Долар перевищить 10 грн. вже цього тижня

Основною причиною стрімкого зростання американської валюти експерти вважають безграмотні дії Нацбанку і політичну нестабільність.

На вихідних курс готівкового долара перевищив позначку в 9 грн./долар. Цьому передувало планомірне подорожчання валюти на міжбанківському ринку, де долар підскочив з 8,05/8,20 грн./дол. в понеділок до 8,31/8,55 грн./дол. в п'ятницю. При цьому НБУ не хотів міняти тактику і продавав валюту по 7,79 грн./дол., що лише на 9 коп. вище за незмінний офіційний курс. На цей момент долар в Києві коштує до 9,40 грн./дол.. Останній раз так дорого він коштував на початку січня.

Девальвацію гривні банкіри пояснюють економічною і політичною нестабільністю.

"Зростання курсу було очікуваним, прогнози починають збуватися. Тепер він зростатиме далі через економічну і політичну ситуацію в країні. Економіка зупинилася, експорту немає, а політики добиваються своїх цілей напередодні виборів", - вважає казначей одного з банків.

"Таке завжди відбувається, коли курс штучно регулюють. У Нацбанку немає грошей, продавати до отримання другого траншу МВФ йому нічого", - говорить один з банкірів.

Другий транш повинен скласти 1,847 млрд. доларів. На думку експерта, якщо долар дорожчатиме так швидко, на цьому тижні він може досягти 10 грн./дол..

Головною причиною девальвації банкіри вважають ручне регулювання курсу. Ще 11 лютого НБУ заборонив банкам проводити валютні операції (у тому числі за дорученнями клієнтів) за курсом, який "істотно перевищує середньозважений курс ринку", – в четвер 7,87 грн./дол..

"Останнім часом НБУ постійно шле банкам листа з вимогою проводити валютні операції за курсом, який він бере із стелі", - розповідає один з казначеїв. – "Банки, які прив'язані до НБУ і не можуть без його рефінансування, втрачають клієнтів, а банки, яким наплювати, вигадують прийоми, наприклад прив'язку до євро або рубля, або комісії".

Втім, керівник групи радників глави НБУ Валерій Литвицький стверджує, що до кінця березня Нацбанк може витратити на підтримку курсу близько 2,5 млрд. доларів. На його думку, на валютний ринок тисне відсутність чітких планів зі зміни держбюджету.

"Коли представники виконавчої влади говорять про те, що дефіцит бюджету і джерела його фінансування не викликають стурбованості, вони тим самим дають МВФ сигнал, який ослабляє його прагнення до продовження співпраці. І бізнес бачить невизначеність перспектив продовження кредитної програми з фондом", - заявив Литвицький.

Дані НБУ говорять про те, що у нього залишилися небагато грошей для інтервенцій. Міжнародні резерви НБУ на 1 лютого склали 28,82 млрд. доларів, а до 31 березня валові резерви НБУ (без врахування другого траншу) мають бути не менше 26,3 млрд. доларів. Таким чином, на інтервенції залишається 2,5 млрд. доларів, але, за даними пана Литвицького, з початку лютого НБУ вже продав на міжбанку 1,15 млрд. доларів. З врахуванням необхідної проплати "Нафтогазу України" до 7 березня близько 360-450 млн. доларів за газ в НБУ залишаються вільними 0,92-0,96 млрд. доларів – по 35 млн. доларів у день.

Читайте також:

Долар в обмінниках піднявся вище 9 гривень

Тисячі боржників банків підуть протестувати на вулиці

Вкладники "Надри" зможуть обміняти депозити на квартири

Президент Світового банку закликав допомогти Східній Європі

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: