В Одесі відновлюють старовинні фрески будівель, які зафарбовували за радянських часів

В Одесі відновлюють старовинні фрески будівель, які зафарбовували за радянських часів

Малюнки відновлюють автентичними матеріалами -  самі роблять фарбу за старовинними рецептами.

Старовинний розпис на стелі відновлюють в під’їздах колишнього дохідного дому Балашова в Одесі. Нині ентузіасти працюють вже над другою фрескою. Будівля з’явилася в Одесі в наприкінці позаминулого сторіччя і є пам’яткою архітектури, але зараз вона - занедбана. Одесити сподіваються, що бодай локальне відновлення колишньої краси приверне увагу до споруди і її нарешті реставрують.

Про це йдеться в ТСН.16.45.

Сантиметр за сантиметром, дбайливо і без поспіху художники знімають з розпису шари фарби. За радянських часів малюнок на стелі без жалю зафарбували. На щастя, водоемульсійкою. Інакше – розпис був би втрачений назавжди. «Залишки фарби, що глибоко в'їлась, ми обережно скальпелем медичний по міліметру буквально, в багатьох місцях вибирали вручну, щоб максимально зберегти авторський шар», - розповідає художниця реставраційної групи Ярослава Паламарчук.

Це вже другий розпис, який художники та реставратори відновлюють у цьому будинку. У сусідньому під’їзді його не довелося звільняти з-під шарів фарби: мешканці під час радянського ремонту не дали заховати розпис, і він зберігся. Малюнки відновлюють автентичними матеріалами -  самі роблять фарбу за старовинними рецептами.

Кажуть, починають із найдешевших робіт. Адже повна реставрація будинку коштує шалених грошей. На відновлення розписів дали кошти понад сто благодійників не лише з Одеси, а й з усього світу. «Починаємо з розпису, потім двері, ще щось. Сама дослідницька робота з пошуку історичних розписів за шарами часу – це вже якийсь крок назустріч тому який мало вигляд наше місто раніше і що можна зробити з нього в найближчому майбутньому», - каже арт-директор проєкту «Архітектура Одеси» Олександр Левицький.

Новини України: в одеському будинку відновлюють старовинний розпис стелі

Новини України: в одеському будинку відновлюють старовинний розпис стелі

Будинок звели 122 роки тому. Тоді ж тут з’явилися ліпнина, розетки, ковані перила, кахельні грубки, вітражі. Як окремий вид мистецтва – важкі дерев’яні різьблені двері, але час та люди були невблаганні. Нині по сусідству із залишками  давньої пишноти - масляна фарба на стінах, пластикові вікна та металеві двері. Вулканічні плити, якими було вистелене подвір’я, здебільшого приховані під шаром потрісканого асфальту. «Як мешканець цього двору, я б сказав - хлопці декомунізуйте  зелену фарбу, декомунізуйте асфальт. Понад 5 тисяч будівель залишилося дореволюційного періоду, і вони всі дуже гарні. Одесою завжди ходиш з піднятою головою і милуєшся. Це дійсно музей просто неба, - переконує мешканець будинку Андрій Шевляков.

Мешканці будинку мріють повернути йому історичний вигляд. І, як можуть, допомагають реставраторам.