У столичному ліцеї, де придбали кулінарну техніку за 720 тисяч гривень, пояснили, для чого вона потрібна, та показали, який вигляд має.
В Києві триває скандал із "золотими" овочерізками, електричною сковородою та барабанами, які закупили для укриттів Дніпровського району. Люди відверто дивуються, як можна було купляти техніку за такі шалені гроші під час війни. Сайт ТСН.ua розбирався в ситуації.
Про "золоті" закупівлі для бомбосховищ першими заговорили депутати Київради, які взялися перевіряти, на що були потрачені 2 мільярди гривень, які місто виділило районам на облаштування укриттів.
Шокувальні обновки для бомбосховищ Дніпровського району:
- Електрична сковорода за 720 тисяч гривень.
- Пароварка за майже 500 тисяч гривень.
- 12 електричних овочерізок по 130 тисяч гривень за штуку.
- 300 шкіряних барабанів на 891 тисячу гривень.
Дали на пояснення 10 днів
Члени тимчасової контрольної комісії Київради підкреслюють, що озвучені "родзинки" - лише поверхневий аналіз відкритої інформації у Prozorro. Там величезна кількість товарів і послуг, які районні адміністрації закуповують для укриттів – меблі, ліхтарі, респіратори, будівельні й ремонтні роботи.
"Стосовно скандальних овочерізок і трьох сотень шкіряних барабанів, то вони закупалися безпосередньо Дніпровською РДА та місцевим управлінням освіти. А як все куплене розподілили по укриттях району, ми поки не з’ясували. По овочерізках, електричній сковороді, пароварці та барабанах ми направили запит до Дніпровської РДА із проханням надати нам інформацію про торги і куди саме направлені ці речі. А також попросили вказати мотивацію їх придбання для укриттів. У них є 10 днів, щоб надати нам відповідь", - розповів сайту ТСН.ua Леонід Ємець, голова тимчасової контрольної комісії Київради з перевірки використання бюджетних коштів для облаштування укриттів і перевірки делегованих повноважень РДА в Києві.
Щодо інших тендерів, які стосуються облаштування укриттів, то ще на першому засіданні у вівторок комісія сформувала запити на всі 10 районів Києва.
"Ми надіслали запити до всіх столичних РДА про закупівлі та роботи, які вони проводили в укриттях. Районам надана форма, за якою вони мають у десятиденний термін підготувати всю розгорнуту інформацію, аби ми могли з нею працювати. Після цього ми будемо вивчати все глибше. Ми домовляємося про співпрацю з низкою громадських організацій, які спеціалізуються на тендерах і розслідуваннях, щоб вони теж підключилися до аналізу. По Prozorro ми бачимо лише загальну інформацію. Але коли тендер стосується укриття, то це спрощена процедура закупок, де тендер може проводитися без двох учасників. Тому питань виникає багато, зокрема по вартості товарів і послуг", - каже Леонід Ємець.
Якщо погортати сайт Prozorro з поміткою "укриття", то можна знайти ще чимало дивних закупівель. Вони теж стосуються Дніпровського району.
Наприклад, у травні цього року Управління освіти Дніпровського району провело тендер на закупівлю комплектів обладнання для проведення уроків фізики та хімії в укриттях майже на 1 мільйон гривень. В документації зазначеноо, що це мультимедійне обладнання. Закуплено по 1 комплекту для уроків фізики і хімії в укриттях навчальних закладах району. Дуже цікаво, яким школам поталанить з обновками.
Не електросковорода, а кулінарна система
А Мистецький ліцей "Зміна" в червні цього року провів тендер на закупівлю музичних інструментів, їх складових та аксесуарів для проведення занять в укритті. На майже 200 тисяч гривен. Як зазначено в документації - придбано 130 штук інструментів. Чи є серед них барабани, поки невідомо.
Це той самий ліцей, який придбав скандальну електричну сковороду за 720 тисяч гривень. Як кажуть у контрольній комісії Київради, ліцей придбав їх дві, але в самому навчальному закладі це спростовують.
"Ми придбали не сковороду, а технологічну теплову кулінарну систему, яка повністю замінює всі процеси, які можуть бути на шкільній кухні. Система була нам потрібна для пришвидшення процесів приготування їжі для дітей, які від 10 жовтня минулого року навчалися в укритті через постійні тривоги та вимкнення світла. У нас є генератор, під’єднаний до навчального закладу, на 44 кВт, який забезпечує роботу цієї системи. Гроші, за які була придбана установка, не були передбачені ні на ремонт укриття, ні на будь-що інше – це кошти зі спеціального фонду. Ще на початку січня 2022 року вони були передбачені на придбання цієї кулінарної системи. По фінансових планах закупівлю було перенесено на грудень минулого року. На кулінарній системі можна готувати великі об’єми їжі на 1-2 тисячі людей", - розповіла сайту ТСН.ua Катерина Фоя, директорка мистецького ліцею "Зміна".
Вона запевняє, що теплова кулінарна система у них одна – техніка смажить, варить і тушкує їжу для великої кількості дітей.
"Система готує і при низькотемпературному режимі. Щоб ви розуміли, за 12 хвилин у цій системі закипає 50 літрів води. Суп можна приготувати за 20 хвилин, а на звичайній плиті 1,5 години. Система складається з двох частин. Можна одночасно в одній частині зварити 25 літрів супу, а в іншій смажити або тушкувати другу страву. На все це витрачається 5 кВт електроенергії. Все швидко готується, пакується у спеціальні бокси, а потім заноситься до укриття, де перебувають діти. Тобто у наших дітей в укритті завжди є гаряча та смачна їжа", - додає директорка ліцею.
Вона каже, що навіть якщо буде потреба перенести теплову кулінарну систему до укриття, то проблем із цим не буде – там повністю зроблена система вентиляції.
"Техніка закуплена, щоб максимально прискорити процес приготування їжі, але вона розміщена не в укритті. Вартість кулінарної системи - 720 тисяч гривень, але ці гроші потрачені не дарма. Це обладнання буде працювати в закладі освіти ще багато років і годувати нові покоління наших учнів", - додає керівниця навчального закладу.
Чому овочерізки потрібні в укриттях
Директорка каже, що ліцей багато чого закупляв для укриття.
"У нас в укритті зроблений ремонт. Є лавки та стільці. Овочерізки ми не закуповували, але така річ є на нашому харчоблоку, вона була придбана раніше. Це дуже корисна техніка на шкільній кухні – за 2 хвилини можна дрібно порізати головку сиру, щоб приготувати дітям бутерброди. Особливо така овочерізка виручала, коли часто вимикали світло, а за наявності генератора ми могли нею користуватися та швидко готувати для дітей перекус. Електричні овочерізки дуже корисні на шкільній кухні, і дарма всі дивуються таким закупкам. Знаєте, зараз всі почали хайпувати на цій темі, але потрібно розуміти, що це промислове обладнання. А якісне, як відомо, не коштує дешево", - каже Катерина Фоя.
Позитив від барабанів
Вона додає, що завдяки тепловій кулінарній системі вплив людини на приготування їжі мінімальний.
"Потрібно змінювати систему шкільного харчування. І вона змінюється у Дніпровському районі. Люди роблять розумні покупки та інвестиції, які допомагають під час війни і залишаться після її закінчення. Що тут поганого? А щодо барабанів в укритті, то я вам скажу, що на них наші діти обожнюють грати, хоча ми барабанів не закуповували зараз. На них діти викидають свої негативні емоції. Наприклад, коли у нас тривога, і учні йдуть до укриття, туди заходить викладач з електронним фортепіано і починає грати. Діти одразу переключаються на це і забувають про небезпеку на вулиці. А вибачте, наші діти практично увесь травень просиділи в укритті через постійні тривоги. Укриття уже стало для них місцем, яке вони люблять, особливо наші дошкільнята. Їм там цікаво та весело. Потрібно пам’ятати, що незважаючи на війну, у дитини продовжується дитинство, вона пізнає світ через гру. Ми практикуємо шумову терапію з різними видами інструментів, і дітям це неймовірно подобається. Чи було б краще, якщо дитина сиділа б в укритті, втупившись у телефон, та страждала? Нам після війни потрібні здорові та розумні діти. І я не розумію, чого стільки негативу про ці барабани, які закупили у Дніпровському районі", - розповідає директорка ліцею.
Хто відповідає за закупівлі?
Леонід Ємець підкреслює, що всі скандальні закупівлі овочерізок, сковорідок, барабанів – це зона відповідальності столичних РДА.
"Київрада виділяє кошти на райони, а їх керівники розподіляють їх власними інструментами, саме вони проводять ці тендери, не КМДА. І у випадку з коштами на укриття для районів, а їх було виділено 2 мільярди гривень, не місто проводить усі ці тендери з овочерізками, а виключно РДА або її структури", - пояснює голова комісії Київради.
Він додає, що саме РДА проводить тендер і відбирає учасників. Якщо закупівля відбувається за спрощеною процедурою, то обирається один переможець. Саме район перевіряє надійність учасників тендеру, а також якість виконаних робіт та закуплених товарів.
"Відповідно, район несе повну відповідальність за закупівлі та роботи, а також їх обґрунтування. Ми ж не радили Дніпровській РДА, що потрібно купити до бомбосховищ овочерізки або барабани – це їх персональне рішення. Ми виділили їм гроші на облаштування укриттів, а те, що вони під прикриттям процедури на укриття витратили їх на те, що їм заманулося, тепер будуть з’ясовувати правоохоронні органи – чи це була корупційна складова, чи просто дур у голові", - пояснює Леонід Ємець.
Він додає, що оскільки Київ має особливий статус, то у нас є КМДА, і є РДА. Керівники районних державних адміністрацій призначаються указом президента України за поданням Кабміну. Тобто ні мер Києва, ні Київрада у процесі їх призначення або звільнення не бере жодної участі. Раніше, ще до війни, кандидатури голів РДА президентові подавав міський голова Києва, тоді між мером і районами була чітка взаємодія. На голів району впливала і міська, і центральна влада. Зараз вплив мера на голів РДА прибрано зовсім.
"Ми перевіряємо питання, які стосуються теми укриттів – вартість робот і матеріалів. Можу сказати, що вже на початку роботи комісії бачимо очевидну різницю у вартості матеріалів, за якою ціною вони були закуплені і якою вона була на той момент на ринку. Лише по Печерському району на 40% різниця в ціні матеріалів. Але предметно можна буде про це говорити, коли ми отримаємо від РДА всю офіційну інформацію", - каже Леонід Ємець.
Він нагадує, що функції, які зараз виконують РДА – делеговані повноваження.
"Свого часу Київрада своїм рішенням делегувала ці функції районам. За результатами аналізу комісія буде ухвалювати рішення, чи залишати районам ці делеговані повноваження, чи повертати їх місту. Також тимчасова депутатська комісія пропрацює питання діяльності районних рад, адже наступні вибори мають пройти, зокрема, і до райрад. Після цього вже не РДА будуть займатися питаннями районів, а райради. Зараз гарна нагода визначити, які функції у районних рад мають бути пріоритетними, а які залишаться у Київради. Рішення про розподіл цих повноважень має бути ухвалене Київрадою", - резюмує голова комісії.
Барабанам дали відбій
В четвер, 16 червня, голову Дніпровської РДА та керівника районного управління освіти запросили на засідання Київради. Саме управління освіти Дніпровської РДА було розробником і замовником закупівлі "золотих" сковорідок, овочерізок і барабанів.
О 15:30 чиновники мали відповідати на запитання депутатів про мотиви придбання дорогих речей для укриттів, але на цей час була оголошена повітряна тривога. Тож засідання було перерване.
"Ми провели певні розмови з відповідальними особами Дніпровської РДА. І можу констатувати, що наша комісія працює лише три дні, а вже майже мільйон гривень повернуто до столичного бюджету. Договір про закупівлю барабанів достроково розірвано. Але прикро, що місцеві чиновники кажуть, що договір розірвали через "суспільний резонанс". Тобто я так розумію, що лише суспільний резонанс викликав у їхніх головах сумніви в доцільності придбання цих барабанів", - каже Леонід Ємець.
Павло Бабій, голова Дніпровської РДА, запевняє, що бюджетні кошти на барабани не потратили, а договір на їх закупівлю в кількості 306 штук розірвано. Він додає, що з приводу електричних сковорідок та овочерізок буде проводитися службова перевірка.
Своєю чергою в Київраді продовжують наполягати, що мистецький ліцей "Зміна" закупив не одну, а дві електричні сковороди, які в навчальному закладі називають "технологічною тепловою кулінарною системою".
"Ліцей закупив дві електричні сковороди. Кожен агрегат коштує 720 тисяч гривен. Разом – це майже півтора мільйона. Ми чекаємо пояснень і від району, і від ліцею щодо цього питання. Це просто приголомшливий контраст, коли в тому ж Дніпровському районі для ремонту укриття школи не вистачає грошей на фарбу, а в іншому витрачають півтора мільйона гривень на дорогу техніку", - резюмує голова комісії Київради.
Раніше сайт ТСН.ua розповідав, що для укриття в Києві закупили 300 барабанів майже на мільйон: куди пішли гроші на бомбосховища.
Читайте також:
Ракети летять, а політики Київ ділять: чим може закінчитися протистояння ОП та мера Кличка
Під час атаки на Київ лідери африканських країн спускалися до укриття