Звучати українською. Зірки пояснили, чи вплинуть квоти для радіо на їхню творчість

Артисти та продюсери назвали плюси і мінуси законодавчих змін, які зроблять радіостанції більш українськими.

16 червня парламентарі проголосували за встановлення квот на українські пісні на радіо.

Цей закон вже не перший місяць викликає бурхливі обговорення - як серед виконавців, так і серед пересічних українців. Більшість висловлювалася за його прийняття, проте лунала і критика.

Тож, для початку розберемося по суті. Квоти - це частка пісень українською мовою, які лунатимуть у радіоефірі. Згідно з законом, радіостанція, щоб отримати ліцензію, має випускати в ефір не менше 35% українських пісень від загального обсягу. Трохи меншу норму встановили для радіостанцій, "заточених" на іноземних виконавців, - 25%.

Крім того, квоти встановили і на "робочу" мову ведучих - не менше 50% української.

Важливо і те, що зміни будуть поступовими - радіостанціям дадуть так званий перехідний період. Так, протягом першого року з моменту набуття законом чинності необхідна частка пісень українською мовою складатиме 25%, протягом другого року - 30%, і вже починаючи з третього року вона виросте до 35%.

Це уточнення у перехідних положеннях закону привітала народна артистка Тіна Кароль. "Радію, що сьогодні було прийнято зміни до Закону "Про телебачення та радіомовлення". Для мене було головним, щоб зміни були поступовими. Це дасть змогу безболісно прийти до збільшення обсягу державної мови у музичному, розважальному та суспільному просторі. Головне, що тепер у кожного буде час змінитися", - написала співачка.

Автори закону наполягають на тому, що такі зміни не лише створять умови для рівномірного наповнення радіоефіру українською мовою, а й сприятимуть розвитку вітчизняної музичної індустрії.

Однак виконавці висловлювали й критику законодавчих змін, адже це поставить під загрозу існування низки радіостанцій. Так, лідер гурту "Бумбокс" Андрій Хливнюк зазначив, що майже неможливо буде відкрити, наприклад, ритм-енд-блюзове чи джазове радіо. Співак наголосив, що квоти дійсно необхідні, але закон потрібно було допрацювати, щоб не утворився такий собі колапс. 

Раніше у Мережі поширювалася інформація, буцімто дует "Потап і Настя" виступає категорично проти введення квот. Однак артисти спростували її, запевнивши українців у протилежному. "Потап і Настя" - за квотування українського радіоефіру. Головне, щоб воно було поетапним", - наголосив Олексій Потапенко. 

ВідеоПотап і Настя скасували свій концерт у Луцьку через погрози місцевих активістів

Водночас в Україні є популярні гурти, яких питання квот взагалі не обходить, адже вони й так – стовідсотково україномовні. "Я співав і співаю українською мовою, на мене то ніяк не впливає. З'явився шанс в українських музикантів. Дай Бог, щоб їм то помогло!" – наголосив Дзідзьо, фронтмент гурту DZIDZIO.

У свою чергу співак і музикант Дмитро Шуров, відомий як Pianoбой, вважає, що квоти на процес розвитку якісної української музики позитивного впливу не нададуть.

"Перш за все тому, що до такої музики не готова аудиторія. Ми довгі роки жили за залізною завісою, що закривала від нас можливості чути музику різних стилів і перебувати всередині світового музичного процесу. У підсумку маємо специфічний смак у середньостатистичної аудиторії. Більшість невибагливої музики, яка звучить в українському радіоефірі - відображення смаків масового слухача. Як то кажуть, попит диктує пропозицію. Квоти ж приведуть до того, що у нас просто з'являться нові треш-герої, які заповнять ефір приблизно тим же, що було раніше, тільки українським. Що ж робити? Рецепт тут один: розвивати смаки аудиторії. Сприяти тому, щоб вона навчилася швидко сприймати якісні новинки з усього світу. А для цього потрібно прибрати "залізну завісу", давати слухачеві постійно музику нову, свіжу - причому не тільки англійську й американську, як флагманів світового музичного руху, але і нову українську музику", - наголосив Дмитро Шуров.

А ось Михайло Ясинський, генеральний продюсер агентства Secret Service ЕА, який співпрацює зі співачкою Олею Поляковою, прокоментував зміни більш детально. На запитання, які плюси і мінуси є в законі він відповів: "Плюс - передбачувана поява нових якісних пісень українською мовою, тому що погані пісні в ефір все одно брати не будуть. Мінус - прогнозоване зменшення середньої кількості радіослухачів і вплив цього факту на весь радіобізнес в цілому".

У відповідь на критику, що через квоти не зможуть функціонувати деякі нішеві радіостанції Ясинський зауважив:

"І джаз, і танцювальна музика не завжди потребують вокалу й обидва ці стилі широко представлені в Україні прекрасними музикантами, проектами, продюсерами. У рамках встановленої квоти в Україні достатньо представників різних форматів. А якщо в подальшому їх буде не вистачати - з'явиться привід для пошуку і розкручування нових талантів. Передумов для закриття існуючих станцій не бачу, а законом до того ж передбачено ще два роки перехідного періоду".

Також Ясинський додав, що зміни навряд чи вплинуть на творчість українських артистів, скоріше на їхній маркетинг.

"Цей закон навряд чи вплине на слухачів і музикантів. Вони знайдуть один одного в будь-якому випадку. А чи є ця законодавча ініціатива добривом або асфальтом - покаже тільки час, але я бачив багато стеблинок, які пролазили навіть крізь асфальт і багато рослин, яким не могли зарадити жодні добрива. Радіобізнес настільки потужна індустрія, що в разі якихось глобальних негативних наслідків для нього, думаю, зможе вплинути на перегляд цього закону, як вже надійшли в деяких країнах".

Ольга Скичко

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: