Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Банківська система тримається лише на 30 найбільших банках, решту треба чистити – Гонтарева

Голова НБУ пояснила, чому "Надра", "Дельту", "Фінанси та кредит" не вивели з ринку раніше.

Нині банківська система України тримається на 30 найбільших банках, на які припадає 90% всіх активів. Загалом у державі діють 122 банки, не рахуючи понад півсотні тих, які визнані неплатоспроможними та перебувають у стадії ліквідації. На 85 діючих малих банків припадає всього 5% капіталу – на них чекає можлива "зачистка".

Про це в інтерв'ю газеті "Дзеркало тижня. Україна" сказала голова Нацбанку Валерія Гонтарева.

"Зараз із 122 банків, які залишилися на ринку, 30 найбільших, на які припадає 90% активів. Це, по суті, і є банківська система. Решта нікому, звичайно, не заважають, та й не чинять принципового впливу на систему. І їх теж іще потрібно дочистити, декого прибрати, консолідувати. Із цих 90 банків 85 — це лише 5% системи. Є маленькі, трохи більші та зовсім мікроскопічні — більшість громадян навіть назв таких не чули, я деякі з них і сама з трудом розрізняю. І тут ми прекрасно знали, що все, що в нас сталося жахливого торік, — анексія Криму, Донбас, розрив відносин із Росією, триразова девальвація, — справить величезний негативний ефект на економіку та баланси банків", – сказала Гонтарева.

Вона також пояснила, чому раніше не вивели з ринку три великі неплатоспроможні банки – "Надра", "Дельта Банк", "Фінанси та кредит".

"Це було наше спільне рішення (з МВФ, аби не виводити ці банки з ринку одночасно), адже подібний масовий "результат" міг дестабілізувати систему, причому Фонду гарантування вкладів було б дуже складно вчасно виконати передбачені законом зобов'язання перед вкладниками в подібних величезних обсягах. Тому ми вирішили діяти поступово та "розрулювати" ситуацію крок за кроком", – наголосила голова Нацбанку.

Нині найбільші банки проходять процес стрес-тестування. Десять уже пройшли, ще десять мають завершити до кінця жовтня. Жодних результатів Гонтарева поки відмовляється розсекречувати.

"Про попередні результати казати не буду, тому що ми поки що закінчили тестувати тільки перші десять банків, розпочинаємо наступні десять. Потім усі результати групи найбільших буде об'єднаємо разом. Порівняно з початковим варіантом програми це все затягується ще десь на місяць, тобто до кінця жовтня ми вже зможемо публічно оголошувати та коментувати результати", – сказала голова НБУ.

Гонтарева уточнила, що, по суті, очищення банківської системи навіть не починали. Адже ті банки, які "лопнули", банками вже й не були.

"Усю реформу банківської системи в нас було розділено на три етапи. Очищення банків не торкнулося, оскільки те, що ми розчищали, банками не було. Там не було реальних активів і капіталу, нормальних кредитних процедур, ризик-менеджменту, там узагалі нічого не було. "Мийки", "зомбі" та "пилососи". Така сама історія "Фінансів та кредиту" — людина (власник банку нардеп Костянтин Жеваго) видала собі рідній 76% портфеля! Банки Бахматюка ("VAB Банк", "Фінансова ініціатива"): один видав 64% інсайдерам, інший — 96%. На цьому й було побудовано їхні дуті бізнес-імперії. Дивимося далі: в інших узагалі нічого не було, усе вивели давним-давно, залишивши тільки сміттєві папери. Усе це сталося дуже давно, при нас там уже не було активів, вони не вивели їх при нас, їх украли хто у 2005-му, хто у 2007-му, хто у 2009-му", – пояснила голова НБУ.

Вона також назвала головні причини лавини банкрутств, що відбулися.

"Звичайно, все те, що було накручено у минулі роки, система, яка прогнила наскрізь, та усталена манера ведення бізнесу власниками банків. Та й криза, в якій опинилася наша країна, теж унікальна, і ми вже про це казали. Тому ми й намагалися діяти виважено. І вперше в історії людства домовилися з МВФ про те, що наше завдання, після проведення діагностики та стрес-тестів, — довести капіталізацію банківської системи, здорової її частини, як ви думаєте, до якої цифри? До нуля! Про що це свідчить? Про те, що ми усвідомлювали, що після всього, що відбувається в країні, капітал об'єктивно буде негативним. Потім, через півроку-рік, ми доведемо адекватність капіталу до 5% і тільки в перспективі чотирьох років — до 10%. Це ще в лютому було записано в програмі МВФ, тому що ми знали, що це буде", – розповіла очільниця Нацбанку.

Гонтарева також пояснила, чому не скасовують обмеження на купівлю валюти та зняття валютних депозитів.

Відео Хто заробляє на банкрутстві українських банків

Залиште свій коментар

Вибір редакції