За мізерну зарплату та з обмеженим ресурсом: як в Україні відновлюють місцевий сорт унікальних ніжинських огірків

За мізерну зарплату та з обмеженим ресурсом: як в Україні відновлюють місцевий сорт унікальних ніжинських огірків

Pexels

У банках "огірків по-ніжинськи" багато років консервують імпортні сорти.

Огірки – справжня гордість України, особливо, якщо це - ніжинські огірки. Бренд, що був найвідомішим делікатесом на одній шостій земної кулі. Біда в тому, що вже кілька десятиліть їх фактично ніхто не бачив. Автентичний ніжинський сорт загинув ще 36 років тому. Але знайшлися герої, які врятували трохи зернят. І дали надію на порятунок того, що в усіх країнах вважається золотим запасом, - йдеться в сюжеті ТСН.Тиждень.

У банках "огірків по-ніжинськи" багато років консервують імпортні сорти, бо автентичний зберігся у мізерних кількостях. Віднедавна сорт "Ніжинський місцевий огірок" повернули до державного реєстру і відновлюють його посіви на Чернігівщині.

Ніжинський огірок прошитий у свідомості українців подібно до токайського вина для угорців або пармезану для італійців.

Гастрономічні бренди у світі заведено фіксувати документально. В Україні вже є такі сертифікати у мелітопольської черешні і гуцульської бриндзи. У черзі і ніжинський огірок. Хоча на головному ринку країни його вже давно не бачили.

Ніжинську огіркову зону вже давно анексовано імпортними сортами. Минули часи, коли щороку місцевий консервний завод закатував понад 12 тисяч тонн автентичного хрумкого огірка щороку, а у господарствах району вирощували 50 тонн його ж насіння. Цього вистачало на територію всього Радянського Союзу, а консервації вистачало й для закордону. Про минулу славу нагадує пам’ятник і ось такі сувенірні діжечки у краєзнавчому музеї. Причина трагедії – завезена з Далекого Сходу хвороба епіфітотія, що стала смертельною для ніжинського огірка.

Не зникли огірки по-ніжинськи лише з прилавків. Звідки споживачам знати, що у банках вже давно не хрусткі попередники, а зайди закордонних селекціонерів? Оту підміну нам продають і досі.

Ніжинський місцевий: як відновлюють унікальний сорт огірків

Проте є вчені, які опікують гектаром насіння цих огірків. Більше й не можуть обробити з десяток співробітників дослідної станції "Маяк" Академії аграрних наук у селі Крути під Ніжином. Саме тут попри видалення з державного реєстру знаменитого сорту "Ніжинський місцевий" зуміли врятувати оригінальний насіннєвий матеріал. Формально навіть проти закону, бо сіяти без реєстру не можна. Але тут вперто пересіювали з року в рік справжній ніжинський огірок.

Рятівниками сорту і бренду українського "ніжинський огірок" – науковці селекційної станції "Маяк" у Крутах. Вони щодня їдуть у поля і за мінімальну зарплатню рятують для України півсотні унікальних рослин. Довгих сім років вони боролися за відновлення місцевого сорту.

Та поки 14 співробітників дослідної станції Національної академії аграрних наук України потерпають у злиднях. Їм соромно показувати напівзруйновані лабораторії та допотопні прилади. Настрій ентузіастам додає лише те, що: на ніжинський огірок цьогоріч звернув увагу бізнес.

Вже восени лімітована партія тих самих ніжинських огірків з’явиться на прилавках відомого ритейлу. Два гектари завод замовив під автентичний ніжинський сорт. І сподівається покупці відчують різницю з тими, що завезені з Китаю.

А організатори гастротурів мріють возити до Ніжина на огірки туристів.

Читайте також: 

Новини тижня: у чернігівській області відновлюють посіви легендарного сорту "Ніжинський місцевий огірок"

Новини тижня: у чернігівській області відновлюють посіви легендарного сорту "Ніжинський місцевий огірок"

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Наступна публікація