Відставка “вічного міністра”: які причини та наслідки політичного розлучення Авакова та Зеленського

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Відставка “вічного міністра”: які причини та наслідки політичного розлучення Авакова та Зеленського

УНІАН

Чого очікувати країні від несподіваної зміни очільника міністерства внутрішніх справ.

Найгучнішою подією на українському політичному Олімпі стала відставка багаторічного керівника МВС Арсена Авакова, якого охрестили "вічним міністром". Одразу після його резонансного звільнення Верховна Рада проголосувала за призначення нового міністра внутрішніх справ — народного депутата від “Слуги народу”, голови комітету з питань правоохоронної діяльності Дениса Монастирського.

Які зміни відбудуться в структурі МВС та в суспільно-політичному житті країни загалом після цієї відставки, йдеться в сюжеті ТСН.Тиждень.

Новопризначений міністр Денис Монастирський вирішив зникнути з інформаційного поля, щоб упродовж місяця провести аудит того, що залишив йому у спадок його попередник. Арсен Аваков відповідає, що перебуває у відпустці і не дає коментарів. Тож журналістам доводиться самотужки робити аналіз того, що відбулося на владному Олімпі і на які зміни слід очікувати в структурі МВС. 

ЧОРТ ЧИ АНГЕЛ? 

Щоб зрозуміти, як Арсен Аваков нарощував політичні м’язи, варто згадати, як він очолив  Міністерство внутрішніх справ.

У 2014 році Аваков був харківським бізнесменом та депутатом від Блоку Юлії Тимошенко,  екскомендантом Майдану і блогером, який писав про мусорів-нелюдів. У той час МВС - це порожні кабінети, ненависть  до “Беркуту”, товсті даївці у кущах і райвідділки, в які краще не потрапляти. Загалом 152 тисячі штатних одиниць на утриманні платників податків, яких не поважають власні громадяни. 

Упродовж семи з половиною років Авакову вдалося створити таку вертикаль, з якою нині не може конкурувати жодна державна інституція.  Бюджетне фінансування МВС збільшилося у 5 з половиною разів — до 100 млрд грн. Попри загальну децентралізацію штат, структура і контроль міністра внутрішніх справ над цією вертикаллю зросли на всі 100 відсотків. Нині під крилом МВС перебуває Нацполіція, прикордонники, нацгвардійці, рятувальники, міграційна служба , міліція охорони і система сервісних та адмінцентрів — загалом 370 тисяч працівників. За чисельністю — це навіть більше, ніж армія. І вся ця озброєна структура підпорядкована лише одній людині, яку нікому не вдалося зробити “ручним” міністром. 

Відмовитися від такого шматка влади можна було лише на пропозицію від першої особи в державі, що згодом підтвердив найближчий соратник Авакова — ексзаступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.  "Рішенням президента було запропонувати Арсену Борисовичу піти у відставку, Арсен Борисович прийняв це рішення. Воно було абсолютно спокійне, виважене, досить давно готувалося і вузькому колу це було досить давно відомо", - зазначив він.

ЗЛЕТИ І ПРОВАЛИ

За час свого керівництва МВС Арсен Аваков здійснив перетворення  міліції у поліцію, внутрішніх військ - у Національну гвардію. Було ліквідовано ДАІ та паспортні столи. Відбулися гендерні зміни в рядах МВС: жінки на патрулюванні  - тепер нікого не дивують.  На зміну сумнозвісному “Беркуту” з’явився КОРД - аналог американського спецпідрозділу. Було утворено сервісні центри, де можна отримати послуги без хабаря. 

Та водночас були й провали. Звільнені міліціонери почали масово поновлюватися на службу  в поліцію через суди.  Близькі до міністра посадовці потрапляти в корупційні скандали, нереформовані місцеві райвідділи вибухали огидними справами про копів-гвалтівників або вбивство дитини. Та головний особистий кейс Авакова  - справа Шеремета...

СПРАВА ШЕРЕМЕТА 

На початку каденції президента Зеленського уже досвідчений міністр Аваков став для нього міцним плечем і сильним партнером. Глава держави переконував суспільство, що Аваков заслуговує на окреме ставлення під час тотального перезавантаження влади. На тлі перманентних змін в уряді та в Офісі Президента позиція глави МВС залишалася непорушною. 

Але з приходом в ОПУ Андрія Єрмака влада все більше концентрувалась на Банковій.  У травні цього року прозвучала перша публічна претензія до очільника МВС: його кар’єра  стала залежати від розслідування  вбивства Павла Шеремета, і обґрунтованості взяття під варту підозрюваних - Андрія Антоненка, Юлії Кузьменко та Яни Дугарь. 

“Якщо засудили незаконно, то я буду серйозно говорити з міністром. Чи він може залишитися в такій ситуації? Ні. І він це знає”, - заявляв президент Зеленський.  

Вироку суду у цій справі Аваков не дочекався. Написав заяву сам. Але про завершення його політичної кар’єри зовсім не йдеться. 

МАЙБУТНІЙ МЕР ХАРКОВА?   

Становлення Авакова як політика починалося у Харківській облдержадміністрації. На початку 2014-го він завдяки успішній спецоперації вірних йому спецназівців не дозволив розвинутися “Харківській Народній Республіці”. Тому друге пришестя Арсена Борисовича у Харків деякі політики вважають цілком ймовірним. А десятки напрацьованих зв’язків створюють сприятливий плацдарм для повернення в регіон напередодні виборів. 

"Для Харкова кращого варіанту, ніж Арсен Борисович, я не бачу. Це була б остаточна крапка в питанні, що це українське місто”, - зауважив голова партії “Слуга народу” Олександр Корнієнко.

Проте Аваков поки не висловлював намірів балотуватися на посаду голови міста Харкова. Хоча показовим є те, що він не голосував за санкції РНБО проти Павла Фукса - харківського бізнесмена, з яким взяти контроль над найпотужнішим  східноукраїнським місто було б значно легше.  До речі, таку його позицію вважають одним із моментів, які привели до відставки.  

Новини тижня: які ймовірні причини і наслідки раптової відставки Арсена Авакова

Новини тижня: які ймовірні причини і наслідки раптової відставки Арсена Авакова

ПОЛІТИЧНЕ РОЗЛУЧЕННЯ 

Останнім часом саме РНБО стала реальним центром силового впливу президента Зеленського на ситуацію в країні . Впливовий міністр, який може сказати "ні" щодо важливих для глави держави питань, став незручним для Банкової. 

До речі, синхронно з Аваковим на РНБО часто піднімалася ще одна рука - спікера парламенту Дмитра Разумкова, який також часто мав окрему думку. Зокрема, він не голосував за санкції проти Фукса. Злі язики подейкують, що дехто на Банковій запідозрив  політичну коаліцію Разумкова й Авакова, а подібний альянс голови Верховної Ради і  всесильного міністра влаштовувати Офіс Президента явно не міг . 

ЩО ДАЛІ?  

Міністерство внутрішніх справ чекає велика пертурбація. З-під його опіки, очевидно, виведуть Нацгвардію і прикордонну службу, а можливо і міграційну службу.

Зі стартом політичного сезону Авакову можуть запропонувати нову посаду. Принаймні, про це заявив голова фракції “Слуга Народу” Давид Арахамія, натякнувши на посаду віцепрем’єра.

Але чи погодиться на таку пропозицію сам Арсен Аваков? Його відповідь покаже, чию армію цим звільненням поповнив  Володимир Зеленський - своїх союзників чи суперників. 

Наступна публікація