"Як мішок картоплі віддаємо дітей": в Одесі розгорнувся скандал між чиновниками та опікункою

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
"Як мішок картоплі віддаємо дітей": в Одесі розгорнувся скандал між чиновниками та опікункою

odessa.online

За словами чиновників, у дітей була істерика, коли вони дізналися про свій новий статус.

В Одесі розгорнувся справжній конфлікт між жінкою-опікункою Ольгою Подусовою та обласною службою у справах дітей. Остання вирішила забрати дітей з центру реабілітації, але їх не віддали: чиновники знайшли низку порушень під час встановлення опікунства.

Деталі дізнавалася ТСН.ua.

"Дітей залишать в інтернатівській системі"

У соцмережах Ольга Подусова з Роздільної поскаржилася, що їй не дають дітей, над якими вона встановила опікунство. За словами жінки, це начебто зроблено навмисно, щоб малюки залишилися в "інтернатівській системі".

"Я, Подусова Ольга Вікторівна, шукаю підтримки і допомоги всіх небайдужих, зокрема волонтерів і журналістів, приєднається до мене, щоб захистити права трьох дітей, яких я повинна забрати з центру колишнього притулку "Світанок", так як я офіційно призначена їх опікуном", - написала жінка.

odessa.online

За її словами, 23 лютого Южненським міським головою було прийнято рішення призначити її опікункою. Рішення приймалось на комісії. "Однак начальник обласної служби у справах дітей Одеської області Утюпіна, яка до міста Південний не має ніякого відношення, подзвонила і сказала, що дітей не віддасть. Є підстави вважати, що нам в цьому будуть перешкоджати і тим самим позбавляти дітей можливості опинитися в сім'ї, порушуючи їх права і свободи!", - заявила Подусова.

Я, Подусова Ольга Викторовна, ищу поддержки и помощи всех небезразличных в том числе волонтеров и журналистов...

Опубликовано Ольгой Подусовой Четверг, 25 февраля 2021 г.

Вона навіть опублікувала документи, разом з повними іменами дітей, адресами їхнього майна. Проте після того, як їй вказали на порушення, видалила фото з персональними даними дітей. Як додали у службі, поки дітям не виповниться 18 років, опікун може розпоряджатися майном дітей. Наприклад, надавати в оренду.

Вдень жінка разом з кількома активістами та своїми адвокатами влаштувала мітинг біля центру психологічної і соціальної реабілітації в Одесі, де наразі перебувають діти.

У дітей була істерика, коли вони дізналися новини

Як розповіла ТСН.ua керівниця обласної служби зі справ дітей Наталія Утюпіна, і їй, і директору центру тільки вчора стало відомо, що рішенням Южненської міськради Ольга Подусова призначена опікуном. За словами чиновниці, в центр соцреабілітації, де перебувають діти, служба Южненського міськради не надала ні рішення суду про позбавлення прав, ні те, що у них є статус.

odessa.online

"А тільки зателефонували вчора і сказали, що завтра приїде опікун, віддайте дітей. Але є певна процедура. Ця установа підпорядковується обласній службі у справах дітей. Ми дотримуємося процедур. Коли діти залишають центр, ми направляємо узгодження, що дійсно, це все прийнято на законних підставах", - пояснила Утюпіна.

За її словами, вчора, коли директору центру зателефонували з Південного, представниця центру сказала, що у неї немає узгодження обласної служби. Потрібно було направити пакет документів. "Ми отримали всього лише клопотання, в якому було написано, що вони призначили опікункою Ольгу Подусову над цими дітьми. Тому, ставши вивчати це питання про передачу дітей, нам стало відомо, що це рішення прийнято не зовсім законно", - заявила ТСН.ua Наталія Утюпіна.

Вона зазначила, що були порушені певні процедури. "Так як вона проживає на території Роздільнянського району, вона повинна була бути спрямована в Південний через обласну службу. Якщо на території Роздільнянського району немає дітей, яких можна влаштувати в її будинок. Це перша процедура, яка була порушена. Наступна обов'язкова процедура - знайомство дітей з кандидатом в опікуни, - розповіла чиновниця.

Вона пояснила, що місцева служба повинна була дати направлення на знайомство: кандидати знайомляться з дітьми, в присутності працівників центру, служби, психологів. І служба у справах дітей дає висновок, що знайомство відбулося, контакт встановлений, діти дали згоду, що вони хочуть проживати разом з цією громадянкою або що вони відмовилися.

