Через непрогнозоване зростання інфляції Нацбанк підвищив облікову ставку до 8%

Через непрогнозоване зростання інфляції Нацбанк підвищив облікову ставку до 8%

Фото: УНІАН

Відхилення показника інфляції у першому півріччі 2021 року виявилося більшим, ніж передбачалося.

Національний банк України ухвалив рішення підвищити розмір облікової ставки після того, як в червні її залишили на рівні 7,5%. Інфляція в країні у першому півріччі виявилася вищою, ніж прогнозувалося.

Про це повідомили у четвер, 22 липня, у пресслужбі НБУ. 

Відповідно до опублікованих даних, у червні 2021 року споживча інфляція в річному вимірі залишилася на рівні попереднього місяця (9,5%), але була вищою за квітневий прогноз Національного банку (9,2%). 

“З одного боку, така динаміка значною мірою зумовлювалася тимчасовими факторами – зростанням світових цін на продовольство та енергоресурси. З іншого, – суттєвіше посилився фундаментальний інфляційний тиск. Так, базова інфляція у червні пришвидшилася до 7,3% р/р та помітно перевищила квітневий прогноз (6,8% р/р) насамперед через збереження високого споживчого попиту та зростання виробничих витрат підприємств, у тому числі на оплату праці”, - йдеться у коментарі державного регулятора з цього приводу.

В Нацбанку очікують, що вже найближчим часом показник інфляції незначно перевищить 10%, але прогнозують її сповільнення наприкінці 2021 року і повернення до цілі 5% у другому півріччі 2022 року. 

“З огляду на стрімке зростання світових цін та подальше відновлення попиту Національний банк погіршив прогноз інфляції у 2021 році з 8,0% до 9,6%. Після досягнення піку восени цього року інфляція почне сповільнюватися завдяки надходженню нового врожаю та коригуванню глобальних цін на енергоносії”, - пояснили в НБУ.  

Посилення монетарної політики Національного банку, зокрема підвищення облікової ставки та згортання антикризових монетарних заходів також повинно дати змогу утримати під контролем інфляційні очікування.

Зауважимо, що облікова ставка - це вартість кредитів НБУ комерційним банкам, які можуть отримати  довгострокове або короткострокове рефінансування. Таким чином її розмір визначає ціну кредитів на ринку.

Нагадаємо, Національний банк України прийняв рішення підвищити облікову ставку з 5 березня 2021 року, коли її розмір було збільшено з 6,0% до 6,5% річних. Наступне підвищення відбулося 16 квітня - до 7,5% річних

Повʼязані теми:

Наступна публікація