Безодня світової кризи. Економісти розповіли, як постраждають Україна та Росія

Дата публікації
Перегляди
14к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Безодня світової кризи. Економісти розповіли, як постраждають Україна та Росія

Росія зробила ставку на Китай і програла, отримавши подвійний удар.

Фото: AFP
На фоні фінансових негараздів у Китаї, які 24 серпня призвели до обвалу на світових біржах та знецінення багатьох національних валют (цей день отримав назву "чорного" понеділка), проблеми можуть початися і в української економіки.

Китайська економіка сповільнюється вже кілька років, але влітку цього року її сповільнення прискорилося. Докладніше, чому це сталося, можна почитати у попередньому матеріалі "Китай тягне світ у прірву". Важливіше те, до чого це може призвести, зокрема стосовно України.

Китай має другу за величиною економіку світу і є одним з найбільших імпортерів сировини - нафти і газу, а також руди та продовольства. Якщо ж його економіка продовжуватиме сповільнюватися і країна почне імпортувати менше сировини, це спричинить зменшення попиту та подальше здешевшання не лише нафти, а усіх сировинних товарів на світових ринках.

З одного боку, здешевшання нафти піде на руку Україні. Про це сьогодні, до речі, заявив прем'єр Арсеній Яценюк. За його словами, це дасть можливість Україні купувати дешевше природний газ, а також призведе до падіння цін на мінеральні добрива. Проте з іншого боку, це призведе до падіння і цін на метал, хімію та сільгосппродукцію, які є основними групами українського експорту. Тоді вже втрати доведеться рахувати українській економіці разом із зменшенням валютних доходів.

Після невеликого ранкового зростання індекс Шанхайської фондової біржі знову в мінусі

Після невеликого ранкового зростання індекс Шанхайської фондової біржі знову в мінусі

Тут стала б у нагоді диверсифікація економіки та переорієнтація експорту з сировини на продукцію обробної промисловості, машинобудування та готові продукти. Адже на такі товари ціни не коливаються так різко. Але, такі глибинні процеси економічних змін довготривалі і вимагають десятиліть роботи. В Україні ж про них десятиліттями лише говорять. Водночас, експерти заспокоюють тим, що у порівнянні з країнами, які мають розвинену економіку, Україна постраждає менше від ймовірних негативних впливів китайської кризи.

Те ж стосується й української валюти. Економісти не відкидають, що глобальні економічні негаразди чинитимуть певний тиск на гривню. Однак на відміну від тих валют, які девальвували нещодавно, гривня вже створила собі так звану "подушку безпеки". Тож якщо українців і чекає знецінення національної валюти, то незначне. Натомість для Росії наслідки можуть бути куди більш важкішими.

Фото: business.ua
Олександр Жолудь:

- Ситуація з Китаєм потенційно може мати слабо негативний вплив на Україну. Якщо зниження індексу в Китаї викличе уповільнення зростання його економіки, то в такому випадку Китай зменшить свій попит на багато товарів. А враховуючи, що Китай є другою економікою світу після США, це істотно впливає на ціни тих товарів, які він закуповував. Китай є світовим лідером з покупки залізорудної сировини, наприклад, міді, а також вугілля і загалом досить великої кількості товарів. Відповідно, якщо Китай сповільнитися і буде менш активно купувати, то ціни на ці товари знизяться.

Для України це позитивно з тієї точки зору, що це означає зниження цін на нафту і газ, який ми імпортуємо (ми зможемо дешевше їх купувати). Але з іншого боку, це означає погіршення цін на чорні метали, які складають приблизно чверть українського експорту, і можливе погіршення цін на продукцію сільського господарства, яке становить ще 25% нашого експорту.

Але важливо розуміти, що на Україну набагато більше можуть впливати інші чинники, наприклад, успішна домовленість з кредиторами з приводу реструктуризації боргу, продовження отримання кредиту від МВФ та інших міжнародних організацій, поліпшення доступу на європейський ринок. Всі ці речі можуть переважити той негатив, який можливий від уповільнення китайської економіки, яке ще не обов'язково відбудеться. Адже певне уповільнення китайської економіки триває вже кілька років, але воно відбувається поступово. Зараз побоюються, що це уповільнення може прискоритися, що матиме дуже негативний ефект на всю світову економіку.

