Депутати погодилися підвищити ціни на цигарки, алкоголь і бензин

Депутати в першому читанні ухвалили ініціативу уряду про підвищення акцизів на тютюнові та алкогольні вироби й бензин. Незабаром відповідний закон буде ухвалено остаточно.

Верховна рада ухвалила в першому читанні урядовий законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо оподаткування)", який передбачає підвищення акцизів на тютюнові вироби, алкоголь і бензин.

Відповідне рішення підтримали 240 нардепів.

Зокрема, як зазначено в пояснювальній записці до законопроекту, за прикладом законодавства Росії, Євросоюзу та вимог відповідної угоди Світової організації торгівлі пропонується поступове збільшення ставок на коньяки до рівня ставки на горілку. За кордоном здійснюється оподаткування міцних алкогольних напоїв за одною ставкою незалежно від способу їх виробництва. На перехідний період запропоновано збільшити ставку на 20% - з 14 гривень до 17 гривень за 1 л 100-% спирту, та ставку на пиво з 0,60 гривні до 0,74 гривні за 1 л та на вина виноградні натуральні з 1 копійки до 10 копійок за 1 л. Крім того, запропоновано застосовувати однакові підходи до оподаткування спирту, який міститься у горілці та винах.

Нагадаємо, у 2009 році в Україні було спожито 49,2 тисячі дал. горілки та лікеро-горілчаних виробів, що на 9,6% менше ніж у 2008 році. Водночас, надходження акцизу до бюджету зросли на 25% за рахунок збільшення ставки з II півріччя минулого року на 58% (з 21,5 до 34 гривні за 1 л 100-% спирту). Після індексації у 2010 році зазначена ставка становитиме 39,4 гривні за 1 л 100-% спирту. На сьогодні в Україні питома вага акцизного збору в ціні горілки становить 34%, тоді як в Росії - 37%, Польщі, Литві - 42%, Білорусі - близько 60%, йдеться у документі.

Крім того, за наявною інформацією, порівняно з попереднім роком, споживання бензинів зменшилося на 10%, при цьому, доля виробленого в Україні товару зросла з 61% до 71%, тоді як доля імпорту зменшилась з 44% до 36%. Зазначене свідчить про орієнтацію споживання бензинів на продукцію внутрішнього виробництва. Слід зазначити, що частка акцизу в ціні бензинів в Україні на сьогодні становить 11% (в Білорусії - 25%, в Литві - 43%, Польщі - 54%).

У 2009 році нафтопереробні компанії у складі валових витрат задекларували 86% затрат на придбання товарів, робіт, послуг. Такий високий відсоток обумовлений застосуванням схем мінімізації з використанням низки посередників з метою збільшення вартості сировини в 2 і більше разів. Це свідчить про значний фінансовий ресурс сплати податку за збільшеними ставками без підвищення ціни кінцевого споживання, запевнили автори документа.

Таким чином, збільшення суми акцизного збору на 50 копійок на 1 л бензину можна здійснити без зростання роздрібних цін, зазначено в законопроекті. При цьому питома вага акцизу в собівартості бензинів збільшиться на 7,5 відсоткового пункта (з 13,2% до 20,7%).

Крім того, пропонується збільшити ставку податку зі 110 євро до 200 євро за 1 тисячу кг на супер-бензини з октановим числом 98 та більше.

У документі, крім того, зазначено, що у 2009 році було реалізовано на внутрішньому ринку України 109,6 мільярда штук сигарет, що на 12% менше ніж у 2008 р., зазначене обумовлено підвищенням в минулому році ставок акцизного збору в 2 рази. Водночас, незважаючи на зменшення обсягів реалізації, надходження акцизного збору збільшилися у 2,5 рази, що дає підстави вважати про наявність ресурсу для збільшення податкового навантаження на виробників цієї галузі.

Поряд з тим, питома вага акцизного збору в ціні тютюнових виробів залишається доволі низькою. Зокрема, частка податку в ціні пачки сигарет "Marlboro" в Україні становить 32%, Литві - 60%, Польщі - 68%. Проектом пропонується збільшити ставки акцизного збору на сигарети з фільтром з 20% до 25%, за специфічною схемою - з 69 гривень до 90 гривень за тисячу штук. Запровадження змін збільшить питому вагу акцизу в ціні сигарет до 37%.

Також передбачено запровадити з 1 січня 2011 р. при оподаткуванні операцій з підакцизними товарами авансову сплату ПДВ одночасно зі сплатою акцизного збору в розмірі 20% суми акцизного збору.

До другого читання законопроект буде підготовлений за скороченою процедурою.

Нагадаємо, ініціатором підвищення акцизів раніше виступив Кабмін, який таким чином має намір вирішити низку проблем, що стосуються наповнення держбюджету.

Читайте також:

Експерти: до кінця року 95-й бензин подорожчає до 10 гривень за літр

Уряд пропонує підняти ціни на алкоголь та цигарки

Уряд збільшить податок на питну воду: "на полицях" продукт подорожчає вдвічі

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: