Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Бізнес-схеми українських тюрем: рабська праця в’язнів і махінації з бухгалтерією

Бізнес-схеми українських тюрем: рабська праця в’язнів і махінації з бухгалтерією

Засуджені скаржаться на нестерпні умови та мізерні прибутки, а чиновники радять легалізувати тіньовий бізнес.

Українські в’язні скаржаться на рабську працю, до котрої їх начебто примушують у місцях відбування покарання. Журналістам вони розповіли про роботу на шкідливих виробництвах без жодних засобів захисту та тіньових схемах на нелегальних підприємствах, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

Сергій розповів, що тягає в деревообробному цеху колонії дошки вагою не менше 15 кг кожна. За день через його руки проходить близько тонни деревини, а година праці  коштує максимум 15 гривень. "А що робити", - каже ув’язнений. На підприємстві виготовляють палети для Німеччини – щомісяця відправляють продукції на 10 тисяч євро, а на руки чоловік отримує менше 2 тисяч гривень.

Відео ТСН спробували дізнатись про нелегальний бізнес у місцях позбавлення волі

У Мережі з'явилось відео праці ув'язнених на виробництві побутової хімії без спецзахисту. Колишні в'язні кажуть, що за ґратами досі існує практика нелегальних виробництв, а на легальних можуть діяти тіньові схеми.

ТСН спробували дізнатись про нелегальний бізнес у місцях позбавлення волі

За ґратами офіційно функціонує 99 підприємств. В Ігренському виправному центрі № 133 документами вказано переробку полімеру та виготовлення мийних засобів, але на відзнятому самими ув’язненими відео видно, як у печах у формі діжок випалюють вугілля з деревини. На полімерному ж виробництві засуджені в їдкому диму вручну плавлять різну вживану тару – про дотримання правил техніки безпеки та санітарні  норми говорити в цьому випадку не доводиться.

Керівник пенітенціарної системи Денис Чернишов твердить, що вже бачив скандальне відео, а в колонії відбувається перевірка. "Я ніколи не коментую, поки не пройде внутрішня перевірка – ми ж повинні винних встановити. Тут треба бути обережним, щоб не злякати того злодія, на якого ми полюємо", - загадково пояснив заступник міністра юстиції.

Фотогалерея На Київщині інспектор виправної колонії погорів на постачанні ув'язненим наркотиків (3 фото)

За словами колишніх зеків, тіньовий бізнес є чи не в кожній колонії, а про обіг коштів там можна лише здогадуватися. "10% через бухгалтерію, за що платиться зарплата, податки", - твердить правозахисник Руслан Єрьоменко. Загалом засуджені працюють тільки  за бажанням, але робота сприяє достроковому виходу на волю, тож офіційно на камеру  ніхто не жаліється. Інтерв’ю в’язні дають під пильним оком керівництва, тому особливо відвертими бути собі не дозволяють. "У нас такого немає, що ми поза нормою працюємо", - твердять вони. 

Але практика така є – торік було відкрито 5 кримінальних проваджень щодо нелегальних тюремних виробництв. "Ми не бачимо жодного адекватного реагування влади", - нарікає правозахисник Андрій Діденко. Натомість у міністерстві юстиції кажуть, що виправити  ситуацію можна, якщо їхні підприємства завантажувати держзамовленням, а менеджмент зацікавити. "Як більшість країн боролися з цими явищами? Це легалізація. Якщо 10% прибутку віддавати на менеджмент, то я вам скажу, що за рік-два ми побачимо, що всі підприємства прибуткові. Нема у них стимулу і мотивації працювати супер-ефективно", - пояснив заступник міністра Денис Чернишов.

Водночас у міністерстві переконані, що засуджені мають бути обв’язково зайнятими роботою або навчанням. Робочим навіть хочуть зараховувати три робочі дні за чотири дні покарання - це на три місяці ближче до волі за рік. Чи виправить це злочинців, утім, ніяких гарантій немає.

Кореспондент ТСН Валентина Доброта

Залиште свій коментар

Вибір редакції