Вакцина від коронавірусу Johnson & Johnson: як діє, ефективність і побічні реакції

Вакцина від коронавірусу Johnson & Johnson: як діє, ефективність і побічні реакції

Associated Press

Коли Україні очікувати вакцину Johnson & Johnson, що про неї відомо і чому низка країн призупинили імунізацію цим препаратом.

На початку липня Міністерство охорони здоров’я в Україні зареєструвало для екстреного медичного застосування вакцину від коронавірусу Janssen американської компанії Johnson & Johnson. У МОЗ кажуть, що ведуть перемовини з виробником про її постачання.

ТСН.ua зібрав усе, що наразі відомо про цей препарат, його ефективність, принцип дії і можливі побічні реакції.

Як діє вакцина і яка її ефективність

Janssen - це векторна вакцина, розроблена однойменною фірмою, якою володіє американська компанія Johnson & Johnson. Вакцина містить знешкоджений аденовірус людини, в який вмонтовано ДНК, що кодує шипоподібний білок вірусу SARS-CoV-2, кажуть у МОЗ.

Цей препарат став четвертою вакциною проти коронавірусної інфекції, схваленою на території ЄС, після засобів від Pfizer-BioNTech, Moderna і AstraZeneca.

За даними виробника, ефективність вакцини становить 66%. Також препарат з ймовірністю 85% захищає від тяжкої форми COVID-19.

Крім того, у березні у ВООЗ заявили, що препарат Johnson & Johnson ефективний проти мутованих штамів коронавірусу, зокрема, "британського" і "південноафриканського".

Associated Press

Переваги вакцини Johnson & Johnson

Препарат Johnson & Johnson має декілька переваг порівняно з іншими вакцинами. Одна з них - для завершення вакцинації людині потрібно зробити лише одне щеплення. Ще одна перевага - вакцину можна зберігати в звичайному холодильнику, вона не вимагає особливих умов. Також Janssen значно дешевша за інші вакцини – одна доза коштує близько 10 доларів.

За словами виробників, імунітет повинен виробитись не швидше, ніж через два тижні після уколу.

Які країни схвалили вакцину J&J

Вакцина дозволена до екстреного застосування Всесвітньою організацією охорони здоров’я, також дозвіл на її використання дали США, Велика Британія, Європейський Союз, Швейцарія, Канада. Загалом Johnson & Johnson схвалили у понад 40 країнах світу.

Призупинення вакцинації J&J і утворення тромбів у щеплених

У квітні в США призупинили вакцинацію цим препаратом через випадки утворення тромбів у жінок, які отримали щеплення. Тоді ускладнення виникли у шістьох вакцинованих. Одна із них померла.

Утім, регулятор Сполучених Штатів не знайшов зв'язку між застосуванням вакцини від коронавірусу Johnson & Johnson та випадками тромбозу в людей, яким ввели цей препарат. 

Новини світу: у США призупинили щеплення вакциною "Джонсон і Джонсон"

Новини світу: у США призупинили щеплення вакциною "Джонсон і Джонсон"

Після 11-денної паузи Консультативний комітет Центрів контролю і профілактики захворювань США рекомендував відновити вакцинацію препаратом американської компанії Johnson & Johnson.

Після повідомлень про те, що ця вакцина може призводити до тромбозів, низка країн призупинили її використання: серед них - Данія, Швеція, Норвегія, Литва. У Бельгій ж вирішили після смерті своєї громадянки, яка отримала щеплення Johnson & Johnson, і якій було менше 40 років, вакцинувати цим препаратом людей від 41 року і старше.

Водночас Європейське агентство лікарських засобів (EMA) дійшло висновку, що утворення тромбів має бути внесено до списку рідкісних побічних ефектів вакцини Johnson & Johnson. Також європейський регулятор наголосив, що переваги від використання вакцини продовжують переважувати ризики, тож використання цієї вакцини рекомендували продовжити.

Associated Press

Згідно з даними регулятора, більшість випадків ускладнень було виявлено у жінок у віці до 60 років. Однак "на підставі наявних даних неможливо виділити конкретні фактори ризику".