"Наразі не зрозуміло, це покаже службова перевірка. Чомусь Южненська служба не дала напрямок і Ольга жодного разу не була в центрі психологічної реабілітації, де перебувають діти. Дітям сьогодні одному 7 років, другому 10. Це діти, які досягли того віку, коли можуть висловити свою думку. Сьогодні ми, як мішок картоплі, продаємо дітей, віддаємо дітей незнайомій жінці, яку вони не бачили в очі. Просто потрібно зібрати їхні рюкзачки і вивести? Це діти, так ніхто не робить. Вчора їм повідомили, що їм призначили опікуна. У них була істерика, вони не були готові", - поділилася Утюпіна.

Розпочали службове розслідування

Вона пояснила, що є певна процедура: коли прямує кандидат, з дітьми працює психолог. "Їм розповідають, куди вони їдуть, роблять все так, щоб дитина дала згоду. Але так, як зараз - ми не можемо дати незнайомій людині дітей. Порушені всі норми. Це рішення органу опіки потрібно або оскаржувати в суді, або проводити службове розслідування", - сказала чиновниця.

За її словами, впродовж 15 днів буде проводитися службова перевірка, яка встановить усі обставини інциденту. Поки вона триває, дітей жінці не віддадуть. Вони будуть залишатись в центрі. На думку чиновниці, дітям було б краще у родині, тим паче, є черга з охочих. 

У Ольги вже є під опікою 15 дітей, яких вона не всиновлює

Як додала керівниця обласної служби, наразі у Ольги Подусової під опікою перебувають вже 15 дітей. За словами Утюпіної, жінка їх не всиновлювала і навіть написала відмову, щоб дітей не ставили на облік для пошуку майбутньої родини.

"Всі 15 дітей не перебувають в черзі на усиновлення, вона написала відмову. Коли їм виповниться 18 років, вони вийдуть просто на вулицю, хоча ці діти могли б бути усиновлені, мати права біологічних дітей, отримувати майно, мати батьків", - розповіла Утюпіна.

Вона додала, що всі 15 дітей утримуються за рахунок держави. "Вона не працює і живе на ці гроші. Отримує від держави більше 100 тисяч в місяць, на кожну дитину 2 прожиткових мінімуми. Це 5-6 тисяч, в залежності від віку, на одну дитину. Вона може їх усиновити, але тоді втратиться фінансування", - пояснила Наталя.

Вона також розповіла, що опіка була придумана для родичів. "А для великої кількості дітей передбачений будинок сімейного типу, де є обмеження - не більше 10 дітей. Але, скориставшись тим, що в опіці немає обмеження, Ольга продовжує брати їх. У минулому році вона почала конфлікт з начальницею служби у справах дітей в Роздільній. Та дала висновок, що у Ольги занадто багато дітей і нових туди направляти недоцільно", - розповіла Наталя.

Позиція адвокатки опікунки

Проте сама Ольга Подусова не згодна, що порушила процедуру. Такої ж думки її адвокатка. "Я вважаю, що ці заяви про порушення процедури - голослівні. Оцінку таким документам дає суд. Є рішення про опікунство, яке не скасоване і для посадової особи його виконання є обов'язковим. Якщо вони вважають, що були порушення, чому не подали позов про визнання неправомірним такого рішення? Ольга не знайомилася з дітьми, оскільки був карантин", - сказала юристка.

odessa.online

Вона додала, що єдине, чим служба апелює - 15-денний термін для передачі дітей. "Ми нічого з цим робити не можемо і ніяк це прискорити не можна. Велика ймовірність, що вони за цей час подадуть в суд. Також я подала адвокатський запит в обласну службу для роз'яснень. Чекаємо на закінчення 5-денного терміну для відповіді на адвокатський запит та 15-денний термін для передавання дітей. Залежно від їх дій ми будемо приймати відповідні рішення", - заявила адвокатка.

Ми намагалися зв'язатися з керівницею служби у справах дітей Південної міськради, проте її не було на робочому місці. Як пояснили робітники, чиновниця працювала без перерви, тому пішла раніше.

Нагадаємо, в Миколаївської області батько, який має психіатричний діагноз, через Верховний суд України повернув собі двох дітей. Проте виконати ухвалу суду поки що не можуть ані соцслужби, ані самі опікуни. Його діти чотири роки живуть у Київській області у новій родині, яку вважають своєю сім'єю. Рідного батька вони забули і бояться.

Без ліків і їжі: опікун залишив 9-річного хлопчика в інфекційній лікарні на 10 днів

Без ліків і їжі: опікун залишив 9-річного хлопчика в інфекційній лікарні на 10 днів

 

Наступна публікація