У такій ситуації миттєво убезпечити себе можна. Звичайно Україні бажано відходити від експорту товарів зі значною волатильністю цін (це саме сировинні товари - чорні метали, сільськогосподарська продукція) і переходити на товари більш глибокої переробки. Грубо кажучи, продавати не зерно, а борошно або макаронні вироби, не чорні метали, а продукцію з них. Оскільки на кінцеву продукцію ціни коливаються значно менше, ніж на сировинні товари. Однак цей процес - питання навіть не років, а десятиліть.

А щодо ситуації на нашому валютному ринку, то вона більше залежить від внутрішніх чинників. Хоча, безумовно, зовнішній ринок тисне. З початку цього року валюти практично всіх країн з ринками, що розвиваються, - рубль, тенге, реал, австралійський долар - дещо послабилися відносно долара. Але в Україні на сьогоднішній день все таки внутрішній фактор - визначальний для короткочасного прогнозу.

Фото: УНІАН
Анатолій Баронін:

- Питання полягає у тому, наскільки тривалим буде період цієї кризи і як сильно вона торкнеться всіх світових економік. Безумовно, якщо даний період буде досить тривалим і зачепить усі групи сировинних товарів, то існують певні ризики і для України.

Однак на сьогоднішній день падіння економіки України вже досить серйозне, тому глибина падіння внаслідок даної кризи буде не дуже велика у зв'язку з порівняльною базою. Я вважаю, що певний вплив буде, проте не настільки сильний, як для країн з нормальним станом економіки, які вже більш менш подолали кризу 2008-2009 років.

В України теж був хороший шанс адаптуватися до нових посткризових умовах, однак ми його проґавили. Наразі в умовах війни і загальної нестабільності світових ринків Україна не зможе в короткі терміни і навіть у середньостроковій перспективі диверсифікувати свою економіку і піти від сировинного експорту. Це питання десятиліття.

Над Україною вже не один рік висіла необхідність стимулювати більше не експорт сировини, а розвиток сільськогосподарської переробки та експорт продукції з більшою доданою вартістю, оскільки, таким чином, ми могли б запропонувати товари для більшої географічної групи країн-споживачів. Ми маємо досить серйозний потенціал нарощування експорту у цьому напрямку, в тому числі за рахунок країн Азії, Африки, Латинської Америки. Однак переробка в Україні розвинена не досить добре, і швидко наростити даний сектор економіки за нинішніх обставин не вдасться.

Безумовно, допоможуть економічні реформи. Однак очікування населення і більшої частини експертного співтовариства виходять за рамки реальних процесів реформ. Оскільки будь-які реформи - це тривалий процес. Скажімо, країни Балтії, які почали реформування економіки одразу після отримання незалежності, досі перебувають у цьому процесі. Тому я вважаю, що нам необхідно запастися терпінням, оскільки неможливо провести реформи у найкоротші терміни, особливо в умовах, коли економіка України протягом 24 років незалежності залишалася дещо модифікованою моделлю радянської економіки.

Фото: facebook.com/freeschoolua
Андрій Блінов:

- Валюти всіх країн, які розвиваються, це в тому числі й України, будуть слабшати в цілому до американської валюти. Щоправда абсолютно різними темпами. Ті валюти, які довгий час трималися стабільно, можуть обвалюватися, а деякі валюти можуть поступово девальвувати.

Тут можна перекинути дуже коротенький мостик від Китаю до всього світу. Китай є найбільшим споживачем як енергоресурсів, так і багатьох інших ресурсів, з якими пов'язані інші ринки. Я думаю, що всі бачать, що відбувається на ринку нафти. Там вже давно немає навіть $ 50 за барель, і йдуть розмови, що буде коштувати навіть $ 30.

Але якщо зазирнути глибше і подивитися на шестирічні, а по деяких позиціях і десятирічні мінімуми по інших сировинних товарах, наприклад, по нікелю, міді тощо, то вони також дешевшають. Також дешевшають чорні метали, продукти хімічної промисловості (карбамід, аміак), зерно і продовольство. А це вже три основні групи українських товарів на експорт.

Ціни падають темпами приблизно 20% на рік, тобто зараз нам потрібно продавати щороку на 20% більше або отримувати ту ж саму валютну виручку. І, відповідно, це потрібно робити, щоб підтримувати більш менш стабільний обмінний курс. І той самий потенціал закладений у девальвацію гривні.

Але зараз ця девальвація не буде доволі глибокою. Адже Україна вже дуже сильно девальвувала. Українська валюта послабшала за останні два роки майже втричі. І якщо порівнювати з російською девальвацією, то курс рубля у перерахунку на гривні зараз складає приблизно 18-20 грн за долар. Україна у плані девальвації вирвалася вперед, тому у нас є певний "gap", запас, який ми маємо у порівнянні з іншими валютами.

Але восени тиск на нашу валюту безперечно буде. І обмінний курс може знижуватися. Його межі найближчим часом можуть сягнути десь до 26 грн за долар.

Фото: fameflynet.com
Олег Устенко:

- У "чорний" понеділок стало очевидно, що світ може опуститися у безодню нової широкомасштабної економічної кризи. При цьому обсяги і шкода від неї можуть бути на порядок більше, ніж від кризи у 2007-2009 роках.

Каталізатором того, що зараз відбувається, стала ситуація у Китаї. Китай досить довго показував рівень економічного зростання, що перевищував 10%, після чого почалося зниження темпів зростання, і врешті-решт ріст сповільнився до 7% у цьому році. Як тільки був оприлюднений прогноз щодо темпів економічного зростання в Китаї, інвестори почали переживати і поступово почали вилучати свої кошти, вкладені раніше на китайському ринку. Після цього китайці почали панікувати, а монетарні та фіскальні заходи Центробанку не допомогли. Девальвація лише більше посилила паніку на ринку.

Китай - колосальна за обсягами економіка, вони посідають перше місце з експорту у світі, їхній експорт минулого року склав $ 2,6 трлн. Після того, як вони девальвували, дуже багато економік, що розвиваються і які зав'язані на Китай, змушені були теж девальвувати свої валюти. Згодом почався більш широкомасштабний ефект, який охопив Азіатсько-Тихоокеанський регіон, почали показувати падіння практично всі фондові ринки цього регіону.

Зниження темпів економічного зростання Китаю призведе до зниження попиту на сировинних ринках, що спричинить зниження цін на сировину. І цей сценарій дуже активно почав реалізовуватися фактично з минулого тижня на всіх товарних ринках, особливо на ринку енергоресурсів. Ціна нафти опустилася до $ 40 за барель. А зниження цін на сировину перекидає кризу на інші регіони. Спочатку на Близький Схід, в першу чергу на країни ОПЕК.

Далі криза перекинулася на Росію і Казахстан, які робили велику ставку на Китай. Їхня позиція все одно послабилася б через кризові явища в Китаї, а тепер вони отримали подвійний удар. Правда, Казахстан себе почуває дещо краще, ніж росіяни, бо давно і активно вкладався не тільки в енергетичний сектор своєї економіки. А Росії, мабуть, доводиться очікувати міцного падіння економіки з подальшими проблемами в бюджетному секторі у найближчому майбутньому.

У Росії, якщо судити за нинішнім станом справ, за підсумками року падіння буде перевищувати 5% ВВП. Курс рубля може знаходиться у межах 60-70 рублів за долар у тому випадку, якщо нафта більше не впаде. Але навіть тоді паніка та ірраціональна поведінка гравців ринку може підвищити його ще на 20% - до 70-80 рублів за долар. А якщо раптом уповільнення світового зростання економік буде більш глобальним, ніж очікується зараз, то це може призвести до переходу ціни на нафту ще у більш низький діапазон, наприклад, $ 30-40 за барель, і тоді Росії доведеться девальвувати рубль ще більше.

У свою чергу Україна в цій ситуації повинна розуміти, що можливості із залучення інвестицій губляться без реального проведення реформ у країні, просто тому, що інвестори налякані ситуацією у світовій економіці. Різко зменшиться можливість кредитування, а це означає, що треба різко скоротити дефіцит держбюджету, наскільки взагалі це можливо. Наступна проблема України - це падіння цін на товарних ринках, тому що після нафти відбуватиметься падіння по металу, хімії та по зерну теж - все те, де ми спеціалізуємося. По гривні я б очікував те ж саме, що й у всьому світі, де Національні банки коректують курс національних валют в районі 5%. У нас це буде в тому ж діапазоні (приблизно 1 грн), але це ніщо після того, як гривня втратила дві третини своєї вартості.

Фото: УНІАН
Андрій Новак:

- Головна причина таких подій на ключових фінансових ринках - це перехід світової економіки на наступний технологічний рівень, на якому відходять від класичних носіїв енергії - газу і нафти - і поступово все більше освоюватимуться інші джерела енергії, зокрема, електроенергія і так звані відновлювані джерела енергії. За будь-якої зміни технологічного рівня завжди відбуваються відповідні події на фінансових ринках, оскільки капітал переорієнтовується зі старих технологій на нові.

Сьогоднішня криза не буде настільки глибокою, як криза 2008 року, коли падіння фінансових ринків було зумовлено тим, що лопнула іпотечна бульбашка у США. Зараз природа фінансової кризи зовсім інша, а саме: перехід на новий технологічний уклад з відходом від старих енергоносіїв і переходом на нові.

У найбільш критичному стані зараз опиняться економіки тих країн, які були повністю зорієнтовані на старі носії - нафту і газ. І найбільше дістанеться російській економіці, яка повністю трималася на видобутку і продажу класичних енергоносіїв. Тому що навіть інші країни, які мали значну долю у своїй економіці від продажу цих енергоносіїв, зокрема арабські країни, вже кілька десятків років займалися збагаченням структури свого ВВП, розширенням типів і видів виробництв. І вони на сьогодні набагато краще підготовлені до подібного роду зміни технологічного укладу старих енергоносіїв на нові.

Україна у цій ситуації має унікальний шанс швидко і відносно безболісно перейти на вищий технологічний уклад. Це означає, що ми маємо можливість швидко відійти від старих радянських енерговитратних технологій і перейти на нові технології з набагато вищим рівнем ККД використання енергії паралельно з масовим запровадженням технологій відновлюваних джерел енергії (сонячна, енергія вітру тощо). Це можливо особливо у контексті того, що за останні півтора роки Україна стала досить вагомим об'єктом геополітики і в умовах агресії Росії її підтримує весь цивілізований світ. Але для того, щоб необхідні інвестиції прийшли в Україну, треба проводити дуже ефективні економічні реформи.

Гривня наразі вже досягнула свого ринкового дна, на відміну від рубля, який ще далекий від свого дна падіння. У цьому плані гривня має набагато кращі перспективи, ніж російський рубль, враховуючи те, що Україна є імпортером, а не експортером класичних джерел енергії. Тому падіння ціни на них вигідно для української економіки на відміну від російської, для якої падіння світових цін на нафту і газ є катастрофічним.

Російський рубль ще далекий від свого ринкового дна. Якщо нічого не зміниться і Росія не припинить військову агресію на Донбасі і не покине територію Криму, тобто не припиняться дії світових санкцій проти Росії, то можна прогнозувати, що у вересні курс сягне 100 рублів за євро, а можливо і за долар.

Фото: Forbes
Ерік Найман:

- Тригером обвалу виступив саме Китай. Занадто різкий спад у Китаї спровокував падіння і девальвацію на ринках, що розвиваються. До речі, зміцнення долара почало негативно позначатися і на американських компаніях, їхні прибутки знижуються вже кілька кварталів поспіль. І в понеділок сталася паніка. Зараз на ситуацію починають дивитися вже більш менш тверезо, але паніка може відновитися у будь-який момент. Тому що дуже багато хто купував акції в кредит. А коли купуєш в кредит, потрібно бути готовим до того, що втратиш все.

У Росії проблема в тому, що вона побігла шукати порятунку в Китаї. Там кажуть, що Захід - це погано, мовляв, ми будемо дружити з Китаєм, він нам допоможе, нас виручить. А тут виявляється, що з Китаю - поганий помічник. І він сам скоро зажадає допомоги. Тому Росія втрачає важливого економічного союзника.

Рубль у свою чергу залежить від цін на нафту. І поки падають ціни на нафту, рубль буде теж дешевшати. Поки по рублю потрібно готуватися до того, що цього року буде, ймовірно, 80 рублів за долар, а наступного може бути і 100 рублів за долар. Може бути і більше, але це все "в руках" цін на нафту.

Ця ситуація звичайно не додає оптимізму Україні. Низькі ціни на нафту для України - це добре. Але радіти економічним проблемам Росії особливо не варто. Це для України не стане великим мінусом, але й не дасть великого плюса.

Ольга Скичко

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Обвал глобального ринку
Дата публікації
Перегляди
14к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація