Експерти запевняють, що багаті сплачуватимуть за бідних.
Непопулярне рішення нібито було прийняте на закритій нараді, написали 2 листопада ЗМІ, тож ТСН вирішила перевірити це надзвичайно серйозне повідомлення та з'ясувати, чи є чого боятися українцям і чи корисними для нашої економіки будуть нові зміни.
"Моя інформація отримана від впливових джерел. Більше того, непрямим підтвердженням є те, що водночас із цим рішенням Януковича МВФ повідомив, що Україна готує пакет антикризових заходів", - зауважив автор матеріалу та редактор відділу економіки видання "Дзеркало тижня. Україна" Юрій Сколотяний.
Ціна на газ
Одне з ключових рішень - згода президента на значні, до 60%, підвищення тарифів на газ для населення. Проте, попри страшні цифри, панікувати поки що українцям не слід, запевняє експерт.
"Багаті будуть сплачувати за бідних. Люди з великими будинками, статками, з басейнами, багато поверхів... Воно торкнеться тільки тих верств, які споживають більше трьох тисяч кубічних метрів на рік", - пояснив незалежний експерт Валентин Землянський.
Тож 90% українців не відчують підвищення тарифів. Це середньостатистичні громадяни, які живуть у квартирах або будинках на три-чотири кімнати. Вони витрачають до 2,5 тис. кубометрів газу на рік. Розкуркулювати будуть 10% населення, тобто, власників великих маєтків із басейнами та зимовими садами. "Робін Гуд" в особі МВФ змусить платити за газ у півтора рази більше тільки тих, хто спалює більше 3,5 тис. кубометрів на рік.
У Європі держава компенсує кошти за високий газовий тариф громадянам, які цього потребують. В Україні ж мільярди йдуть у чорну діру нафтогазової і комунальних монополій.
Пільги
Іще одна умова МВФ, на яку начебто може погодитися українська влада, - це скасування численних пільг для великого бізнесу і населення, зокрема, чиновників, суддів і депутатів.
Ці дії до останнього часу відкладали через очевидну загрозу для електоральних рейтингів влади.
Для стабілізації держфінансів - за тією самою неофіційною інформацією - влада погодилася врізати навіть свої витрати: держапарат має зекономити майже 19 млрд грн.
Що ж до коштів МВФ, то частина з них, як запевняють експерти, піде на латання дірок у бюджеті, а частина - на валютну стабілізацію.
"Призначення цих коштів – підтримання бюджету, підтримання золото-валютних резервів. Зрозуміло, коли НАК "Нафтогаз" розплачується з "Газпромом", витрачаються золото-валютні резерви. Він не виходить на валютний ринок для того, щоб не коливати курс гривні", - пояснив експерт.
Власне, поки що взагалі не зрозуміло, що саме збирається вжити влада, адже офіційної інформації щодо питання МВФ від неї наразі не було. Мовчить і сам МВФ.
Тим часом офіційна Москва не припиняє пошуків аргументів для Митного союзу. І коли Кремль, вустами прес-секретаря російського президента, почав наголошувати, що перші постріли нової газової війни ніяк не зв'язані з євроінтеграцією Києва - відчуття, що все навпаки, тільки посилилось.
Нагадаємо, що у МВФ не раз заявляли, що для відновлення економічного зростання необхідно провести в Україні низку реформ.
"Ми радимо більш гнучкий обмінний курс, щоб підвищити конкурентоспроможність. Мова йде про більш гнучкий обмінний курс, посилення фінансового сектору, фіскальні зміни, реформи в енергосекторі, в першу чергу, це передбачає підвищення тарифів. І останнє за порядком, але не за значенням, бізнес-середовища", - зазначив раніше представник МВФ.
Кореспондент Сергій Гальченко