Кожен раз до таких зустрічей особлива увага. Місце, час, порядок денний, деталі і навіть погляди - усе має значення.
Українські президенти зустрічалися з американськими - 28 разів. Рекордсменом поки залишається Леонід Кучма - він двічі приймав Білла Клінтона в Києві, а сам літав до нього аж п'ять разів.
Про те, як зустрічалися президенти - 31 серпня йдеться в сюжеті ТСН.19:30.
1 серпня, 1991. Буш-старший приїжджає до Києва з Москви. Він глибоко очарований Горбачовим. І з трибуни Верховної Ради закликає українців слухатися старшого брата.
"Свобода - не те саме, що незалежність. Американці не будуть підтримувати тих, хто шукає незалежності, щоб замінити віддалену тиранію на локальний деспотизм. Вони не стануть допомагати тим, хто просуває суїцидальний націоналізм, заснований на етнічній ненависті", - зазначив він.
Незважаючи на оплески в Раді, це викликає лють і у багатьох українців, і в американських консерваторів. Тодішній редактор Нью-Йорк Таймз Вільям Сафайр звинувачує Буша в неймовірному історичному прорахунку, саме він називає промову президента котлетою по-київськи. Англійською ця страва називається "чікен Київ" - а в слова чікен - курча - є переносне значення. Боягуз.
За три тижні після цих слів Україна проголошує незалежність. Але Штати все ще бояться ображати Кремль і визнають її лише наприкінці 91-го, після референдуму.
94-й. Клінтон приймає Кравчука у Білому домі після ратифікації Договору про скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь. Тепер Україна - друг, партнер, союзник. Адже вона готується відмовитися від ядерної зброї.
"Під час нашої зустрічі я висловив рішучу підтримку української незалежності, суверенітету і територіальної цілісності", - сказав він.
Як тільки українці обрали другого президента - Клінтон запевняє Леоніда Кучму: економічна допомога не забариться. І повертається до питання повної відмови від ядерної зброї.
Тристороння угода про роззброєння стала надійним інструментом, завдяки якому Сполучені Штати і Росія неодноразово підтримали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України в межах її нинішніх кордонів.
Вже восени 94-го у Білому домі вдруге за рік приймають українського президента.
Наступного року після підписання Будапештського меморандуму Клінтон на запрошення Кучми - вперше відвідує Київ.Тоді з трибуни Київського національного університету від Клінтона лунає: "Слава Україні!"
За десять років потому третій президент України Віктор Ющенко - стає першим, хто під час державного візиту до Сполучених Штатів виступає в американському Конгресі. В помаранчевій краватці - символі помаранчевої революції, якою українці показали світові, що цінують свій вибір - і змусять його цінувати усіх.
За пів години Ющенка 26 разів переривають аплодисментами, кілька разів - стоячи.
Буш-молодший - завітав до Києва у 2008 разом з держсекретаркою Кондолізою Райс. Тією самою жінкою, що написала Бушу-старшому промову "курчати по-київськи". У графіку президента - відвідання однієї з центральних київських шкіл.
Янукович - у Білий дім так і не потрапив. Хоча був і у Вашингтоні, і в Нью-Йорку. З Бараком Обамою він обидва рази зустрічався на полях - генасамблеї ООН і саміту з ядерної безпеки.
Від початку війни Петро Порошенко у Білому домі був двічі: і кожен раз просив летальну зброю. Адміністрація Обами відповідний законопроєкт ветувала. Джавеліни, потужні протитанкові ракетні комплекси їдуть до Києва лише за Трампа.
Держава, якої 30 років тому для Буша-старшого не могло існувати - в 2019 раптово потрапляє на перші шпальти американських газет, про неї щодня говорять по-телевізору. Імпічмент Дональда Трампа нерозривно пов'язаний з Україною, про яку відтепер - знає кожен американець.
Зеленський зустрічається з Трампом у Нью-Йорку, на полях Генасамблеї ООН, наступного дня після того, як демократи розпочинають процедуру імпічменту. За зловживання владою і шантаж... українського керівництва. Демократи звинувачують Трампа: він намагався обміняти військову допомогу і навіть особисту зустріч з Зеленським у Білому домі - на бодай якийсь компромат на суперника на виборах, демократа Джо Байдена.
Протокольна зйомка - президенти заходять, ручкаються, фотографуються. Якщо є час - щось говорять один про одного. Весь її сенс у тому, аби зустріч було зафіксовано на камери. Далі журналісти мали б вийти. Але протокол перетворюється на 20-хвилинну пресконференцію. Трампу було конче необхідно за допомогою Зеленського продемонструвати: все гаразд.
До кінця візиту в Сполучені Штати на Зеленського полюють усі камери світу, питання: чи тиснув на нього Трамп - йому ставлять відтоді понад сотню разів. Тиску - Зеленський так і не визнає. Усунути Трампа від влади достроково демократи не змогли, але і в його команди не вийшло заплямувати - з українською допомогою - репутацію Байдена. І тепер уже наступний, сорок шостий президент Сполучених Штатів закликає нас до реформ і подолання корупції, а Росію - до миру. В Україні Байден був понад десять разів, а відтак добре розуміє, з чим має справу.
Читайте також:
- Побудова 5 енергоблоків та співпраця з розвитку енергетики: українська делегація у США підписала важливі угоди
- Перша зустріч Зеленського і Байдена: чому Україні краще не шантажувати США
- У Зеленського в США сьогодні заплановані 8 зустрічей: день почав із традиційного тренування