все для того, щоб можна було відобразити цей паспорт за лічені години. Тобто на сьогодні, коли людина вакцинується, вона потрапляє в спеціальний реєстр і тепер, коли потрібно буде, ми зможемо в "Дії" відобразити це, або видавати паперові довідки. Нам потрібно кілька годин для цього. Будемо чекати, яку політику сформує Міністерство охорони здоров’я, для яких життєвих ситуацій.
– Раптом – хакери, якось можна влізти в цю систему, потім ти залишишся без квартири, іншого майна - чи можливі такі варіанти?
– Ми передбачили все. "Дія" сьогодні – один із найбезпечніших IT-продуктів в Україні, які взагалі існують. Вона не зберігає додаток, не зберігає персональних даних. Тобто "Дія" відображає вже те, що є в базах даних, реєстрах громадян. Ми навіть запускали конкурс, хто зламає "Дію", або виявить якісь проблеми – ми платимо гроші. Хакери з усього світу намагалися щось знайти і не знайшли. Тому "Дія" захищена. Ми бачимо, як ламають Facebook, Google, і ми 80% часу витрачаємо на безпеку "Дії".