Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Аграрії пророкують гарний врожай і зростання цін на хліб

Вартість зернових залежить не лише від врожаю, а й курсу долара та цін на світових ринках.

Українські фермери починають посівну на місяць раніше, ніж зазвичай, бо польовим роботам уже сприяє погода. Цьогоріч на роботу аграрії витратять 134 мільярди гривень, що на 15% більше минулорічної суми, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

На Запоріжжі з настанням тепла фермери вигнали на поля всю наявну техніку – засіяні озимим ячменем ділянки потрібно здобрювати, горох належить лише сіяти. Останній дає гарний врожай – до 30 центнерів з гектара. Однак цьогорічне вирощування може стати останнім, якщо триватиме минулорічна тенденція до зниження закупівельних цін на культуру на 20%. Працювати з нею тоді буде просто нерентабельно. "Зарплата, орендна плата, добрива, паливо, амортизація, підготовка насіння – все це входить у видатки. Підготовка ґрунту", - каже головний агроном ПРАТ "Сонячне 2007" Анатолій Авраменко.

ВідеоУкраїнським фермерам на посівну треба 134 мільярди гривень, що 15% більше, аніж торік

Хліб - подорожчає, а овочі - подешевшають, щоправда, лише восени. Такі прогнози з початком весняних польових робіт роблять аграрії. Подорожчали паливо, посівний матеріал та добрива, кажуть аграрії. У відомстві ж запевняють, що погодні умови дають надію на гарний врожай. Тож чого чекати восени, далі – у сюжеті.

Українським фермерам на посівну треба 134 мільярди гривень, що 15% більше, аніж торік

На Волині теж закінчують сіяти горох та пшеницю, на черзі – цукровий буряк. Фермери поспішають, поки в ґрунті достатньо вологи, однак із такою ранньою сівбою їм доводиться ризикувати. "На яру пшеницю, на горох мороз будь-який в цю пору не страшний. Звичайно, є ризик цукрового буряка, якщо будуть великі приморозки", - зізнається Валерій Діброва.

Нині погода сприяє гарній посівній, а от у скільки обійдеться сівба – аграріям навіть страшно підраховувати. Бо це – дороге пальне, добрива та техніка, куплена у кредит. Як це відіб’ється на цінах у крамницях, стане зрозуміло вже восени. Нині ж експерти мають лише попередні прогнози на хліб – і вони невтішні. "Навіть якщо в нас буде дуже погодні умови благополучні, вони можуть добавити 30-40% до валу виробництва пшениці, тобто ми можемо мати пшениці там за п’ять останніх років. Це можливо, при цьому найідеальнішому варіанті ціна: осінь цього року і осінь  наступного року, як мінімум, зросте на 15-20 відсотків", - вважає голова союзу українського селянства Іван Томич.

Фотогалерея Аграрії протестують проти податкових змін та масово перекривають дороги по всій Україні (9 фото)

Ціни всередині країни залежать від світових, а також валютних курсів. Про це нагадує економічний експерт Всеволод Степанюк. "У нас більше 60% врожаю іде не експорт, і жоден виробник не продасть дешевше, ніж він може продати на експорт", - пояснює він. Зараз у фаворі аграріїв переважно пшениця, ячмінь та ріпак. Той самий буряк ризикований – врожай легко втратити через погоду. Тому більшість фермерів перестраховуються і обирають менш затратні культури. "З приводу заробітку важко сказати, а от те, що ми отримаємо гарний врожай, можна сказати", - зізнається фермер з Київщини Микола Васильович.

Як повідомлялося, внаслідок глобального потепління Україна перетворюється в субтропіки. Відтак аграрії перелаштовуються на культури, які не були притаманні для наших широт. Українці тепер пробують вирощувати персики, ківі, нут, сочевицю, сорго тощо. "Культури, які зазвичай вирощувалися в степовій зоні, наприклад, соняшник, який потребує багато сонця і високих температур, зараз масово вирощується в північній та західній Україні. То є такий зсув", - каже генеральний директор Клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький.

Кореспондент ТСН Вікторія Дмитренко

Залиште свій коментар

Вибір редакції