Більшість пенсіонерів отримують менше трьох тисяч гривень: чому літні українці - за межею бідності
Вісім із десяти самотніх літніх українців перебувають за межею бідності.

Понад половина українських пенсіонерів отримують від держави менше трьох тисяч гривень на місяць - це 65% літніх людей.
Чому пенсія в Україні - це межа бідності, та яка ситуація в інших країнах, розповіли у сюжеті Сніданку з 1+1.
Ніні Андріївні 83 роки. Вона працювала бригадиром-садоводом в радгоспі Бортничі. Зараз її пенсія становить близько чотирьох тисяч гривень. Утім, кожна копійка вже розписана: на їжу, комунальні послуги тощо. Утім, 65% українських пенсіонерів отримують від держави менше, ніж вона, - до трьох тисяч гривень, порахували в Пенсійному фонді.
"Більшість з них отримують в діапазоні від двох до трьох тисяч гривень. Це люди, які мають достатньо високий стаж, але рівень заробітної плата був у певний момент для цих людей низьким", - пояснила директорка департаменту пенсійного забезпечення ПФУ Олена Охріменко.
Вісім із десяти самотніх літніх українців перебувають за межею бідності. Несамотнім просто допомагають близькі. Українська пенсійна система називається солідарною. "Солідарність поколінь. Кожен, хто працює, утримує ту людину, що на пенсії. Якщо аналізувати кількість тих, хто працює, то на практично на трохи більше одного такого, ми маємо одного пенсіонера", - каже чиновниця.
Відео Чому в Україні пенсія - це межа бідності, та як з неї вийти
Більше як половина українських пенсіонерів отримують від держави менше трьох тисяч гривень на місяць. А це 65% літніх людей! Ця статистика вразила не тільки нас, а й наших глядачів. І ви почали ділитися з нами своїми непростими історіями. Ми вирішили розібратися: чому пенсія в Україні – це межа бідності, і як із неї вийти, дивіться.

Тобто 13 мільйонів офіційно працевлаштованих українців утримують 11 мільйонів пенсіонерів. Слід зауважити, що в цій формулі не вистачає ще 16 мільйонів офіційних безробітних, а також мільярдів гривень тіньових доходів населення, які нарахували податківці.
Через погану демографію та тіньову економіку незабаром пенсіонерів стане більше, ніж офіційно працевлаштованих. Саме тоді без того нестійка пенсійна система може розлетітися на друзки. "Можливо, тут необхідні якісь інші підходи до їхнього визначення. Але ми маємо, що маємо", - каже Олена Охріменко.
У більшості розвинених країн цей підхід знайшли в поєднанні солідарної системи з накопичувальною, коли працівник сам накопичує собі пенсію на майбутнє. А поки він працює, то накопичення обростають відсотками. Україна намагається зробити те ж саме, але цей крок затягнувся на багато років. Поки він відкладається щонайменше до 2023 року.
"Сама по собі держава не справляється зі своїми обов’язками. Тому існуємо ми, доброчинці, громадські організації, благодійні фонди, які хоч якось намагаються допомогти тим людям", - каже співзасновник і голова ГО "Тарілка" Іван Павліш.
Він з однодумцями створили львівський банк їжі - це команда, яка допомагає людям у важкому соціальному становищі. Організація збирає надлишкові продукти в різних мережах супермаркетів, а потім передає їх нужденним. Більшість із них – це пенсіонери. "Людина зможе до нас прийти, показати своє пенсійне посвідчення і ми її зареєструємо. Вона стане клієнтом нашого продовольчого банку, а згодом прийти до нас і взяти певний перелік їжі", - пояснив він.