Бюджет-2016. На скільки здорожчають бензин, алкоголь, цигарки та як вплине російське ембарго на ціни

У державному бюджеті заклали дефіцит коштів у 84 мільярди гривень.

Бюджет-2016 Верховна Рада ухвалювала всю ніч аж до четвертої години ранку. І сперечатись було про що, бо зміна частини податків і акцизних зборів може суттєво вдарити по гаманцях більшості українців. З іншого боку, без реформ далі – ніяк. І МВФ попередив абсолютно чітко: не буде бюджету до нового року – не буде фінансової підтримки.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Парламент почув селян і лише частково змінив оподаткування, давши фермерам перехідний період на наступний рік. До початку 2017-го вони платитимуть в бюджет лише 75% податків, а чверть залишатимуть у власній кишені. Скасування спецрежиму оподаткування сільського господарства вже понад рік є жорсткою вимогою МВФ, наголосила міністр фінансів Наталія Яресько.

Скандальна історія довкола фермерів стала лише частиною великого пакета податкових змін, які ухвалив парламент. Точно зросте ціна автопального, щонайменше на 2 гривні з копійками.

Бензин автоматично підніме ціни на все. Насамперед на харчі. Бо пальне є і в комбайнах, і в доставці готових продуктів.

Окремо виросте платня і за шкідливі звички. По-перше, акциз на цигарки зросте на 40%. Відповідно вартість цигарок збільшиться на 10-20%.

Дорожчає акциз й інших традиційних розваг. На спиртні напої акцизи зростають на 50%, на пиво – на 100%, на солодкі слабоалкогольні коктейлі – на 300%. Наступного року матимемо банку дешевого пива вже за 11-12 грн, банку так званого молодіжного коктейлю за щонайменше 30, пляшку дешевої горілки за 70-75, а просто середнього класу – за 90-100 грн.

"Ми цілком усвідомлюємо, що таке підвищення може призвести до зменшення виробництва та зменшення споживання цих підакцизних товарів. Більше того, ми в Міністерстві фінансів твердо впевнені, що саме таким і має бути результат підвищення акцизів. Адже саме зменшення споживання шкідливої продукції нашими громадянами є соціально відповідальною політикою", – наголосила Яресько.

ВідеоПарламент на тижні ухвалив державний бюджет на наступний рік

З іншого боку, вдвічі знижується ставка єдиного соціального внеску – це так званий податок на зарплатню. Після цього власник підприємства або покладе збережені гроші в кишеню, або вкладе їх у розвиток бізнесу, або підвищить зарплатню персоналу, тобто теоретично це може зіграти на руку рядовому працівнику.

Також несподівано позитивну роль у плані зниження цін може зіграти заборона Кремлем ввозити українську продукцію до Росії.

"Продукція буде ще дешевше для пересічного громадянина. Ми зараз виробили втричі більше, наприклад, картоплі, ніж ми споживаємо – виробили її 21 мільйон тонн. Зараз Росія не купує і ми не бачимо збільшення ціни, як очікувалося. Та сама ситуація з плодово-ягідними. Та сама ситуація з нашим борщовим набором", – говорить міністр аграрної політики та продовольства Олексій Павленко.

Загалом, у російському ембарго найстрашніше – саме слово ембарго. Цього року з усього українського харчового експорту на Росію припадало лише 2%. Незалежні фахівці оцінюють можливі втрати наших експортерів приблизно в 130 мільйонів доларів і то лише, якщо аграрії не знайдуть нових покупців. Вони ж, зі свого боку, це активно роблять. Уже сьогодні Україна експортує в 190 країн. Слід сказати, що решта країн СНД не відмовляється від торгівлі з Україною. Нам у плюс додається ще й зона вільної торгівлі з Євросоюзом, яка набирає чинності вже з 1 січня 2016-го.

"Наше зерно, кукурудза, соняшникова олія, курятина, яйце столове – вже є в Європі. Наступного року плануємо відкрити ринок молочних продуктів загальним обсягом у п'ять мільярдів доларів", – говорить Олексій Павленко.

Вільна торгівля – це економічна частина великої угоди про асоціацію України та Європейського Союзу. Вона збільшить бізнесову конкуренцію всередині країни, але й дасть нам доступ до більш якісного імпорту, здешевить його і дозволить заробити на експорті. У той час, коли Росія закриває кордони. Словом, Україна балансує між Сходом та Заходом, відбиваючи московську війну. За таких умов уряд пропонував, а парламент розглядав державний бюджет на наступний рік. Кабмін критикували за поспішність, лобісти проштовхували комерційні інтереси різних галузей, політики боролися за симпатії виборців. За процесом уважно спостерігали і в Москві, і в Брюселі, і у Вашингтоні. Справа затяглася на цілу ніч до ранку.

Ухвалений бюджет – із великим дефіцитом, країна витратить на 84 мільярди гривень більше, ніж заробить. Цю різницю планують закрити за допомогою МВФ, інших кредиторів, додаткової приватизації та підвищення цін і податків. Долар по 24 гривні, інфляція в 12% компенсується підвищенням бюджетних зарплат і пенсій на такому ж рівні. Бюджет – це великою мірою прогноз. Реальність стане видно вже до кінця зими.

Кореспонденти ТСН Сергій Швець, Марія Васильєва, Олександр Шилко

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: