Дефіцит держбюджету становитиме 40 млрд. гривень

До кінця року скарбниця недоотримає в цілому 40 млрд. грн, і Кабміну доведеться розраховувати тільки на фінансову допомогу МВФ або Нацбанку.

Уряд Юлії Тимошенко визнав, що план доходів загального фонду держбюджету не виконується. Держказначейство 4 листопада повідомило, що в січні-жовтні до загального фонду надійшов 121 млрд. грн., що лише на 0,5% менше плану.

Втім, у порівнянні з аналогічним періодом 2008 року падіння податкових платежів вже досягло 30 млрд. грн. До кінця року, за розрахунками експертів, скарбниця недоотримає в цілому 40 млрд. грн, і Кабміну доведеться розраховувати тільки на фінансову допомогу МВФ або Нацбанку.

4 листопада Держказначейство вперше з початку року визнало невиконання плану доходів загального фонду держбюджету. За оперативними даними, в січні-жовтні до загального фонду надійшло податків і зборів на 120,91 млрд. грн., що на 0,5% менше плану. Раніше завдяки корекції планів Кабмін демонстрував надходження на рівні 0,1-0,2%. У жовтні до загального фонду надійшло 13,49 млрд. грн. (план невідомий), що на 13,6%, або 2,11 млрд. грн., менше, ніж у жовтні 2008 року.

У Державній податковій адміністрації, Держмитниці та Мінфіні до 4 листопада так і не змогли оприлюднити дані по збору податків. Неофіційно в Держмитниці заявили, що якщо уряд не відкоригує їм план, то вони не виконають завдання. На 27 жовтня доходи бюджету були виконані лише на 37%, а на 30 жовтня - на 70%. "Ми не можемо дати остаточних даних по бюджету, тому що не знаємо, наскільки відкоригуємо план", - сказало джерело в Мінфіні.

При плановому скороченні доходів бюджету в цьому році до показника минулого року на 0,9% за січень-жовтень падіння надходжень досягла 19,4%, або 29,09 млрд. грн. За 10 місяців вдалося зібрати всього 65,6% від річного плану в 184,2 млрд. грн. (рік тому - 80,7%). За останні два місяці фіскальні органи повинні перерахувати податків на суму 63,29 млрд. грн., або щомісячно 31,6 млрд. грн. З огляду на 20-процентне падіння податкових доходів, бюджет може недорахуватися 36,8 млрд. грн., тоді як за підсумками трьох кварталів недобір був на 3 млрд. грн. менше.

Голова Рахункової палати Валентин Симoненко вже оцінив річний недобір до 16-17%, або 30-35 млрд. грн. Місяць тому заступник міністра фінансів Анатолій Мярковський змушений був визнати, що прибуткова частина бюджету не буде виконана "через невідповідність економічної ситуації в країні прогнозами уряду", і пообіцяв назвати точну цифру недовиконання на початку листопада. У секретаріаті президента вважають, що жити з такої бюджетної "дірою" без появи заборгованостей неможливо. "Необхідно брати в борг, що Кабмін і робить. На останніх аукціонах майже по 5 млрд. грн. на тиждень залучали від банків", - сказав співрозмовник.

У листопаді-грудні зібрати 63 млрд. грн. податків нереально, впевнені експерти, а тому недоотримання за підсумками року складе до 40 млрд. грн. Промисловість намагається відновлюватися, але за два місяці перекрити таку "діру" не вдасться. Навпаки, зростання виробництва та експорту, наприклад, у металургії, обернеться для бюджету збільшенням заявок на відшкодування ПДВ, упевнений аналітик Бюро економічних і соціальних досліджень Владислав Комаров. "Два місяці, що залишилися, врожайними на податки не назвеш, тому недобір може скласти 20%", - визнає економіст Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Молдован.

За словами експертів, в уряду вже не залишилося бюджетних програм, на яких можна заощадити, отже, Київ може розраховувати лише на кредити МВФ (на 3,8 млрд. доларів) і Єврокомісії (500 млн. євро). "Є й НБУ, якому необхідно перерахувати 9,8 млрд. грн. До бюджету. Хоча він і каже, що у нього є тільки 608 млн., це не звільняє його від виконання закону", - вважає пан Молдован.

Читайте також:

Рада не змогла винести вирок бюджету Тимошенко

Янукович підтримає бюджет за однієї умови

Тимошенко збирається переписати бюджет-2010

 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: