"Вчинила моральне насильство": фахівці розібрали конфлікт між учнем-напівсиротою і вчителькою в Одесі

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
"Вчинила моральне насильство": фахівці розібрали конфлікт між учнем-напівсиротою і вчителькою в Одесі

Психологиня дала поради, як діяти у разі такого конфлікту з підлітками і навела приклад із власного досвіду.

В Одесі учень 8-го класу пирснув балончиком в обличчя вчительки. Поліція відкрила кримінальне провадження за хуліганство, а психологи кажуть, що вчителька вчинила психологічне насильство і моральний тиск, який і став причиною "вибуху" з боку підлітка.

ТСН.ua розбиралася в ситуації.

Інцидент стався в Суворовському районі міста у школі №22 на уроці інформатики. Учні опублікували коротке відео, на якому вчителька знімає учня, підходить ближче і агресивно просить повторити якісь слова. "Заріж мене, вбий мене", - каже вона вже поруч з підлітком. А той - лізе в кишеню і пирскає в обличчя педагогині балончиком.

Пізніше виявиться, що жінка пригрозила поскаржитися на поведінку матері хлопця. А та - кілька місяців тому померла. У соцмережах ж донька педагогині каже, що жінка нібито просто попросила відкрити зошит і записати матеріал. Дочка навіть оприлюднила прізвище учня, щоб надати розголосу ситуації, хоча це все ж таки некоректно.

Наразі вчителька перебуває на лікарняному, в неї опіки очей. А учня відправили на дистанційне навчання. Що кажуть про цей випадок психологи? 

"Вчителька вчинила по-підлітковому і проявила моральне насильство"

ТСН.ua показала відео дитячій психологині Юлії Денисенко. Та розбирала ситуацію точково і загально. На її думку, на відео видно, що передумова до того, що вона говорить - те, що хлопець, мабуть, почав погрожувати: "вб'ю, заріжу". Бо жінка ці слова промовляла і вимагала, щоб він їх повторив на камеру.

"Ситуація дуже критична. Учитель робив моральний тиск - насильство. Це однозначно. Підліток агресивно відреагував і цілком можливо, що в іншого підлітка в кишені була б викрутка, ніж-метелик. Тому, що вік дуже критичний і вони часто носять такі речі, які покажуть, що "мене ображати не можна", - сказала психологиня.

На її думку, саме дії вчительки спровокували підлітка. "Я більш, ніж впевнена, що якби вчителька не підходила і не давила так морально, він би не пирснув їй балончиком в очі, тому що вона кілька разів повторювала фрази, він сидів, відвернувшись, і вже після цього поліз в кишеню, дістав і бризнув", - сказала Юлія Денисенко.

Вона додала, що також на психологічний стан вплинула смерть матері хлопця. "По-перше, підлітковий вік. Діти агресивно відстоюють свої кордони і вони бунтують. У них гормональний фон змінюється. Відповідно, у хлопчиків це тестостерон. Це підвищений рівень стресу, підвищена агресія. На цей стан нашаровується психологічна травма. І, відповідно, горе, яке дитина переживає зі смертю матері. Є різні етапи переживання горя і один з них - на початковій стадії - людина проявляється дуже емоційно, і агресія - одна з форм", - пояснила Денисенко.

Як вчинив би педагог зі зрілою психікою

Юлія Денисенко роз'яснила, що є відкрита форма агресії, коли людина плаче, кричить, злиться. А є внутрішня істерика - мовчазна. Психологиня впевнена, що відбувся конфлікт, в якому вчителька поступила вкрай некоректно.

"У цій ситуації у мене питання до вчителя, до класного керівника, до завуча, тому що такі ситуації не вирішуються в такому форматі, як це робилось. Вчителька пішла на рожен. З підлітками так не можна. Коректно - коли вчитель припиняє взаємодію з підлітком. Мінімум, вона може підійти до нього окремо, без свідків, не принижуючи, а запитуючи, "чому ти так відповідаєш", "мені прикро", "чим я можу допомогти", "не говори зі мною так". Вчитель - це людина зі зрілою психікою", - розповіла психологиня.

Вона пояснила, що зріла психіка - коли людина може витримувати свої емоції, а також емоції, які надходить ззовні. "А вчитель поступила досить по-підлітковому. Битися не можна - піду попровокую. Дитина відповіла так само. Людина - істота соціальна, і коли ми отримуємо агресію - ми на неї реагуємо. Це природна реакція", - розповіла Денисенко.

За словами психологині, у таких ситуаціях коректно, коли вчитель припиняє будь-яку взаємодію і звертається до класного керівника. "Відбувається така собі нарада. Якщо є можливість, то спілкується з родичами. Далі йде на допомогу психолог. Ці питання не вирішуються так, як поступила вчитель", - додала Денисенко.

