Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Час мільйонерів: 27 років тому Україна отримала першу власну валюту

Купонокарбованці стрімко знецінилися – основний удар інфляції 1990-х припав саме на них.

12 листопада 1992 року Україна остаточно відмовилася від радянських карбованців і перейшла на купонокарбованці - першу українську конвертовану валюту. Це був початок епохи обмінників та гіперінфляції, від якої купон мав урятувати майбутню гривню, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

У  музеї грошей Нацбанку 7-річний Юрко слухає від мами неймовірну історію: "Це був тяжкий час, страшні 90-ті". Купони друкували у Франції, вони мали мінімальну систему захисту. Тетяна купила собі куртку за такі різнокольорові папірці – купонокарбованці: "Уявляєш, у мене була куртка за два мільйона".

Відео Коли ми були мільйонерами: як перша купоновалюта допомогла українцям пережити найтяжчі роки

12 листопада 1992 року Україна остаточно відмовилася від радянських рублів і перейшла на купонокарбованці - першу українську конвертовану валюту. Це був початок епохи обмінників та гіперінфляції, від якої купон мав врятувати майбутню гривню. Купони друкувалися у Франції, мали мінімальну систему захисту. Про епоху повального мільйонерства серед українців - у сюжеті.

Коли ми були мільйонерами: як перша купоновалюта допомогла українцям пережити найтяжчі роки

Це були часи, коли економіка зупинилася. Уже незалежна Україна останньою трималася за ще радянський карбованець, переживала тотальний дефіцит товарів, а в Канаді вже починали друкувати майбутню міцну гривню. Але у Франції додруковували першу національну валюту - купонокарбованець. Більш прижилася її народна назва – купон.

Віктор Пинзеник, міністр економіки тих буремних часів,  цей день памятає якнайкраще – особливе вечірнє повідомлення в новинах: "Ми виходимо з рубльової зони". Купон дав сигнал: можна торгувати зі світом, обмінювати і нарешті за це нічого не буде. "Ми запровадили конвертованість. Для тих операцій на той момент передбачалася вища міра покарання", - пояснює учасник реформи.

Фотогалерея Нове обличчя грошей: як за останні роки змінювалася гривня. Інфографіка (12 фото)

Про нові гроші одразу починають ходити сумні анекдоти - от як про двох кумів, один з прапором на знак самостійності, інший - з купоном: "А чого це ви, куме, з купоном? А щоб ніхто не питав, чого я без штанів!" Хроніка того часу переповідає – від купонових цін покупці непритомніють.

За звичкою купон продовжують називати "рублем". В окремих регіонах України, що ностальгують за СРСР, ця назва перейшла й на гривню. "Молодь, котра не застала тих часів, бере приклад із дорослих і продовжує цю історію, називаючи рублями", - каже психоаналітик Юлія Шуваєва.

Дизайн гривні інфографка оновлена 1
ТСН.ua

У музеї грошей є купонокарбованці з написом "зразок": перші - із сестрою засновників Києва Либіддю, потім вона ж і з усією родиною, і великі суми - з Володимиром Великим та хрестом. Про надбання першої грошової реформи 1992 року тут згадують із гордістю. "Маленька національна валюта, яка взяла на себе весь тягар незалежності і підготувала підґрунтя для введення гривні", - каже директорка музею Лілія Чорна.

Це була валюта, яку навіть не було сенсу підробляти – хоча це було просто, бо перші купюри до сотні не мали ані номерів, ані підписів. Бо навіщо підробляти валюту, яка завтра може бути нічого не вартою? Адже 1993 року гіперінфляція склала понад 10 тисяч відстоків. Усі жителі країни швидко стали мільйонерами:  метр тюлю коштував 150 тисяч, дизпаливо – понад 22 тисячі за літр, а одяг продавався тільки за мільйони. Обличчям гіперінфляції став Тарас Шевченко – його зображення було на купюрі в мільйон купонів. У 1996 році цю купюру можна було обміняти на 10 гривень або 5 доларів і 50 центів.

Тепер знайти купон найпростіше в приватних колекціях. Ольга хизується, що її дід любив нові купюри і залишав їх на згадку. Екскурсоводи й самі дивуються – гривня майже повністю витіснила купони з людської пам’яті разом з нелегкими часами великих нулів.

Кореспондент ТСН Наталя Нагорна

Залиште свій коментар

Вибір редакції