Помер Карлгайнц Штокгаузен

Минулої середи у віці 79 років помер Карлгайнц Штокгаузен, один із найвідоміших композиторів 20-го століття.

Штокгаузен запровадив поняття "просторової музики", пише Анастасія Рахманова, Deutsche Welle. У найрадикальнішому її вияві музиканти квартету злітали на чотирьох гелікоптерах, а результат – музика – виникав на мікшерному пульті.

Штокгаузен одним із перших почав "поповнювати" майстерню композитора технічними винаходами, що принесло йому славу "піонера електронної музики". Нарешті, саму музику він вважав єдиним способом зв'язку з "вищими сферами". Відповідно, композитор ставав чимось на зразок пророка, який указував шлях порятунку. Чи варто дивуватися, що оцінки творчості Штокгаузена виявлялися часом радикально протилежними: від "генія" до "шарлатана".

Спадщина Штокгаузена велика: майже чотири сотні творів. Центральний з них - містерія "Світло".

Європейська музика другої половини минулого сторіччя не знала радикальнішого й послідовнішого новатора, ніж Штокгаузен. До своїх акустичних експериментів композитор приступив на початку 50-х. Велика частина експериментів була пов'язана з ускладненням методу серіалізму - композиторської техніки, винахідником якої вважають Арнольда Шонберґа.

Карлгайнц Штокгаузен (Фото: partenaires-ez.prisma-presse.com)
Карлгайнца Штокгаузена часто-густо називали "Достоєвським сучасної музики". (Фото: partenaires-ez.prisma-presse.com)
Карлгайнц Штокгаузен народився 22 серпня 1928 року в містечку Медрат під Кельном. Його батьки не пережили часів націонал-соціалізму: мати, збожеволівши на містико-націоналістичному ґрунті, потрапила до психіатричної лікарні, де її 1941 року вбили в межах нацистської програми ліквідації людського елементу, що не являє собою цінності. Батько, покликаний на військову службу, пропав безвісти 1945 року під час боїв в Угорщині. 

Дитинство та юність Штокгаузена пройшли в інтернатах. Пізніше він навчався в гімназії, Кельнському університеті та Кельнській консерваторії, відвідував семінари у найвідоміших композиторів.

Вже на початку 60-х років Штокгаузен зажив слави лідера нового покоління композиторів, у 70-х роках навколо його особи склався справжній культ. З ним мріяв співпрацювати Джон Леннон, що помістив фотографію композитора на обкладинці альбому "Клуб самотніх сердець сержанта Пеппера", в нього просили аудієнції зірки поп-музики - на зразок Бйорк або Мадонни. (Першу метр прийняв, другий, подейкують, відмовив.)

Останні три десятиліття свого життя Штокгаузен прожив затворником у селі під Кельном, працюючи над оперним циклом "Світло". Його остання велике "зіткнення" з громадськістю сталося у вересні 2001 року: лише за тиждень після трагічних подій 11 вересня Штокгаузен назвав теракт у Нью-Йорку "мистецьким твором". Німецька преса визнала композитора неосудним, журнал Spiegel назвав його "космічним шарлатаном". Вірний круг прихильників визнав, що класика вкотре "не зрозуміли".

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: