Бізнес на реформі. Як чиновники заробляють на державних аукціонах арештованого майна

За словами експертів, у аукціоні є свої "схеми" придбання майна "подешевше". 

Журналісти виявили, що державна Система торгів арештованим майном перетворилася на бізнес-проект для чиновників.

Про це йдеться в сюжеті передачі "Гроші".

Колишній керівник державного підприємства "Інформаційний Центр" Мін'юсту каже, що відчуває себе людиною, "яка породила монстра".

Система торгів арештованим майном (СЕТАМ) - електронний аукціон, де можна придбати будь-яке арештоване майно: від старої шафи й партії шкарпеток, вилучених на митниці, до респектабельних квартир за привабливою ціною.

Колишній керівник цієї системи Сергій Ключка зазначає, що найпопулярнішим майном на аукціоні є транспортні засоби. Трошки меншу популярність має нерухомість.

Правила для користувачів прості: потрібно зареєструватися, обрати лот й виграти торги з найбільшою ставкою.

Про те, як "виграв" приміщення на цьому аукціоні, розповів підприємець Євгеній Айвазов, який придбав приміщення в Миколаєві, однак досі його не отримав. Він стверджує, що попри оплату, чиновники вимагали від нього хабар за отримання майна.

"Я здобув перемогу. Початкова ціна приміщення була 1 млн 217 тис грн. Виграв я його з сумою 1 млн 260 тис грн", - розповів чоловік.

Після перемоги на аукціоні та повної оплати він мав би отримати акт, що є підтвердженням володіння майном. Але йому раптом повідомили, що гроші загубилися. А коли кошти таки знайшлися, виявилося, що на приміщення накладений арешт. Тоді, переконує Євгеній, керівник одного з відділів виконавчої служби запропонував йому альтернативний варіант: керівник відділу примусового виконання рішень Миколаївської виконавчої служби Григорій Довгань заявив, що підприємець не отримає документів на майно, допоки не заплатить йому 10% від вартості приміщення.

Водночас Довгань переконує, що сам Айвазов запитував в нього, чого він хоче.

"Я відповідав декілька раз, що я нічого не хочу", - сказав він. 

"Я ще раз повторюю, що я взагалі не вимагав хабаря. Ця інформація з'явилася після подачі мною заяви до правоохоронних органів про погрози моєму життю", - зазначив чиновник. 

Після таких гучних звинувачень стосовно Григорія Довганя проводиться службова перевірка.

Тим часом мільйон гривень вже  зручно вмостився на рахунку державної виконавчої служби. А от вигране майно підприємець досі не отримав. І його долю вже буде вирішувати суд.

Водночас у Тернополі громадянин Андрій Кузь розповів, що у суді дізнався, що його квартира неодноразово виставлялася на торги, бо його мати Наталя взяла позику і не встигла її погасити. 

Жінка стверджує, що платила весь час відсотки й показує квитанції про сплату, але її не хотіли слухати й подали в суд.

Втім на час торгів частина боргу була погашена, а квартиру все ж таки продали: купила її майже за безцінь мати місцевого правоохоронця. Однак зрештою цю квартиру вона теж виставила на продаж.

"Придбала вона її за 300 тисяч гривень, а на сьогоднішній день продає…у умовних одиницях це десь 18-19 тисяч доларів", - розповів Кузь.

Адвокат Ігор Юзвак каже, що новий власник, який придбав цю квартиру, за деякий час виставив її на продаж. Вже за ціною, яка на 50% перевищувала попередню вартість. 

"Тобто можна зрозуміти, що квартира продавалась для того, аби бути перепроданою і заробити на цьому непогані гроші", - робить він висновок.

"Ми боремся з певним кумівством", - додав Кузь.

Сергій Костянчук, директор юридичної фірми, який користується "СЕТАМом" майже з початку його створення, каже, що нещодавно було помічено абсолютно ручне втручання у торги.

"Були торги в місті Ірпені, там була дуже велика активність, скоріш за все торгувалися 2 учасників між собою, але торги були зупинені. Я так розумію, вольовим рішенням керівництва чи адміністратора системи СЕТАМ", - розповів фахівець.

Тим часом колишній керівник державного підприємства "Інформаційний Центр" Мін'юсту Леонід Богданов стверджує, що "СЕТАМ пішов в протилежному напрямку".

"Всіх відключив, міністр фактично всім заборонив брати участь в цьому процесі, і визначив одне підприємство. А чому так? Ну, мабуть, якась зацікавленість у міністра є", - сказав він. 

За словами експертів, у аукціоні є свої "схеми" придбання майна "подешевше". Про них розповів  колишній керівник "СЕТАМ" Сергій Ключка.

"На лот реєструвалися 2-3 зацікавлені особи, які можуть бути підозрювані у змові. Перший учасник, який мав придбати це майно, робив найвищу ставку, другий, третій учасник починали грати, розвивати цю вартість до надхмарних висот. Потім по черзі вони відмовлялись від купівлі і право переходило тому, хто зробив найнижчу пропозицію", - пояснив схему фахівець. 

ВідеоЯк державна система торгів арештованим майном перетворилася на бізнес-проект для чиновників

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: