На 25 квітня окупанти планували провокації на Донбасі, аби звинуватити в них українську сторону і мати привід для вторгнення.
Після майже місяця шантажу та інформаційної істерії російські війська відступають від українських кордонів. Саме сьогодні, 25 квітня, мала початися "велика війна з Україною і НАТО", чутки про яку рясно поширювали на окупованій території. Але раптово 150 тисяч російських військових, якими Росія оточила українські кордони, почали повертатися в казарми.
Для України це - перемога. Принаймні, політична. Але що сталося насправді? Що змусило Росію дати задній хід? Чи Кремль просто відклав атаку? Бо загроза не минає.
Штаб Об'єднаних Сил повідомив, що саме на сьогодні окупанти планують низку терактів, маскуючись під українських солдатів. Щоб звинуватити у смертях безневинних людей Збройні Сили України. І мати привід для вторгнення.
І день ще не закінчився... То чи зник остаточно - ризик повномасштабної війни з Росією? Про це 25 квітня йдеться в сюжеті ТСН.Тиждень.
Україна надто довго воює з Росією, аби загроза вторгнення змусила українських бійців боятися. В очах лише твердість і сила.
"Якщо вони до нас полізуть, нехай готують труни відправляти їх до себе на батьківщину, або тут закопаємо їх, і все", - каже український боєць.
"Це буде останній цвях в труну Кремля", - говорить інший військовослужбовець.
Військові навчання тривали на землі, в небі та на морі. В кожному українському регіоні, який межує з російським кородоном, з анексованим Кримом або з лінією фронту на Донбасі.
"Підрозділи ООС готові до всього. Все буде добре, проблем не буде", - запевняє командувач ООС Володимир Кравченко.
Та, попри оптимістичні рапорти командування, кожен український військовий розумів - перший бій з ворогом для кожного з них може стати останнім. Надто велике угруповання зібралося біля українських кордонів.
"До останнього будемо битися. Незважаючи на те, що в кількості нас можуть перевершувати. Але будемо битися до останнього", - каже боєць.
Ще на початку тижня Україну лякали найсучаснішими танками, стратегічними літаками та нищівними ракетами "Іскандер", які долетять до Києва навіть з російської території.
Найбільший кулак агресор назбирав у Криму. Люди, які цими днями виїжджали з окупованого півострова, помітно налякані. І на запитання реагують нервово.
"Я не буду про це говорити, я живу в Криму, мені важлива своя безпека", - говорить дівчина.
Втім, дехто наважується розповісти про те, що насувається з того боку. Хлопець розповідає, що бачив, як везли до адмінмежі кілька танків.
І ось, на тлі безпрецедентних приготувань та залякування великою війною, Кремль раптово дає команду своїй армаді повертатися в казарми. Що фактично означає - відступати.
"Генеральному штабу, командувачам військ оперативних командувань та повітряно-десантних військ спланувати і приступити від 23 квітня до повернення військ в пункти постійної дислокації", - зазначив міністр оборони Росії Сергій Шойгу.
Деякі ешелони з бойовою технікою навіть не встигли розвантажитися, як їх повернули назад. Що ж так вплинуло на кремлівського господаря?
"Те, що на сьогоднішній день робить Путін, це прояв слабкості. Вони не знають, що робити всередині своєї країни. У них дуже складна ситуація. У них вибори у вересні в Думу. Відповідно до закритих соцдосліджень, вони бачать, що рівень довіри до Путіна з кожним місяцем падає, і падає, і падає", - сказав секретар РНБО України Олексій Данілов.
Раніше в такій ситуації, для підвищення рейтингу, Кремль влаштовував "маленьку переможну війну". Її оголошення очікували 21 квітня, під час звернення Путіна до Федеральних Зборів РФ. Але очільник Кермля, як то кажуть у Росії, увімкнув "задню".
"Сподіваюся, Заходу не спаде на думку перетинати в стосунках з нами червону межу. А де її провести, ми в кожному окремому випадку будемо визначати самі", - заявив президент РФ Володимир Путін.
Та цього разу "червону лінію" перед Путіним уже намалював Захід. І вона збігається з держкордоном України.
"Захід уперше завдав удар на випередження. Раніше ми не бачили такого. Були заяви про глибоку стурбованість, а зараз дії на випередження, санкції, висилка дипломатів, і все це, очевидно, скоординовані дії. Путін проводив військово-політичну демонстрацію, військові інструменти він в дію привести не встиг, тому що його збили на зльоті. Він розуміє, що наступний реальний крок заходу це SWIFT, відключення SWIFT", - зазначив воєнний оглядач Юрій Бутусов.
SWIFT – міжнародна система платежів. Судини, якими циркулює багатомільярдна грошова маса, кров світової економіки. Відключення від неї означатиме економічну ампутацію Росії від усього цивілізованого світу. Цього Кремль боїться більше, ніж втрати контролю над Україною.
"Звичайно, росіян дуже цікавить Україна, бо вони в своїх планах побудови нової імперії без України це просто для них неможливо. Та України їм не бачити, як власних вух", - заявив секретар РНБО України Олексій Данілов.
Але перемогу Україні святкувати ще зарано. Російська армія стала якщо не сильнішою, то - мобільнішою. Раніше для перекидання такої кількості військ їм було потрібно кілька місяців. Цього разу наступальне угруповання вони розгорнули за кілька тижнів. До того ж, під українськими кордонами залишилась значна кількість озброєння, якого тут раніше не було. Зокрема, новітні ракетні системи.
Бойові кораблі з Каспійської фолотилії теж тепер ходитимуть під боком України. Ніщо не заважає швидко перекинути їх з Чорного моря в Азовське.
Азовське море це особливий випадок. Воно має статус внутрішнього, і для Росії, і для України. Це означає, що будь-який російський корабель може підійти впритул до українських берегів, бодай, і до маріупольських пляжів. І це не буде вважатися порушенням держкордону.
Десантні кораблі - не виняток. Росіяни можуть підійти до Маріуполя навіть на відстань витягнутої руки.
"Вони мають право. Ці кораблі розраховані на проведення десантних операцій саме в нашому регіоні", - сказав перший заступник командира Маріупольського загону морської охорони Віктор Правда.
Аби не дати агресору шансів, українські бійці пристріляли кожний метр берегової смуги. Саме готовність українських військових чинити опір переконує Захід надалі підтримувати Україну. Адже допомагають тим, хто здатен захищатися.
Росіяни відпрацьовують десантні операції. Тут можлива точка їхньої висадки. Вони завели під українські береги Каспійську флотилію саме з десантними кораблями. Українцям не радять їхати на море на відпочинок. Проте, українські бійці готуються зустріти російський десант і обіцяють забезпечити спокій нашого узбережжя.
Треба усвідомлювати, що навіть після команди Шойгу "повний назад" у агресора достатньо сил, щоб створити загрозу на будь-якому напрямку - з Півдня, Сходу та Півночі. Нинішня фаза протистояння навчила Київ шукати нові інструменти. Один з них - єдиний командний центр для всіх силових структур. Що миттєво мобілізує наявні оборонні ресурси в момент атаки.
"Ми можемо відмітити високий рівень взаємодії між Збройними Силами України, Національною гвардією, іншими силовими структурами. В штабі координація дій під єдиним замислом і єдиним керівництвом. Це надзвичайно важлива річ в будь-якій операції", - говорить командир окремого полку спеціального призначення "Азов" Денис Прокопенко.
Ми не знаємо, коли наступного разу Росія погрожуватиме Україні. Але немає сумнівів - одного дня це станеться знов. Щонайменше, Кремль марить про мальовниче місце у Херсонський області. Ось те, що може стати формальним приводом для вторгнення. Дамба, яка перекриває подачу води до окупованого Криму. Через майже повну відсутність опадів навесні півострів опинився на межі зневоднення. А воєнна доктрина Росії дозволяє їй застосовувати війська у разі гуманітарної кризи. Звучить як блюзнірство. Адже цю кризу утворив сам Кремль.
"Хочеш миру - готуйся до війни", - цей принцип допоміг українцям зупинити Росію цією весною. І нам варто й надалі жити за цим правилом.