В НБУ пояснили, чому в Україні не будуть друкувати полімерні банкноти

В НБУ пояснили, чому в Україні не будуть друкувати полімерні банкноти

Фото: ТСН

І дорого і потрібно змінювати всю роботи банків.

Відмовитись від паперових грошей збираються у Великій Британії. Вже у вересні наступного року там сплачуватимуть у крамницях полімерними грошима. В Україні ж купюр з такого матеріалу іще немає, але і наші гроші не зовсім паперові.

Йдеться в сюжеті кореспондента «Спецкору» Раміля Єнікєєва.

Незвична купюра 50 фунтів стерлінгів цьогоріч з’явилася в обігу у Великій Британії. Раніше, там вже випустили й полімерні купюри номіналом - 5, 10 і 20 фунтів стрелінгів. Головна  відмінність полімерних купюр  - збільшення строку обігу таких банкнот. «Все, щоб не робили центральні банки з приводу матеріалу виготовлення, це спрямовано на те, щоб зекономити у вартості виготовлення і подовжити термін їх використання, термін обігу», - пояснює президент гуманітарного центру Андрій Кривонос.

Полімерні гроші є в обігу загалом у близько шістдесяти країн світу. На території України, полімерних грошей в обігу поки що не було, бо задорого.

Перші банкноти незалежної України замовляли за кордоном. У музеї грошей у Національному банку України є унікальний експонат.  Банкнота, яку встигли надрукували, втім, в обіг вона так і не потрапила. 

Тепер, аби банкноти прослужили довше, їх роблять із міцніших матеріалів. Через це, для виготовлення сучасних українських грошей використали спеціальний папір. «Сам папір він виготовляється з бавовни, а для банкнот номіналом 1000 гривень у папір також входить і льон 20 відсотків», - розповідають у музеї.

З чого роблять українські гроші та чи з`являться в нас пластикові купюри

З чого роблять українські гроші та чи з`являться в нас пластикові купюри

Українські гроші вважаються одними з найкращих у світі, але вони старіють, перуться, розмальоваються дітьми і вицвітають на сонці. Через те старі гроші треба утилізувати і друкувати нові. Поки що переходити на полімерні купюри Україна не буде, про це відповіли в Національному банку України: «Адже для цього потрібно буде проводити закупівлю в іноземних виробників полімерної основи для виготовлення банкнот та здійснити переналаштування парку друкарських машин Банкнотно-монетного двору НБУ».

Це виллється в копійчину ще більшу, ніж випуск нових паперових купюр. А крім цього, для впровадження в обіг полімерних банкнот потрібно буде перелаштуватись і банкам. «Якщо ми одну з купюр змінимо на пластикову, то нам доведеться дублювати функцію перерахунку грошей в банкоматах, терміналах, касири будуть інакше їх зберігати, тому що інакше буде ідентифікуватись захист на ній», - пояснює фахівець.

Поки ж Національний банк вилучає з обігу банкноти номіналом в одну та дві гривні, згодом повністю зникнуть паперові гроші до 10 гривень. Їх замінять копійки. Щороку з обігу вилучають близько семисот мільйонів одиниць зношених купюр різних номіналів.

Повʼязані теми:

Наступна публікація