Банкіри: за рік долар впаде нижче 7 гривень

Експерти вважають, що за відсутності негативних зовнішніх шоків у довгостроковій перспективі гривню чекає зміцнення.

Стабілізація курсу долара в районі 8 гривень надала банкірам упевненість, що гривня збереже позиції і до завершення президентських виборів. Рух курсу національної валюти після березня залежить від політики нового голови Нацбанку, який може погодитися на масштабну емісію гривні і, як наслідок, її девальвацію. При цьому банкіри вважають, що за відсутності негативних зовнішніх шоків у довгостроковій перспективі гривню чекає зміцнення до 6,8 грн за долар.

У кризовому 2009 році гривня випробувала низку різких потрясінь, які призвели до падіння добробуту населення. У лютому безготівковий долар досяг 9,4 грн за долар, після чого до червня знизився до 7,6 грн за долар. Останній пік - 8,9 грн за долар – американська валюта досягла у вересні, різко знизившись до кінця місяця до 8,2 грн за долар. Аналогічні "американські гори" спостерігалися і на готівковому ринку. У жовтні-грудні такий сценарій став традиційним: на початку місяця курс долара йшов вгору завдяки спробам ділерів продати валюту НАК "Нафтогаз України" якнайдорожче, а до кінця місяця незмінно падав до 8 грн за долар. Таким чином, гривня закінчує рік практично на тій самій позначці, як і в січні.

Втім, у листопаді-грудні виявилися нові чинники. Відносна прогнозованість курсу, дефіцит гривневої ліквідності і стабільні надходження валюти в країну створили передумови для ревальвації гривні. Нацбанк вчасно помітив цей тренд і почав скуповувати долар на рівні 7,97-7,98 грн за долар. При цьому попит на валюту різко знизився. "Якщо раніше протягом однієї години я міг продати на міжбанку 30 млн доларів, то тепер за цілий день складно знайти покупців на 5 млн доларів", - розповів директор казначейства великого іноземного банку.

Дилери чекають, що НБУ продовжить утримувати курс і в перші місяці 2010 року. "Всі фундаментальні чинники говорять про тенденцію збереження курсу. Вище 8 грн долар не повинен йти", - відзначив директор казначейства "Райффайзен Банк Аваль" Володимир Кравченко. Подорожчання долара, за словами банкірів, може викликати виведення з країни коштів бізнесменів, що підтримали кандидатів, які програють президентські вибори. "Виведення капіталу іноземними інвесторами і зростання курсу також може спровокувати відмова МВФ від співпраці з Україною", - підкреслив заступник голови одного з великих банків.

Рух курсу після виборів президента, який змінить керівництво НБУ, експерти точно спрогнозувати не можуть. Некваліфікований "технічний" новий глава НБУ може погодитися на значну емісію гривні для порятунку економіки, що загрожує девальвацією. При цьому є всі передумови для ревальвації національної валюти. "Сценарій зміцнення гривні, що спостерігався у вересні, протягом усього 2010 року спостерігатиметься більш повільно, а будь-які спроби зростання курсу потрібно використовувати для продажу іноземної валюти, - вважає директор департаменту операцій на фінансових ринках банку "Фінанси і Кредит" Андрій Войтенко. – За рік-півтора гривня зміцниться до рівня 6,8 грн за долар".

На його думку, головною умовою для ревальвації гривні повинна стати стабілізація ситуації на зовнішніх ринках, внаслідок чого інвестори виходитимуть з основних світових валют, прибутковість по яких складає 0,1%, і вкладатимуться в недооцінені грошові одиниці, зокрема - гривню.

Читайте також:

Експерт: обсяг проблемних кредитів в Україні сягнув 35%

Китайська компанія збирається купити Volvo

З нового року Київ припинить перераховувати гроші до держбюджету

Надра Банк призупинив виплати за рахунками фізосіб

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: