Банки знижують відсотки за кредитами і депозитами. Огляд НБУ

Дата публікації
Перегляди
13к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Банки знижують відсотки за кредитами і депозитами. Огляд НБУ

Фото: Національний банк України

2019 року продовжували зростати обсяги депозитів населення та бізнесу

Українські банки зменшили відсотки за кредитами. Щоправда, на споживчі для населення – найменше, через попит на такі позики. Водночас обсяги депозитів зростають попри зниження ставок.

Такі дані наводить Нацбанк в "Огляді банківського сектору" за лютий 2020 року.

Як кредити реагують на пом’якшення монетарної політики

"Зниження облікової ставки (до 11% від 31 січня) в умовах макрофінансової стабільності та уповільнення інфляції сприяло відчутному здешевленню гривневих кредитів для бізнесу за четвертий квартал на 2,4% до 15,7% річних та до 15% річних на середину лютого. Водночас ставки за валютними кредитами для корпоративних позичальників у 2019 році вже сягнули свого історичного мінімуму і продовжать знижуватись цього року", - констатують у НБУ.

У Нацбанку впевнені, що "подальше зниження вартості кредитів для бізнесу сприятиме відновленню сегменту корпоративного кредитування попри його скорочення у четвертому кварталі 2019-го. В умовах зниження відсоткових ставок вартість ресурсів перестане бути перепоною на шляху відновлення корпоративного кредитування, водночас недостатня кількість якісних та прозорих позичальників стримуватиме більш жваве його зростання".

Вартість кредитів у гривнях для фізосіб скоротилася за квартал лише на 0,5% до 33,6% річних.

"Cтавки за споживчими кредитами повільно знижуються через високий попит на такі кредити", - пояснили в Нацбанку.

Загалом за 2019 рік знизились рівень доларизації кредитного портфеля та частка непрацюючих кредитів.

"Частка непрацюючих кредитів скоротилася за рік до 48,4% завдяки жвавому споживчому кредитуванню та списанню непрацюючих кредитів за рахунок резервів. Доларизація кредитного портфеля зменшилася до 40,7% на валовій основі (портфель з урахуванням резервів) завдяки наданню нових роздрібних гривневих кредитів та зміцненню гривні. У грудні помітно зросли вкладення банків у депозитні сертифікати. Цьому сприяв надлишок вільної ліквідності у банків, зумовлений надходженням значного обсягу коштів на корпоративні рахунки в останній місяць року, насамперед валютних коштів НАК "Нафтогаз України" обсягом 2,9 млрд доларів США за рішенням Стокгольмського арбітражу", - зазначили в НБУ.

Обсяги депозитів зростають попри зниження ставок

Почала скорочуватися вартість вкладів - завдяки пом’якшенню монетарної політики та зниженню ставок за депозитами держбанками.

Вартість 12-місячних гривневих депозитів фізосіб за жовтень-грудень знизилася на 0,7% до 15,1% річних, і ця тенденція продовжилася у січні 2020-го. Вартість 12-місячних депозитів населення в доларах США знизилася за квартал на 0,6% до 2,6% річних.

Водночас гривневі кошти бізнесу протягом четвертого кварталу подешевшали на 2,7% до 10,3% річних.

У той же час 2019 року продовжували зростати обсяги депозитів населення та бізнесу. Гривневі кошти бізнесу збільшилися за квартал на 16,2%, рік до року – на 19,5%. Після скорочення у третьому кварталі гривневі вклади населення зросли на 8,4% за квартал та 17,5% рік до року в усіх групах банків. Валютні вклади населення в доларовому еквіваленті збільшилися на 6,4% за квартал та на 15,4% за рік.

У НБУ пояснили таку динаміку послабленням девальваційних очікувань та нижчими ставками за валютними депозитами.

Тим часом в Україні поменшало на один банк. Ще шість виявилися збитковими.

 

Наступна публікація