Яка можлива причина конфліктів між дорослими і дітьми

Вона відзначила, що зараз дуже складно і підліткам, і вчителям, і батькам, бо йде великий конфлікт в суспільстві. "Ще наші мами, тата жили в суспільстві, коли в приклад ставили умовного Василя Петровича, він навчався на 5-ки, закінчив університет і ось йому квартиру дали, машину і ось він молодець. І діти дивилися і теж хотіли бути молодцями. У них були авторитети. Вони знали, куди вони йдуть", - розповіла Юлія.

На її думку, зараз в суспільстві інші авторитети. "У всіх соцмережах популярні люди, які ведуть себе протилежно. Співаки знамениті, які ведуть себе агресивно, аморально і вони круті в очах підлітків. Зараз необхідно домовлятися, а цей навик  доступний малій кількості дорослих. Ми виховувалися - нам сказали, ми пішли зробили. І у нас ця модель вшита. Ми теж говоримо, що дітям робити. І вчителі кажуть. І назріває конфлікт, тому що діти не слухають команд. Діти не готові підкорятися командам або наказам", - пояснила психологиня.

Тоді відбувається загострення ситуації. "Вчитель вимагає ідеальної поведінки і вивчення матеріалу. Дитина починає агресивно на це реагувати, або дитина хоче, щоб з ним говорили нормально. У поважному тоні. А вчителі так не вміють. Дуже мало вчителів, які поважають особистість дитини і дивляться на емоційний фон. Вчителі ще системи "треба". І у нас "треба" - без мотивації навіщо. Багато дітей мовчать. Вони просякнуті інформацією зовсім іншою. А та агресія, яка піднімається на наказовий тон вчителів - не знаходить виходу. А що робить людина, коли агресія не знаходить вихід - він мовчки мстять", - розповіла Юлія.

Вона пояснила як - діти починають провокації і доводять вчителя. "Вони провокують вчителя у помстку на те, що вчитель принижує їх перед іншими. І тут: вчитель все більше закипає через провокації учня, учень провокує все більше через поведінку вчителя. І тоді тут питання - хто правий і винен полягає в моменті, а хто тут дорослий? А дорослий - вчитель. І питання, на кого більше відповідальності - на вчителі", - сказала Юлія.

Психолог поділилася історією роботи з важкими підлітками в дитячому таборі. Тоді вони вкрали матеріали для дозвілля, які вона купила за власні гроші. "Я їм пояснила, що я взяла це для організації їхнього дозвілля, я засмучена, мені дуже сумно від того, що така ситуація сталася, адже я їм довіряла. І я хочу сказати, що ці хлопці мовчки вислухали, вибачилися і до кінця зміни були найпоказовішими. І це той приклад. Дорослий може злитися, ображатися, але це не дає ніякого права здійснювати моральне насильство над тими, хто молодший.

Що кажуть в департаменті освіти і в школі

У випуску ТСН 19:30 розповіли, що зі школярем уже працює шкільна психологиня. І в неї вже є версія, звідки причина такої агресії. 

Поки після інциденту провітрювали клас та чекали поліцію, з 15-річним Данилом працювала психологиня. Причину агресії хлопця фахівчиня знаходить у нещодавній смерті його мами.

"Пояснює звісно тим, що емоційний стан трішки в нього був такий збуджений, знервований, десь агресивний тому, що в нього трапилась така подія, що мами не стало", - розповіла психологині Олександра Мельник.

Учителька була на підміні й не знала про трагедію в родині Данила, кажуть у школі. Чому її не попередили про особливий підхід до дитини в цей час, зараз з’ясовують у департаменті освіти. Педагогині навіть може загрожувати догана, якщо буде доведено, що вона своїми діями спровокувала дитину.

"Безумовно, не знаючи про його емоційний стан, я розумію, що людина не володіла ситуацією в родині дитини, але так близько наближатися і щось вимагати просто не можна", - каже очільниця департаменту освіти Олена Буйневич.

А за словами директорки школи, у Данила були проблеми з поведінкою і до цього. Щоправда, до психолога його не скеровували, для цього потрібна згода батьків, а її не було. Нині в школу викликали батька, щоби запитати звідки в сина балончик, але той так і не прийшов. Відмовився він зустрітись і з журналістами.

"На сьогоднішній день ми знаходимося у зоні професійного ризику. Те, що у дитині в портфелі - ми не можемо знати і в любий момент… Мабуть, повинні подумати про це батьки, з чим дитина йде до школи і такі іграшки їм не купувати", - сказала директорка школи Оксана Смірнова.

У департаменті освіти кажуть, учителі не захищені від таких інцидентів. Вони не мають права переводити дитину в інший клас чи школу за порушення дисципліни. Тому вирішили - доки триває розслідування інциденту - восьмикласник навчатиметься дистанційно. Поговорити з педагогинею, що була учасницею конфлікту - не вдалося. Вона вдома - на лікарняному, лікує опіки очей.

Новини України: в Одесі конфлікт між учнем та вчителькою математики закінчився шпиталізацією педагога

Новини України: в Одесі конфлікт між учнем та вчителькою математики закінчився шпиталізацією педагога

 

Наступна публікація