Банкіри: найближчими днями долар перевищить 9 гривень

Нацбанк переконує, що гривня дешевшає тільки через неправильні дії кількох банків. А банкіри побоюються, що найближчим часом нічого доброго з гривнею не буде.

Найближчими днями курс долара в Україні може подолати позначку 9 гривень. В той же час, Національний банк не бачить підстав для різкого знецінення української валюти.

Останнє падіння гривні пов'язане із заявами представників Міжнародного валютного фонду про можливе припинення співпраці з Україною. Ці заяви викликали паніку серед іноземних інвесторів, які активізували виведення своїх капіталів.

У результаті за підсумками середи, 2 вересня, за середньозваженого міжбанківського курсу 8,1472 грн за долар, банки з іноземним капіталом купували валюту по 8,62-8,68 грн за долар.

За словами виконуючого обов'язки голови НБУ Анатолія Шаповалова, декілька банків із іноземним капіталом, які виконували замовлення своїх клієнтів, і створили ажіотаж на ринку. "Мабуть, декілька іноземних компаній ухвалили рішення вивести свої капітали, й банки, які їх обслуговують, отримали вказівку купувати валюту за будь-якою ціною", - пояснив представник Нацбанку. При цьому велика частина операцій на ринку проходила на позначці 8,14 грн за долар.

"Ми дуже чітко позначили свою позицію - банки, що працюють за курсом вище середньозваженого, не отримають підтримки НБУ у вигляді інтервенцій. На неї також не можуть розраховувати банки, що порушують ліміт валютної позиції", - наголосив Шаповалов.

Він також відзначив, що курс долара вгору штовхають девальваційні очікування та паніка. А от економічних підстав для падіння курсу гривні, на переконання Шаповалова, немає. Дефіцит платіжного балансу, який за підсумками липня перевищив 8 мільярдів доларів, повністю покривається кредитами МВФ, а попит населення на валюту гасить НБУ з резервів.

Шаповалов, крім того, пообіцяв, що НБУ вживе заходів зі стиснення ліквідності, щоб зняти ажіотаж з міжбанківського валютного ринку. "Ми чітко позначили свої очікування по валютному курсу на рівні 7,98-8,14 грн за долар. І вважаємо, що до такого показника й повинна повернутися вартість американської валюти", - підкреслив керівник Нацбанку. Заспокоєння на валютний ринок повинні принести також ініційовані в НБУ заходи зі сплати відсотків по валютних депозитах у гривні, прийом у гривні платежів по валютних кредитах і заборона на комісійні при обмінних операціях.

У свою чергу, банкіри стверджують, що говорити про заспокоєння валютного ринку лише за рахунок цих інструментів не можна. Зокрема, на їхнє переконання, величезний вплив на ринок має "Нафтогаз України", якому НБУ не продає валюту з резервів, змушуючи виходити на міжбанк. Попит на валюту ще більше посилюється через те, що на вересень припадає пік виплат по зовнішніх позиках у другому півріччі, в цілому, до 1,3 мільярда доларів.

"Велика частина банків, яким потрібно платити, не виконують норматив валютної позиції та будуть скуповувати валюту на міжбанку", - пояснив скарбник одного з банків. Стрибки на міжбанку, у свою чергу, серйозно нервують населення яке, за попередніми даними, вилучило з банківської системи близько 3,3 мільярда гривень та, швидше за все, відправило їх на валютний ринок.

"Висока вірогідність того, що найближчими днями гривня опуститься до позначки 9 гривень за долар", - спрогнозував президент корпоративного фонду "Рінако Прогрес" Дмитро Піддубний. "Погодившися з умовами МВФ по обсягах інтервенцій, НБУ втратив контроль над валютним ринком", - відзначив експерт.

Банкіри також переконані, що повернути довіру до гривні тепер можна не адміністративними методами, а тільки економічним шляхом. "Потрібно стимулювати експорт і внутрішнє виробництво, й тоді потреба у валюті знизиться", - наголосив голова правління банку "Хрещатик" Дмитро Гриджук.

Нагадаємо протягом останніх кількох днів курс гривні сильно обвалився на міжбанківському та готівковому валютних ринках. Зокрема, вранці у четвер, 3 вересня, на самому початку міжбанківських торгів курс долара перевищив позначку 8,70 грн.

В той же час, на готівковому ринку курс американської валюти вже перевищив позначку 8,80 грн і зростає далі.

Читайте також:

Україна пообіцяла НАТО захистити гривню

Долар на міжбанку перевищив 8,70 грн і далі зростає

Восени долар підскочить до 10 гривень

Експерт: долар швидко досягне 10 гривень, але потім впаде

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: