Сьогодні відзначають Міжнародний жіночий день: звідки з'явилося 8 Березня і як його святкують у світі

Сьогодні відзначають Міжнародний жіночий день: звідки з'явилося 8 Березня і як його святкують у світі

Фото: Associated Press

8 березня в Україні та світі святкують Міжнародний жіночий день.

Міжнародний жіночий день, який щорічно відзначають 8 березня, уже став традиційним для українців. Проте у передсвятковій метушні, або під час відпочинку у державний вихідний мало хто задумується про історію виникнення цього свята. Хоча можна припустити, що ініціаторам його встановлення не сподобались би традиції дарувати тюльпанчики і підсніжники. Як же трапилося, що день боротьби з ґендерною дискримінацією перетворився на свято "весни, любові, ніжності і вічної жіночності", читайте у матеріалі ТСН.ua.

Історія виникнення: марш за права текстильниць чи протест повій

Корені цього свята сягають середини ХІХ століття. Саме 8 березня 1857 року у Нью-Йорку відбувся так званий "марш каструль". Робітниці-текстильниці виступили з вимогами рівної з чоловіками зарплати, поліпшення умов праці та 10-годинного робочого дня замість 16-годинного.

Щоправда, існує й інша версія причин цих протестів. Начебто, протестували не текстильниці, а нью-йоркські повії, які вимагали виплатити зарплату матросам. Моряки користувалися послугами секс-працівниць, а заплатити не мали чим. Також повії вимагали створити власну профспілку і визнати їх представниками сфери послуг.

Фото: thenewslens.com

Що б там не було, а боротьба за права жінок розгорталася по обидва береги Атлантики. Крім того, великою популярністю серед робітничих мас користувалися соціалістичні погляди.

У 1908 і 1909 роках в цей день у США відбулися масштабні мітинги, на яких жінки вимагали рівних з чоловіками прав, зокрема  виборче право. Соціалістична партія Америки оголосила 28 лютого 1909 року першим Міжнародним днем жінок.

Ідею встановлення свята запропонувала Клара Цеткін на Міжнародній жіночій конференції у серпні 1910 року. У 1914 році 8 березня святкували одночасно в восьми країнах: США, Великій Британії, Австрії, Данії, Німеччині, Нідерландах, Росії і Швейцарії. У перші роки свого існування жінки проводили свято на мітингах та акціях протесту. Особливо, з початком Першої світової війни, у межах руху за мир.

Як жіночий мітинг зруйнував Російську імперію

Саме жіночий марш 23 лютого за старим стилем (8 березня — за новим) став провісником революційних потрясінь у Росії. Петроградські більшовики скористалися святкуванням Міжнародного жіночого дня для організації мітингів і зібрань проти війни, дорожнечі і важкого становища робітниць. Це стало іскрою для майбутніх протестів — і як розвивалися події у країні далі, ми знаємо з історії.

Фото: wikimedia.org

8 березня в СРСР — "свято весни" як інструмент ідеології

Більшовики, які захопили владу у жовтні 1917 року, віддячили жінкам за підтримку. У 1921 році було ухвалене рішення про надання дню 8 березня статусу державного свята.

Проте насправді становище жінок у тоталітарній державі було важким. Вони працювали нарівні з чоловіками на виробництві та у сільському господарстві, а крім того дбали про дітей і займалися хатніми справами. Відсутність елементарних засобів гігієни, низький рівень медицини шкодили їхньому здоров’ю.

Фото: redavantgarde.com

Після Голодомору та масових репресій Радянському Союзу загрожувала демографічна криза. Керівництво країни було змушене вживати невідкладних заходів для збільшення народжуваності. Саме тому пропаганда дедалі частіше звертає увагу на важливість материнства. Особливо — після Другої світової війни, де СРСР, за різними даними втратив, до 40 млн осіб.

Саме в цей час у суспільстві пропагандистська машина формує два ґендерні образи: "чоловіка-захисника", якого вітають 23 лютого, і турботливої жінки — дружини, сестри, матері, яким потрібно подякувати за обід, чисті шкарпетки і випрасуваний одяг. Згадки про боротьбу за власні права були забуті.

У 1965 році Президія Верховної Ради СРСР оголосила Міжнародний день жінок офіційним вихідним. Таким він залишається й у більшості країн пострадянського простору, у тому числі і в Україні.

У Європі та світі

1975-й ООН проголосила Роком жінок, щоб привернути увагу до проблем їхньої дискримінації. У 1977 році Генеральна Асамблея ООН закликала всі держави проголосити відповідно до їхніх історичних і національних традицій будь-який день року Міжнародним днем прав жінок і миру.

Традиції масштабного святкування 8 Березня прижилися переважно у країнах так званого "соціалістичного табору", на які мав вплив СРСР або Китай.

Міжнародний жіночий день — національне свято і вихідний в Анголі, Гвінеї-Бісау, Замбії, Камбоджі, Кенії, КНДР, Мадагаскарі, Монголії, Уганді та Еритреї.

Німеччина

Оскільки до 1990 року Німеччина була роз’єднаною на ФРН і НДР, саме у Німецькій Демократичній республіці, яка перебувала під радянським впливом, відзначали 8 березня. Після об’єднання більшість німців вирішили вітати жінок у травні — на День матері. Проте феміністки та ліві політичні сили не втрачають нагоди влаштувати мітинги.

Китай

У КНР з нагоди свята скорочений робочий день мають лише жінки. 8 Березня не є вихідним днем. Школи, університети та робочі організації працюють у звичайному режимі. Вітають переважно заміжніх і жінок віком від 35 років. Натомість дівчата влаштовують собі свято "юних красунь", який відзначають 7 березня.

Фото: Associated Press

Італія

В Італії 8 березня не є державним вихідним. Від 1946 року символом італійського 8 березня стала мімоза. Саме її прийнято дарувати. Жінки у цій країн віддають перевагу відсвяткувати цей день без чоловіків у колі подруг, проте карантинні обмеження цьогоріч внесуть корективи у традиції.

Фото: pixabay.com

США

Хоча і батьківщиною Міжнародного жіночого дня сміливо можна назвати Сполучені Штати, зараз за Океаном немає традиції святкування 8 Березня. Жінок вітають у День святого Валентина та в День матері.

Велика Британія

У Британії 8 Березня також звичайний робочий день. Традицій святкування, як на пострадянському просторі, немає. Якщо цього дня на вулицях Лондона ви зустрінете людину з квітами, що несе їх для коханої жінки, на 99 відсотків це буде іммігрант зі Східної Європи. Лише різні рухи і організації за права жінок збираються на мітинги.

Епілог

Попри те, що ми живемо у ХХІ столітті, ситуація з правами жінок, ґендерною нерівністю та сексизмом в Україні та світі далека від ідеалу. І про це треба пам’ятати не лише 8 березня, а й протягом всього часу.

Чи святкують 8 березня в родині Дениса Шмигаля

Чи святкують 8 березня в родині Дениса Шмигаля

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Стаття з добірки новин:
Міжнародний жіночий день — 8 березня
Наступна публікація