Ціни на нафту рекордно впали, а рубль обвалився через відмову РФ від угоди з ОПЕК. Що відбувається

Дата публікації
Перегляди
37к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Ціни на нафту рекордно впали, а рубль обвалився через відмову РФ від угоди з ОПЕК. Що відбувається

Фото: Associated Press

У відповідь на відмову Росії подовжити угоду Саудівська Аравія розпочала "цінову війну".

6 березня Росія та Організація країн-експортерів нафти (ОПЕК) не змогли подовжити угоду про скорочення видобутку нафти. Після цього ціни на нафту рекордно впали, за чим стався обвал рубля.

Що це була за угода, чому Росія її не підтримала та що буде далі – читайте у матеріалі ТСН.ua.

Нафта та коронавірус

ОПЕК пропонувала подовжити угоду про видобуток нафти, чинність якої завершується 1 квітня. Чинна редакція угоди передбачала сумарний видобуток на 1,6 мільйона барелів на день нижче рівня жовтня 2018 року. Разом з цим країни пропонували додаткове скорочення на 1,5 мільйона барелів до кінця 2020 року. Усе через коронавірус: країни побоювалися зниження світового попиту на нафту.

На зниженні, зокрема, наполягала Саудівська Аравія. При цьому один мільйон барелів мав припасти на країни ОПЕК, а 500 тисяч барелів - на ОПЕК+, до якого входять ще кілька експортерів нафти, зокрема й Росія.

Своєю чергою РФ пропонувала подовжити лише чинні ліміти і лише на три місяці. 

Зрештою угоду взагалі не підписали. Учасники заявили про готовність до нових переговорів.

Чому угода зірвалася

Як пишуть агентств Bloomberg та Reuters угода зірвалася саме через позицію Москви – російська влада виступила проти додаткового скорочення видобутку нафти.

Як заявив прессекретар однієї з найбільших російської нафтовидобувних компаній "Роснефть" Михайло Леонтьєв, угода в рамках ОПЕК + була для Росії не вигідна.

Він каже, що за умов нестачі нафти, яка утворюється на світовому ринку через обмеження на видобуток, потребу заміщують поставки сланцевої нафти зі США.

Проти подовження угоди виступали і російські нафтові компанії, які вважають, що вплив коронавірусу на попит на нафту буде лише короткочасним.

Що відбувається зараз

Оскільки угоди про обмеження на видобуток нафти від квітня може не бути, на ринок може надійти велика кількість нафти, що призведе до її надлишку. На тлі такого прогнозу нафтові котирування обвалилися. У п’ятницю Brent втратила в ціні понад 9% й опустилася нижче 46 доларів за барель. Ціна бареля американської марки WTI знизилася до 41,77 долара – також на 9%. Одноденне падіння цін стало максимальним за останні 11 років.

У понеділок, 9 березня, на ринку нафти стався обвал, наймасштабніший від 1991 року. Ціна нафти WTI впала на 30% - близько 29 доларів.  З Brent відбулося приблизно те саме – ціна обвалилася до 32 доларів. 

Крім цього, різко впали акції американських компаній, що займаються видобутком сланцевої нафти – інвестори побоюються, що в зв'язку з низькими цінами їм доведеться скоротити виробництво через нерентабельність.

Ціна нафти є одним із головних показників для російської економіки, від якої сильно залежить рубль. Його курс на міжнародному валютному ринку обвалився. Долар вже виріс до 74 рублів.

9 березня російський Центральний Банк повідомив, що протягом 30 днів не буде купувати валюту на внутрішньому ринку. Закупівля валюти потрібна, аби поповнювати резерви в періоди відносно високих цін на енергоносії і в той же час не допускати надмірного зміцнення рубля.

Падіння цін на нафту також відбулося на фінансових ринках. Ф'ючерси на акції США різко впали, як і нафтові валюти, включно з норвезькою кроною і мексиканським песо, у той час як японська ієна і золото підскочили.

Тепер, як вважають експерти, опитані Bloomberg, ціни на ринку можуть обвалитися ще нижче. "Ми, ймовірно, побачимо найнижчі ціни на нафту за останні 20 років в наступному кварталі", - сказав Роджер Діван, аналітик з нафти з консультанта IHS Markit Ltd., маючи на увазі, що ціна може впасти нижче 20 доларів за барель.

Як повідомлялося, найближче майбутнє не дає підстав для оптимізму й через скорочення обсягів споживання нафти в світі, зокрема у зв'язку з істотним падінням у галузі авіаперевезень - як наслідок поширення світом коронавірусу.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Обвал глобального ринку
Дата публікації
Перегляди
37к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація