Ціна на газ для промисловості встановила історичний рекорд

Ціна на газ для промисловості встановила історичний рекорд

Ціна на газ для промисловості встановила історичний рекорд / Фото: Радіо Свобода

Від подорожчання газу для промисловості найбільше постраждає цукрова галузь.

З IV кварталу ціна російського газу для України зросла до рекордних 456 доларів за тисячу кубів. Тепер промисловість гарячково шукає шляхи скорочення витрат, а також можливість підняти ціни на свою продукцію.

"Протягом 2011 року для хлібопекарських підприємств ціна на газ підвищувалася тричі - в квітні на 12%, в липні на 18%, а також у листопаді майже на 12%. Таким чином, з початку року ціна на газ зросла на 43% - з 3200 гривень за 1 тис. куб. м в січні до 4600 гривень в листопаді", - розповів президент Всеукраїнської асоціації пекарів, президент ЗАТ "Холдинг Т і С" Володимир Слабовський.

Він пояснив, що питома вага газу в структурі собівартості виробництва хліба займає близько 6%.

Найбільш енергозалежна від газу галузь - хімічний комплекс з виробництва азотних добрив. Тут газова складова у продукції досягає 60-90%, оскільки газ використовується як в технологічних цілях, так і як сировинний компонент.

Багато років хіміки прагнули здешевити газ як сировину за рахунок дотування з бюджету. Але зараз картина змінилася.

"Після переходу більшості азотних підприємств до нового власника - Дмитра Фірташа - заводи перестали вирішувати газову проблему за рахунок бюджету", - сказав народний депутат-регіонал, екс-президент ЗАТ Сєвєродонецьке об'єднання "Азот" Олексій Кунченко.

Якщо у хіміків поки все нормально, пекарі ще мають можливість перекрити газові втрати більш дорогою випічкою, ціни на яку не регулює держава, то переробникам цукру доводиться складніше.

Галузь зіткнулася цього року не тільки з підвищенням вартості газу, але і з профіцитом сировини - цукрових буряків, що не дозволяє перекрити газові втрати збільшенням відпускної ціни отриманого цукру.

"Частка газу в собівартості нашої продукції становить від 25% до 30%. Собівартість виробництва цукру в середньому в галузі дорівнює 7500 грн. за тонну, а відпускна ціна - 6500 грн. Крім того, цукор погано купують зараз, в результаті чого переробники зіткнулися з проблемою дефіциту оборотних коштів", - розповідає гендиректор асоціації Укрцукор Микола Ярчук.

Як повідомлялось, ще 26 вересня Азаров заявив, що Київ та Москва домовились про перегляд контрактів від 2009 року і що Росія погодилась на створення тристороннього газотранспортного консорціуму з Україною і ЄС. Представники ЄС тоді повідомили, що взагалі нічого не знають про створення такого консорціуму.

Також глава уряду запевнив, що на зустрічі президентів України і Росії була досягнута домовленість про зниження тарифу на транспортування газу територією України до рівня собівартості. У свою чергу Росія знизить ціну на газ для потреб України у двох сферах: бюджетній та соціальній.

Зі свого боку, в "Газпромі" заявили, що російська і українська сторона поки не домовилися про перегляд контракту, переговори будуть продовжені в найближчий час.

18 жовтня російський президент Дмитро Медведєв уперше заявив, що газові угоди з України підлягають перегляду.

Читайте також:

Клюєв впевнено пообіцяв "набагато нижчу" ціну на російський газ

Без "харківських угод" газ для України коштував би зараз 546 доларів

Нові газові угоди між Україною та Росією знову відкладаються

Гриценко: Янукович зараз не підписав би "харківські угоди"

Мєдвєдєв і Янукович придумали "Харківські угоди" на дачі

Янукович заявив, що "Харківськими угодами" рятував Україну

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Газовий конфлікт України і РФ
Наступна публікація