Американська фармацевтична компанія Johnson & Johnson вирішила продовжити постачання до країн Європи вакцини проти коронавірусу із зазначенням на етикетці інформації про рідкісну побічну дію у вигляді тромбозу.

За даними італійських ЗМІ, Єврокомісія планує наступного року відмовитись від закупівлі векторної вакцини Johnson & Johnson, через рідкісні тромбози у деяких вакцинованих. Також ЄК планує відмовитись і від AstraZeneca, яка має схожий принцип дії.

Причина тромбозу у щеплених J&J

Німецькі вчені вирішили з'ясувати причину тромбозу у щеплених вакцинами Johnson & Johnson, а також AstraZeneca, після вакцинації якою виявили аналогічний побічний ефект.

За словами науковця Рольфа Маршалека, проблема полягає в аденовірусних векторах, які обидва виробники використовують для доставки спайкового білка вірусу Sars-Cov-2 в організм людини. Він вважає, що через цей метод спайковий білок потрапляє безпосередньо в ядро ​​здорової клітини, а не в цитозольні рідини, де коронавірус зазвичай виробляє білки. Після цього частини спайкового білка розщеплюються і створюють мутації, які не можуть зв'язатися з клітинною мембраною і викликати імунізацію. Натомість мутантні версії білка призводять до утворення тромбів приблизно в однієї людини зі 100 тисяч.

Утім деякі колеги вченого зазначили, що це лише одна з багатьох гіпотез зв'язку вакцини з тромбозом.

Нова побічна реакція вакцини Johnson & Johnson

12 липня американські експерти заявили про ймовірний зв'язок між вакциною Johnson & Johnson і синдромом Гієна-Барре (СГБ).

Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA) додало нове попередження до розробки J & J, вказавши на "невеликий можливий ризик" рідкісної і потенційно небезпечної неврологічної реакції для щеплених. Майже сотня американців захворіла на синдром Гієна-Барре після щеплення вакциною J & J.

Майже всі хворі потребували госпіталізації, а один із вакцинованих помер. Більшість випадків реєстрували серед чоловіків від 50 років. Люди відчували симптоми захворювання через два тижні після вакцинації.

Водночас кількість випадків синдрому, зареєстрована серед американців, щеплених препаратом від J & J, є досить мізерною: цю вакцину отримали майже 13 мільйонів жителів США. Окрім того, експерти досі з'ясовують, чи справді до СГБ призвела саме ін'єкція.

Зазначимо, що синдром Гієна-Барре виникає, коли імунна система організму помилково атакує деякі з його нервових клітин, і провокує м'язову слабкість, а іноді і параліч, які зазвичай мають тимчасовий характер. У США щороку цей синдром виявляють від 3 до 6 тисяч людей.

До цього захворювання також може призвести низка інших інфекцій, зокрема, грип, цитомегаловірус і вірус Зіка.

Найпоширеніші побічні ефекти

Серед найпоширеніших побічних ефектів після вакцинації Johnson & Johnson є біль або набряк руки в місці щеплення; головний біль, біль у тілі, втома і жар.

Зазвичай вони проявляються впродовж перших трьох днів після вакцинації і тривають до двох днів після виникнення. Рідше побічні ефекти виникають у літніх людей.

Johnson & Johnson в Україні

Попри ймовірні побічні реакції попит на вакцину від Johnson & Johnson у світі ще досить великий. В Україні вона з'явиться ще не скоро, кажуть у МОЗ. У травні Міністерство охорони здоров'я дозволило ввезти до України 500 доз вакцини Janssen для вакцинації працівників приватної компанії зі США. А 2 липня Україна зареєструвала цей препарат для екстреного медичного застосування і домовляється про його поставку.

До слова, у травні Польща заявила, що вакцинуватиме засобом Johnson & Johnson українських заробітчан на кордоні, також цим препаратом у червні Польща почала вакцинувати безхатьків і людей, які не мають документів, що підтверджують особу.

Читайте також:

В Україні з’явилась альтернатива серед вакцин для масового щеплення — COVID-дайджест

В Україні з’явилась альтернатива серед вакцин для масового щеплення  — COVID-дайджест
Наступна публікація