Без підтримки НБУ долар обвалиться нижче 7 гривень

Нацбанк змушений скуповувати сотні мільйонів доларів, щоб утримати курс на позначці 8 гривень.

Без підтримки Нацбанку, який в останні тижні активно скуповує надлишок валюти, курс долара впав би нижче 7 гривень.

Після обрання і інавгурації нового президента і формування нового уряду надходження валюти до України помітно збільшилося, що підтверджується позитивним сальдо інтервенцій НБУ на валютному ринку. Подальша притока валюти українських підприємців з офшорних зон може зіграти істотну роль в поліпшенні економічної ситуації в країні вже в найближчому майбутньому. Тому в даному конкретному випадку ротація політичних сил пішла країні на користь.

В економіці зберігаються позитивні тенденції. По-перше, українські експортери вдало скористалися сприятливим зростанням цін на метали на світовому ринку і відчутно збільшили продажі товару за кордон. По-друге, багатьох іноземних інвесторів приваблює висока прибутковість українських держоблігацій. Нерезиденти стали активно вливати валюту в Україну, купуючи державні цінні папери. В результаті, на міжбанківському валютному ринку практично щодня відчувався надлишок валюти, який Нацбанк викупляв. Наприклад, за період з 12 по 18 березня 2010 року НБУ придбав на міжбанківському ринку близько 400 млн доларів. Це дозволило регулятору згладити різкі коливання курсу гривні по відношенню до долара - без інтервенцій Нацбанку курс долара міг би опуститися навіть нижче 7 грн.

Якщо центробанк продовжить проводити політику регулярного викупу надлишку валюти на ринку, то, швидше за все, курс долара продовжить плавне зниження до рівня 7,95 грн. Це задовольняє в цілому експортерів і дає надію, що населення не почне в терміновому порядку конвертувати долари на гривню.

Яким буде курс протягом всього 2010 року, сказати складно. Країна вже кілька місяців живе без державного бюджету, і ніхто не знає, який курс буде закладено в проекті цього документу, який коаліція обіцяє видати на гора на початку квітня. Висока вірогідність того, що в проекті держбюджету в основу закладуть курс 8 грн. Тоді, у разі збереження перевищення пропозиції іноземної валюти над попитом, політика НБУ з викупу валюти на міжбанківському ринку продовжиться. Але тут може виявитися інша серйозна проблема - Національний банк, купуючи долар у населення, фактично здійснює емісію гривні. З початку року НБУ викупив близько 770 млн доларів, що еквівалентно емісії гривні в розмірі близько 6,2 млрд грн. А така емісія при стагнації виробництва - прямий шлях до інфляції.

Сьогодні залишки коштів на кореспондентських рахунках у банках досягли рівня, який спостерігався в докризовий період. Проте тоді банки активно кредитували, а сьогодні - це надлишки грошей. На даний момент частину цих коштів НБУ акумулює за рахунок продажу своїх депозитних сертифікатів, а частина йде на покупку держоблігацій. Чи зможуть ці фінансові інструменти абсорбувати зайву гривню і далі - питання. Тому проблема зростання темпів інфляції стоїть зараз дуже гостро і притока нової гривні може чинити ще сильніший тиск на товарний ринок.

Нагадаємо, експерти стверджують, що в Україні існують передумови для стабілізації курсу національної валюти. На переконання економістів, курс долара з середини травня стабілізується на позначці 7,9-8 гривень.

Читайте також:

Пинзеник: Україна близька до грецького варіанту дефолту

До літа курс долара не перевищить 8 гривень

Уряд віддасть у приватні руки три банки

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: