Перевізник пояснив, чому повернувся до старих і "несвіжих" автобусів – каже, у всьому винна війна та мобілізація.
У столиці спалахнув транспортний скандал – дивним чином із київських вулиць зникли гібридні автобуси Volvo, які показово випустили на маршрут №150 ще влітку 2021 року. Нагадаємо, тоді міська влада розірвала договір із попереднім перевізником на цьому маршруті і на відкритому конкурсі перемогу отримав перевізник, який пообіцяв випустити на лінію сучасні маршрутки в Києві, які повністю відповідають новим вимогам міста.
Сайт ТСН.ua розбирався, куди зникли розхвалені автобуси і на чому зараз возять пасажирів.
Нагадаємо, влітку 2021 року гібридні автобуси Volvo показали журналістам біля Деснянської РДА. Їх появу називали "транспортною революцією" для Києва.
Заступник голови КМДА Костянтин Усов запевняв, що ці автобуси замінили застарілі та заіржавілі маршрутні таксі. Чиновник запевнив, що за новими вимогами Києва, в маршрутках має працювати кондиціонер, транспорт має бути інклюзивним, а водії зобов'язані носити уніформу. Окрім того, в автобусах мають оголошуватися зупинки, а водіям заборонено включати музику.
Але схоже, що "транспортна революція" закінчилася швидше, ніж почалася.
Шукали, але не знайшли
Дивно, але вже тривалий час на маршруті №150 немає розхвалених автобусів Volvo.
Днями міською владою був організований спільний рейд із перевірки роботи маршруту №150. В ньому взяли участь представники Департаменту транспортної інфраструктури КМДА, Укртрансбезпеки та патрульної поліції Києва.
"Під час рейду жодного з автобусів Volvo на лінії не знайшли. Їх просто нема в Києві. Пасажирів на маршруті №150 возять на заіржавілих маршрутках, які позбирали по місту. А комфортабельні гібридні автобуси возять зараз пасажирів у Білій Церкві, куди їх відправив перевізник, який виграв за їх допомогою конкурс у Києві", – розповіли сайту ТСН.ua учасники рейду.
Що кажуть у департаменті
Зникнення автобусів підтверджують і в Департаменті транспортної інфраструктури КМДА.
"Завдяки гібридним автобусам Volvo перевізник виграв конкурс 2021 року. Він запропонував рухомий склад, який був тоді поза конкуренцією серед претендентів, які брали участь у конкурсі. З ним було укладено договір на п’ять років. Зараз це вже друга перевірка цього перевізника. Було встановлено, що сучасних автобусів Volvo на маршруті немає, вони працюють у Білій Церкві. На маршруті №150 лише автобуси Євро-1 та Євро-2, які не відповідають умовам договору. Тому це порушення. На лінії мають працювати автобуси рівня не нижче Євро-5. За результатами рейду буде складений акт та ухвалено рішення щодо подальшої співпраці з перевізником. Про розірвання договору поки не йдеться. Вивчаємо документи та факти порушень, які були зафіксовані", – розповів сайту ТСН.ua Антон Єрофєєнков, начальник відділу перевезень Департаменту транспортної інфраструктури КМДА.
Що каже перевізник
На маршруті №150 працює перевізник "Транс-сіті". У транспортному підприємстві кажуть, що були змушені зняти автобуси Volvo зі столичного маршруту через економічні причини.
"Коли ми придбали ці автобуси і ставили їх на маршрут – вартість палива була 26 гривень за літр, а зараз воно коштує біля 40 гривень. Пасажиропотік зменшився на 30% – люди працюють онлайн, багато мешканців виїхали з міста, а підприємства закриті через війну. На гібридні автобуси відсутні електронні запчастини – їх просто немає де брати, та й їх вартість дуже зросла – вона залежить від курсу долара", – пояснює сайту ТСН.ua Олег Орел, керівник підприємства з пасажирських перевезень "Транс-сіті".
Він зазначає, що економічно вони не можуть експлуатувати автобуси Volvo.
"У нас 13 гібридних автобусів Volvo, плюс 5 Iveco – всього 18. Під час воєнного стану робота на таких автобусах виводить нас у глибокий мінус. Тому три автобуси Volvo ми віддали в оренду в Білу Церкву, щоб хоч якось заробляти. Там короткий маршрут і їх використання доцільне. В Києві на маршруті №150 вони наїжджали за день 360 кілометрів. То в Білій Церкві – до 100 кілометрів у день. Всі інші автобуси стоять рядочком у парку під огорожею", – розповідає Олег Орел.
За словам керівника підприємства, на таких автобусах мають працювати спеціально навчені водії. Пересадити водія зі звичайного "Богдана" неможливо, він не зможе працювати на сучасному габаритному автобусі. Потрібно знати, на яку кнопку натискати, та відчувати габарити.
"40% наших водіїв зараз у ЗСУ, це саме ті, які працювали на автобусах Volvo. До того ж мобілізаційний процес триває. Наші автобуси обслуговував один спеціально навчений фахівець – у нього була власна техніка та електронна програма. Зараз цей фахівець літає на дронах у Бахмуті. Тобто обслуговувати автобуси Volvo ми не маємо можливості. Та й заяви міської влади, що в місті буде працювати габаритний транспорт з низькою підлогою – казки. Такий транспорт пропрацює у місті не більше двох тижнів. Це економічно невигідно, а через війну стало зовсім неможливо. Тому ми працюємо на "Богданах" і додали їх на маршруті №150. З наявним пасажиропотоком справляємося", – пояснює Олег Орел.
З перевізником розірвали договір
Як стало відомо 9 травня, Департамент транспортної інфраструктури розірвав договір із перевізником автобусного маршруту № 150.
"Перевірка встановила, що автоперевізник використовує на маршруті транспортні засоби, які не відповідають основним вимогам конкурсу. На маршруті працюють автобуси марки "Богдан" із двигунами, що відповідають екологічним нормам Euro-2 (9 автобусів), Euro-3 (2 автобуси), тоді як для участі в конкурсі подавалися автобуси з двигунами, які відповідають екологічним нормам Euro-5", – йдеться у повідомленні на Офіційному порталі Києва.
Як підкреслили в Департаменті, автоперевізник був визнаний переможцем на маршруті саме завдяки рухомому складу, який він пропонував для обслуговування – VOLVO-7700. Проте автобуси, які були презентовані зі значним медіа розголосом для роботи на маршруті №150, сьогодні працюють у місті Біла Церква.
Читайте також:
"Спала на підлозі в коридорі": пані посол Британії відреагувала на ракетну атаку по Києву