Більше 60 українських банків виставлено на продаж

Незважаючи на велику кількість пропозицій із продажу банків, протягом кризового 2009 року обсяг пропозицій на цьому ринку суттєво впав.

Більше 60 банків в Україні виставлено на продаж, повідомила аналітик ФК "Фактор" Наталія Щербатюк.

За даними економіста, 2009 рік не приніс сплеску активності на ринку M&A (злиття і поглинання) у банківському секторі. Кількість і суми угод у цьому сегменті, які стабільно зростали в попередні роки, різко впали.

Так, якщо у 2007 році було зафіксовано 13 угод з купівлі банків на суму 4,3 мільярда доларів, то в 2009 році сталося тільки дві помітні події. Російський “Внешэкономбанк” придбав 75% акцій “Промінвестбанку” (1,3 мільярда гривень), Європейський банк реконструкції і розвитку й німецький банк розвитку KfW викупили 30% акцій харківського “Мегабанку”.

Крім того, кілька проблемних банків викупили українські інвестори. Приміром, бізнесмен Андрій Оністрат придбав 48,3% акцій банку "Національний кредит". Суму цієї угоди експерти оцінили в 2,5–3 мільйона гривень. За неофіційною інформацією, до середини листопада Оністрат уже володів близько 95% акцій банку, докупивши ще 47% акцій через пов’язаних із ним осіб.

В той же час, наступного року кількість угод із продажів банків може зрости. "Зараз на продаж виставлено більш як 60 банків, серед них є і середні й великі, але більша частина - дрібні кредитні установи. Процес купівлі-продажу банків активно відбуватиметься протягом усього 2010 року", - спрогнозувала експерт Наталія Щербатюк.

За її словами, з одного боку, протверезілі власники фінзакладів уже не гнатимуться за прибутком, реалістично оцінюючи вартість активів. З іншого, у багатьох із них не буде іншого виходу, оскільки вони не зможуть зібрати гроші, необхідні для підтримки своїх дітищ. Зокрема, за оцінками міжнародного рейтингового агентства Fitch, зараз українським банкам необхідна додаткова капіталізація у розмірі близько 100 мільярдів гривень. Така сума повинна дозволити їм покрити збитки від формування резервів і списання безнадійних боргів.

У ролі покупців банків наступного року виступатимуть насамперед українські інвестори, прогнозують аналітики. "На офшорних рахунках осіло близько 14 мільярдів доларів. Бажаючих вкласти ці гроші в бізнес - достатньо. Купівля банку за невисоку ціну розглядається, як вигідне вкладання. Серед потенційних покупців українських банків будуть і російські інвестори", - пояснила Щербатюк.

Швидше за все, переважатимуть угоди з консолідації українських банків. Менш стійкі фінзаклади будуть змушені зливатися із сильними гравцями, щоб уникнути державного втручання у вигляді тимчасової адміністрації НБУ й подальшої рекапіталізації з боку держави. Про плани щодо злиття заявив “Укрінбанк”, що має намір об’єднатися із кременчуцьким “АвтоКрАЗбанком” і ще однією кредитною установою, назва якої поки не розголошується.

Нагадаємо, Національний банк також підштовхує підопічних до злиття. Проект змін до "Положення про особливості реорганізації банків за рішенням його власників", оприлюднений на початку грудня, максимально спрощує процедуру злиття банків, знижуючи вимоги до їхнього статутного капіталу.

Зокрема, регулятор планує скасувати норму про те, що сума статутних капіталів банків, що реорганізуються, повинна дорівнювати сумі капіталів банків-правонаступників, але не менше 10 мільйонів євро. Інтерес серйозних західних інвесторів до українського банківського сектору може активізуватися наприкінці 2010 - початку 2011 року, прогнозують експерти.

Читайте також:

НБУ спростив банкам шлях до зміни власника

З Фонду гарантування вкладів вигнали ще 5 банків

Світовий банк хоче знати реальних власників українських банків

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: