Як вступити до школи: інструкція для батьків і відповіді на найпопулярніші запитання

Як вступити до школи: інструкція для батьків і відповіді на найпопулярніші запитання

Закон дозволяє йти до першого класу як учням 6, так і 7 років.

У Києві через карантин тимчасово був призупинений набір дітей до першого класу, але запитання, як записатися до школи, які необхідні документи та як подати заяву до навчального закладу, залишаються актуальними для батьків.

ТСН.ua зібрав інформацію про те, як вступити до школи у 2021 році. 

Як обрати школу

Обираючи навчальний заклад для дитини, батьки зазвичай мають свої критерії - і у кожного вони свої. Для когось важливе близьке розташування школи до дому, хтось звертає увагу на престижність закладу чи репутацію, для інших - важливі вчителі чи наповненість класів. 

Обираючи навчальний заклад, варто звертати увагу, зокрема, на: 

 • розташування
 • якість освіти та навчальні програми
 • колектив вчителів, медиків та охорону
 • побутові умови 
 • наявність гуртків
 • систему харчування

 Як підготувати дитину до школи

Передусім важлива психологічна підготовка дитини до школи, а не її вміння рахувати чи читати. Вона не залежить від віку дитини, каже ТСН.ua шкільна психологиня Наталія Носаль. "Дитина готова, якщо може бути посидючою, зосередженою на навчанні, слухати вчителя та взаємодіяти в колективі, виконувати домашні завдання. Крім того, важливий інтерес майбутнього першокласника до навчання: бажання писати, цікавитися цифрами і буквами", - пояснила вона. 

Фахівчиня радить формувати у першокласників хороше враження про школу, а не лякати нею. Аби з'явилася краща зацікавленість, батькам варто разом з дітьми обирати шкільне приладдя, портфель тощо. "За кілька тижнів до початку навчання, можна почати раніше будити дітей, аби легше увійти до графіку у вересні. Крім того, аби діти не втомлювалися писати, можна з ними розмальовувати, займатися ліпленням, вирізати ножницями. Це допоможе розвинути кисть руки та дрібну моторику", - пояснює психологиня. 

Правила і вимоги до зарахування дитини до першого класу

Кожна дитина має право навчатися у школі, яка розташована найближче до її дому. Утім, це не обмежує права здобувати освіту в іншому навчальному закладі, якщо там є вільні місця. 

Місцева влада повинна не пізніше як за місяць повідомити про початок приймання дітей до першого класу та назвати початкову дату. Своєю чергою, навчальні заклади також не пізніше, ніж за місяць, повинні оприлюднити графік приймання заяв на своєму офіційному сайті чи стенді. Також вони мають повідомити про територію обслуговування, яка закріплена за освітнім закладом, кількість учнів, які можуть сісти за їхні парти.

Першочергове зарахування триває від 31 травня до 1 червня включно. "Цього року відбулося ситуативне призупинення приймання заяв через локдаун. Наразі невідомо про жодні рішення про зміни до наказу МОН, яким визначено кінцевий термін приймання заяв до 1 класу - це 31 травня. Ще є час на приймання документів після скасування жорстких обмежень (попередня дата закінчення карантину - 30 квітня - Ред.)", - розповів ТСН.ua освітній омбудсмен Сергій Горбачов

Упродовж двох робочих днів після зарахування дітей школа оприлюднює на своєму інформаційному стенді та сайті список зарахованих учнів із зазначенням їхніх прізвищ.

Які документи необхідні для вступу до школи

Аби школа прийняла заяву від батьків, потрібний пакет документів. Їх подають разом із заявою від батьків чи опікунів:

 • паспорт або інший документ, який посвідчує особу заявника
 • копію та оригінал свідоцтва про народження дитини або документ, що посвідчує її особу;
 • оригінал або копію медичної довідки за формою №086-1/о;
 • документ, який підтверджує місце проживання дитини або батьків. 

Документи, які можуть підтвердити інформацію про фактичне проживання дитини:

 • паспорт (посвідка на постійне чи тимчасове проживання, посвідчення біженця)
 • довідка про реєстрацію місця проживання дитини або одного з її батьків 
 • довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи
 • право власності на відповідне житло 
 • документ, що засвідчує право користування житлом (договір найму чи оренди квартири)
 • довідка про проходження служби у військовій частині;
 • акт обстеження умов проживання;
 • інший офіційний документ, що містить інформацію про місце проживання дитини.

Відповіді на популярні запитання батьків

Як визначити, які території закріплені за тим чи тим навчальним закладом?

Інформація про територію обслуговування того чи того навчального закладу розміщена на місцевих сайтах Департаменту освіти і науки. До прикладу, у столиці - це Освітня карта Києва.

Чи можуть батькам відмовити у зарахуванні дитини до школи, на території обслуговування якої вона проживає?

Ні. Навчальний заклад не має права відмовити такій дитині. Адже вона проживає на території обслуговування закладу освіти, а це визначено українським законодавством.

Що робити, якщо не вистачає місць у школі?

Якщо кількість дітей, що мають право на першочергове зарахування, більша, ніж було заявлено закладом освіти, то батькам можуть запропонувати школи, які максимально близькі до місця їхнього проживання. Крім того, можуть відкрити додатковий клас, якщо є на це спроможність. 

Якщо у жеребкуванні беруть участь близнюки чи двійнята, але одній дитині не випав жереб, як бути?

Якщо одній дитині випав жереб, а другій - ні, то інша дитина з цієї родини також отримує право на першочергове зарахування. Саме тому зараховуються всі брати чи сестри, а кількість вільних місць відповідно зменшується.

Чи має бути присутня дитина під час подавання документів чи під час жеребкування?

Присутність дитини ні під час подавання заяви, ні під час жеребкування чи зарахування не обов’язкова. Заклад освіти не має права вимагати присутності майбутнього учня. 

Чи має право навчальний заклад проводити конкурс або перевіряти знання, аби зарахувати дітей? 

Державні та комунальні заклади освіти не мають право проводити конкурси чи перевіряти вміння дітей, аби прийняти їх на навчання. Це допустимо лише у приватниш школах чи спеціалізованих закладах системи культури та спорту.

В якому віці віддавати дитину до школи?

Нинішній Закон "Про повну загальну середню освіту" дозволяє йти до 1 класу учням шестирічного чи семирічного віку. 

Як відбувається першочергове зарахування учнів?

Першочергове зарахування триває від 31 травня до 1 червня. Саме тому до кінця травня батьки мають подати усі документи. Спочатку до школи приймають дітей, які мають право першочергового зарахування. Це:

 • діти, які проживають на території обслуговування закладу освіти
 • діти, брати чи сесри яких уже відвідують цей заклад
 • діти співробітників освітнього закладу
 • діти, які є випускниками дошкільного підрозділу цієї школи

 Чи можна обрати школу не за місцем реєстрації?

Батьки мають право подавати документи до будь-якого навчального закладу, який не належить дотериторії обслуговування. Кількість заяв до них не обмежена. Слід зауважити, аби дитина була зарахована на вільне місце, потрібна довідка про те, що її не прийняли на навчання до школи за місцем проживання. 

Дитину приймуть лише за наявності вакантних місць. Якщо в закладі освіти вони залишилися, то проводять жеребкування: від 5 до 15 червня. Воно відбувається публічно і відкрито. Зокрема, важливо попередити і запросити на нього батьків. 

Куди звертатися якщо дитину не беруть до школи?

Якщо відмовлено у зарахуванні дитини до школи, то батьки протягом двох робочих днів можуть письмово оскаржити це рішення в органі, в управлінні якого перебуває заклад освіти. Якщо буде встановлена неправомірність такого рішення, то школу про це повідомлять і вимагатимуть усунути порушення.

Коли записувати дитину на підготовку до школи?

Шість років - фізіологічний вік, коли дитину можуть прийняти до школи. Але знову ж таки варто орієнтуватися на її фізіологічні та психологічні можливості. Зазвичай у дитячому садку під час останнього року дітей починають готувати до школи.

Утім, якщо батьки вирішують віддати дитину на спеціальні курси, то варто зробити це за пів року-рік до початку навчання. Такі заняття сприятимуть кращій адаптації дитини до колективу, навчать взаємодії та командній роботі. Соціалізація дитини у шкільному середовищі дуже важлива для її емоційного стану.

Батькам варто пам'ятати, що програма першого класу розрахована на початковий та середній рівен знань дитини. Тому, якщо вона матиме високий рівень розвитку і значно випереджатиме своїх однокласників, то швидко звикне до того, що їй не варто докладати багато зусиль для першості. Так, у школяра може зникнути зацікавленість навчанням та бажання розвиватися.

Хоч у Києві призупинили приймання до першого класу, батькам, які не встигли записатися до школи, хвилюватися не варто. Адже приймання заяв буде щонайменше до 31 травня. Саме тому час, аби зібрати та подати необхідний пакет документів до обраного навчального закладу, ще є. 

Право на владу: чи працюватимуть українські школи найближчим часом

Право на владу: чи працюватимуть українські школи найближчим часом

 

Повʼязані теми:

Наступна публікація