Для утримання гривні валютних резервів НБУ вистачить на півроку

Очікування поліпшення платіжного балансу в 2011 році лише підвищують вірогідність подальшого зміцнення нацвалюти наступного року.

Рівень валютних резервів НБУ достатній для підтримки стабільності гривні, принаймні, в найближчі 6-9 місяців.

На минулому тижні валютний ринок пройшов традиційну "осінню" перевірку на міцність. Динаміка курсу за результатами тижня і дії НБУ підтвердили здатність регулятора згладжувати піковий ріст попиту на іноземну валюту під час підвищення панічних настроїв.

Це підвищення часто відбувається після різкої зміни (частенько короткочасного) балансу попиту і пропозиції. Так, на початку вересня спостерігався короткочасний незначний надлишок попиту на іншо-дивну валюту внаслідок виходу "Нафтогазу" на ринок з купівлею долара, а також зниження припливу валюти під експорту зернових.

Ця ситуація за часом практично співпала з перестановками в керівництві НБУ. В результаті учасники ринку сприйняли дисбаланс, що склався, як початок нової тенденції на ринку і перехід Національного банку до нової стратегії проведення валютної політики.

До погіршення ситуації на минулому тижні додався сезонний чинник: в цей час валютний ринок традиційно лихоманило останні два роки.

Не став виключенням і 2010-й - учасники ринку традиційно підвищили свої девальваційні побоювання на початку вересня. Тому навіть невелика зміна балансу на ринку у бік попиту, а також дещо запізніла реакція НБУ на зміну динаміки курсу викликали паніку. Проте НБУ досить швидко "розчарував" очікування учасників ринку і за два дні зміг відновити стабільність на ринку. Для цього йому знадобилося впродовж двох днів продавати валюту зі своїх резервів. І якщо в перший день паніки, вівторок, НБУ продав зі своїх резервів близько 100 млн доларів, то вже наступного дня – 33 млн доларів.

Ситуація на ринку заспокоїлася за ці два дні настільки, що вже в четвер регулятор повернувся до своєї незмінної тактики останніх шести місяців - купівлі надлишку пропозиції іноземної валюти (в четвер було придбано близько 17 млн доларів).

Минулий тиждень продемонстрував ринку декілька важливих сигналів. По-перше, як раніше заявляло керівництво Нацбанку, регулятор прагне уникнути панічних настроїв і різких коливань курсу на ринку.

По-друге, ринок не є повністю збалансованим, внаслідок чого на ньому можуть періодично виникати різкі дисбаланси. По-третє, незважаючи на відносний спокій ринку, будь-який дисбаланс різко підвищує девальваційні очікування на ньому.

І, нарешті, найбільш важливий сигнал: стабільності національної валюти в середньостроковому періоді (в першу чергу відносно можливій девальвації) практично нічого не загрожує. Рівень валютних резервів достатній для підтримки стабільності гривні, принаймні, в найближчі 6-9 місяців. Очікування поліпшення платіжного балансу в 2011 році лише підвищують вірогідність подальшого зміцнення нацвалюти наступного року.

Нагадаємо, раніше голова Національного банку України Володимир Стельмах прогнозує стабільність курсу гривні.

"Курс теж має бути стабільним... Звичайно, великого зміцнення ми не передбачаємо", - сказав він.

Голова НБУ підкреслив, що банки вийшли із кризового стану, і спрогнозував зростання суми кредитних вкладів в 2011 році.

Читайте також:

Дефіцит бюджету складе 10 млрд грн

Стельмах прогнозує стабільність гривні та зростання кредитних внесків

НБУ: українська економіка вийшла з рецесії

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: