Через захмарні ставки і жорсткі вимоги іпотека стала недоступною для українців
В Україні фінансовий сектор скорочує програми з кредитування покупки нерухомості і збільшує іпотечні ставки. ТСН.ua розбирався, чим обумовлена така тенденція і як довго вона триватиме.
Взяти квартиру в кредит стає дедалі важче
Ставки вгору
Сегмент кредитування нерухомості починає втрачати великих гравців. Так, в листопаді іпотечні програми згорнули одразу три великих банки з числа 50 основних українських лідерів за активами, це УкрСиббанк, БМ Банк і ВТБ Банк. Ці банки тимчасово призупинили кредитування, як на первинному ринку, так і на вторинному.
У решти фінустанов кредитні ставки на придбання нерухомості виросли з літа цього року на 5% - з 23% до 28%, тобто практично до рівня кризового 2009 року. "Далі - вже просто нікуди. Кредит в 30 тисяч доларів строком на 15 років обійдеться мені в підсумку в 126 тисяч доларів, кожен місяць мені доведеться віддавати мало не всю свою зарплату", - нарікає Світлана Єгорова, киянка.
"Зараз квартири купують одиниці, люди зі зв'язками чи з величезними офіційними зарплатами. Для пересічних українців кредит на житло - це фантастика", - згоден президент Союзу з нерухомості Олександр Рубанов.
Кредитні ставки дійсно стали непідйомними. Переплачувати три-чотири вартості квартири більше ніхто не хоче. Українці воліють чекати здешевлення іпотечних позик. Або кредитуються на незначні суми: 7-13 тисяч доларів строком на два-три роки. Як правило, вони купують на вторинці житло економ-класу.
Є більш лояльні програми у банків для придбання житла на первинному ринку. Зазвичай, фінансові установи пов'язані з такими будівництвами партнерськими зобов'язаннями. У такому випадку можна розраховувати на 14-19% річних. Щоправда, потрібно враховувати метраж в новобудовах - така квартира буде коштувати дорожче, ніж на вторинному ринку, і часто буває, що стан нового житла - це просто голі стіни, які вимагають від новоселів додаткових інвестицій у розмірі 10-20 тисяч доларів.
Проте в таких випадках банки вимагають меншого початкового внеску - клієнтові потрібно володіти сумою в 25% від вартості квартири. Для порівняння - для того, щоб взяти кредит на покупку квартири з вторинного ринку, потрібно мати у розпорядженні суму не менше 40% від вартості житла.
За даними компанії "Простобанк Консалтинг" на середину листопада 2012 року кредити на покупку нерухомості на вторинному ринку пропонують 26 банків з числа 50 найбільших за розміром активів.
Зупинити продаж
Експерти вважають, що такі ставки заморозять ринок іпотечного кредитування. Вже зараз попит на покупку квартир в кредит впав до рівня кризового 2009 року.
"Українці збідніли, і не можуть виплачувати кредити з випередженням графіка, у них немає впевненості в завтрашньому дні. А нам незрозуміла політика Нацбанку, і ми теж не хочемо ризикувати і знижувати ставки по іпотеці - вже навчені величезною кількістю людей, які не змогли в 2009 році погасити борги по кредитах в строк", - говорить один з менеджерів великого банку.
На думку співрозмовника ТСН.ua, перспектив, які б відкривали безхмарне майбутнє для банків та їхнім потенційним клієнтам, немає, тому така ситуація з іпотекою, швидше за все, продовжиться ще не один місяць.
Для того, щоб купити квартиру в Києві в кредит, сукупний дохід сім'ї повинен бути не менше 10-15 тисяч гривень. Зарплата чоловіка і дружини повинна бути офіційною. Чи багато українців можуть похвалитися білими зарплатами? Як правило, тільки ті, які працюють в держструктурах, але там невеликі зарплати. У приватних компаніях платять більше, але зазвичай, платежі здійснюють "в сіру", щоб заощадити на податках.
На думку Олександра Рубанова, в найближчі роки на відчутне зниження відсотків можна не розраховувати.
"Україні потрібно більше інвестицій, щоб запрацювала нормально економіка, знизилась інфляція і пожвавився банківський ринок. Тому що найближчі 2-3 роки в Україні і надалі не буде інвестицій - іноземні та вітчизняні компанії не будуватимуть підприємств, не будуть розвивати інфраструктуру, не будуть вкладати кошти в наші банки, товарообіг буде невеликий", - вважає експерт.
"Банкіри урок 2008 року, коли масово видавали довгострокові кредити, маючи лише короткостроковий ресурс, забудуть ще нескоро і на ті ж граблі, принаймні поки, наступати не будуть", - відзначає Грегорі Краснов, генеральний директор "Платинум Банку".
За його словами, про зниження ставок і перегляд термінів найближчим часом мова не піде - банки зараз не відчувають комфорту, тому що незрозуміло, якою буде макроекономічна ситуація в країні, якою буде платоспроможність позичальника, і як буде рухатися ринок в цілому.
"Зараз про середні терміни депозиту в Україні говорити взагалі неможливо, оскільки людина практично в будь-який момент може зняти кошти з депозиту, а тому банкірам щось прогнозувати і розраховувати дуже важко", - пояснює Домінік Меню, глава представництва банківської групи BNP Paribas в Україні.
Світлана Єрьоміна