Долар і гривня: історія "любові"

Протягом всього періоду свого існування українська валюта залишається міцно прив'язаною до американської.

2 вересня 1996 року в Україні з'явилася повноцінна національна валюта – гривня. Протягом двох тижнів вона стала єдиним законним засобом платежу в країні.

Майже два роки за долар давали не більше 1,8 гривні. Цьому сприяла жорстка монетарна політика, за якої штучно занижувалася грошова маса щодо валового внутрішнього продукту. Відтак виникав  "голод" щодо гривні. Разом з тим зростали обсяги бартеру, виникла криза  неплатежів. Внаслідок цього курс долара в 1996 р. знизився на 24 % (вплив гривні був незначний, оскільки її було впроваджено на прикінці того ж року), в 1997 — на 9 %. У 1997 дещо зріс рівень монетаризації економіки.

Разом з тим зростав і державний борг, "висихали"  валютні резерви НБУ, погіршувалося  фінансове становище підприємств. Внаслідок цього 1998-го року гривня істотно девальвувала (плюс 84%). Як результат – на початку 1999-го року за долар давали вже 3,5 гривні.

Протягом 1999-го року гривня повільно опускалася і в листопаді дійшла до позначки 4,6 грн./дол.. Проте вже в грудні американська валюта несподівано перестрибнула позначку 5 гривень. Однією з причин стрибка банкіри називали реакцією ринку на надмірні соціальні виплати напередодні президентських виборів-99. На рівні 5,3 - 5,4 гривні долар утримувався більш ніж 5 років.

У квітні 2005 року Нацбанк несподівано зміцнив гривню, встановивши її курс на рівні 5,05 грн./дол.. Свої дії НБУ аргументував необхідністю стримування інфляції: "Передумовами ревальвації стали інфляційні процеси, частково спричинені великими валютними доходами українського експорту та загальною світовою тенденцією до ослаблення долара США, до якого тривалий час була прив’язана гривня", - йшлося у відповідній заяві. В той же час, заощадження багатьох людей, які зберігали свої гроші у доларах, значно "схудли".

На цьому рівні гривня "прожила" ще 3 роки. У квітні 2008 року, внаслідок рішення Нацбанку "відпустити" курс гривні, долар почав різко дешевшати, а офіційний та реальний курси стали все більше відрізнятися. Така тенденція трималася до вересня – Нацбанк встановлював курс долара на рівні бли6зько, 4,85 грн., в той час як міжбанківський ринок та обмінники просили за нього близько 4,6 грн.

Проте вже з жовтня тенденція кардинально змінилася – американська валюта почала стрімко зростати – ця тенденція зберігається і досі. Причини цьому називаються різні – скорочення експорту, надмірний попит населення та банків на іноземну валюту, неефективна діяльність Нацбанку. Проте, як прогнозує економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь, ще до кінця цього року вартість долара не повинна перевищувати 8 гривень.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: