Євробачення у Києві, "любі друзі" і гроші на дитину: яким був для українців 2005 рік

Євробачення у Києві, "любі друзі" і гроші на дитину: яким був для українців 2005 рік

Євробачення у Києві, "любі друзі" і гроші на дитину: яким був для українців 2005 рік

У 2005 році українці вперше провели Євробачення і стежили за розколом "помаранчевої" команди.

Весь світ у 2005 році приголомшили кліматичні зміни. Спочатку — цунамі в Індонезії. А потім — ураган "Катріна" в Америці, який буквально за кілька днів понівечив 200 тисяч квадратних кілометрів. А в Україні новий президент — Віктор Ющенко, який обіцяє "бандитам тюрми". 

Більше про 2005 рік — у спецпроєкті ТСН.Тиждень "30 кроків вперед".

Бандитам — тюрми

Бандитами виявляються політичні конкуренти. Нова команда починає розслідувати дії попередників, що влаштували сеператистський з'їзд в Сіверодонецьку. До СІЗО на кілька місяців запроторюють донецького губернатора Бориса Колєснікова і на кілька тижнів — його харківського колегу Євгена Кушнарьова.

Головний успіх перших місяців нової команди — арештовують убивць Гонгадзе. Найгірше те, що ними виявилися троє чинних офіцерів міліції, якими керував генерал Олексій Пукач. Генерала  затримали ще в 2003-му, але суд тоді звільнив його під підписку про невиїзд. Пукач зник на довгі 6 років. Але де ж організатори і на якій посаді вони мають сидіти, аби замовити вбивство генералу і легальному відділу міліцейського стеження? Справа завмирає, головний фігурант касетного скандалу не встигає назвати імена.

Смерть Кравченка

4 березня 2005 року в елітному селищі Конча-Заспа, серед палаців та парканів, двома пострілами в голову завершується життя колишнього міністра внутрішніх справ України Юрія Кравченко. Цю смерть надто важко назвати самогубством.

Бо вбив він себе двома пострілами в голову. Цей нонсенс пояснювали різними версіями:  від вдачі супермена до наявності у Юрія Кравченка підстраховщика. Другий постріл ніби-то здійснює один з його охоронців, який після цього виїхав з  України. Але все не так просто — ті, хто знав Кравченко, сильно сумніваються, що міліцейський генерал, який з будь-якого приводу вдягав мундир з кілограмами нагород, буде стрілятися в домашньому спортивному костюмі. Таємниця цього самогубства з двома кулями в голові не розгадана до сьогодні.  

"30 кроків вперед", 2005 рік: у світі вирують урагани та цунамі, а в Україні Ющенко стає президентом

"30 кроків вперед", 2005 рік: у світі вирують урагани та цунамі, а в Україні Ющенко стає президентом

Гроші на дитину

В 2005-му українські мами нарешті можуть почуватися трохи спокійніше. Народжувати стає не так скрутно. Виплата за народження дитини збільшується з 360 до 8,5 тисяч гривень.

Це майже 1700 доларів — одна з найбільших соціальних допомог в Європі. Така сума, розбита на кілька років,  має заохотити українок більше народжувати. В певній мірі акція досягає результатів. До 2012 року народжуваність підніметься з 428 немовлят на тисячу українців аж до 520-ти. Але перекіс стається в іншому місці — більше дітей починають народжувати здебільшого малозабезпечені верстви. В окремих сім’ях це стає схемою заробітку — проїдають допомогу на одну дитину, а потім народжують наступну.

Мистецький Арсенал

Арсенал завжди виконував військові функції. Здається, тут досі пахне порохом. Але в 2007 році в колишньому військовому містечку починається зовсім інше життя. Арсенал стає мистецьким.

Арсенал — це 10 гектарів найдорожчої київської землі поблизу Києво-Печерської лаври. Тому створення Віктором Ющенком національного культурного та музейного комплексу європейського масштабу фактично рятує цю територію від наступу забудовників. Весь час президенства Ющенка йде робота у величезних залах, і ця реконструкція не завершена до сьогодні. Це найбільший культурний проєкт за всю сучасну українську історію. Сучасне мистецтво стає модним, і щоб потрапити на події, що відбуваються тут, нерідко доводиться вистоювати у величезних чергах.

Євробаченння у Києві

Дикі танці Руслани на Стамбульському Євробаченні вперше роблять Київ музичною столицею Європи.

Конкурс в Києві — ювілейний, 50-й за рахунком. Організатори переймаються, що незважаючи на солідний бюджет Україна може не встигнути підготуватися вчасно.  Більшість з 24 мільйонів доларів йде на реконструкцію Палацу спорту. За Україну співатимуть "Ґринджоли". Хоча тут трапляється міжнародний скандал. Бо організатори вимагають в учасників гурту переписати текст у пісні "разом нас багато". Бояться, що слова про "козлів" та політична агітація образять  європейців.

В 2005-му Євробачення, трансляцію якого щороку дивляться більше ста мільйонів глядачів, вдається на славу. Виграє, вперше за всю історію, співачка з Греції Єлена Папарізу.

Реприватизація

Одним із головних завдань влади Віктора Ющенка стає реприватизація. Забрати та перепродати обіцяють 30 об’єктів. Серед них найбільшим є металургійний комбінат "Криворіжсталь". Велетенський завод в 2004-му продали консорціуму Ахметова та Пінчука ледь не ціною металобрухту — за 3,8 мільярди гривень! Аукціон проводять в жовтні 2005-го, його виграє індійський мільярдер Лакшмі Міттал. Він віддає за "Криворіжсталь" 24,2 мільярди гривень. Це чверть українського бюджету. Та далі реприватизація не просувається через політичну протидію. Всі великі бізнесмени швидко розуміють ризик того, що відібрати та продати можуть і їхній завод .

"Любі друзі"

3 вересня 2005-го — день, який руйнує рожеву мрію про Помаранчеву революцію. Голова адміністрації президента Олександр Зінченко виходить до журналістів, щоб розповісти: корупція в найвищому керівництві держави залишається нормою.

Зінченко — вже колишній держсекретар. За кілька днів до прес-конференції Віктор Ющенко приймає його відставку. Відставний політик називає головними корупціонерами трьох поплічників нового президента: секретаря РНБО Петра Порошенка, першого помічника Ющенка Олександра Третьякова та лідера фракції "Наша Україна" Олександра Мартиненка. Конкретних фактів Зінченко не називає, і тим не менш його скандальна прес-конференція стає початком руйнування Помаранчевої команди. Українці розчаровано зітхають — Віктор Ющенко надто слабкий, щоб зламати старі схеми управління.

Новини тижня: що залишилося у пам`яті українців про 2005 рік

Новини тижня: що залишилося у пам`яті українців про 2005 рік

Раніше повідомлялося, яким був для України 2004 рік.

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Повʼязані теми:

Наступна публікація