Довіра українців до банків повернулася на докризовий рівень

За перші шість місяців 2010 року в Україні спостерігався колосальний приплив грошей населення в банківську систему. Востаннє українці проявляли таку довіру до банків у першій половині 2008 року.

У першій половині 2010 року українці несли свої гроші в банки так само енергійно, як робили це до кризи. За перші шість місяців 2010-го обсяг депозитів фізичних осіб в українських банках виріс на 29,6 млрд грн, або на 13,8% - до 243,7 млрд грн. Востаннє українці проявляли такий самий рівень довіри до банківської системи в докризовій першій половині 2008 року.

Колосальний приплив грошей населення в банківську систему банкіри пояснюють кількома чинниками. "Цьому процесу сприяли стабілізація політичних процесів, початок загального відновлення економіки країни, курсова стабільність, збільшена довіра до банків і позитивні очікування клієнтів", - розповів член правління банку "Форум" Кшиштоф Кужьбік.

Вкладників також приваблюють високі ставки по депозитах і розуміння того, що незабаром банки перестануть бути такими щедрими. "Споживачі зрозуміли, що доки ставки на піку, треба розміщувати кошти", - пояснив директор департаменту організації продажів банку "Фінанси і Кредит" Ігор Шевченко.

Слова фінансиста підтверджує і статистика: ще на початку року ставки по гривневому депозиту строком на 12 місяців складали в середньому 21% річних, а зараз це не більше 17%. Аналогічні тенденції спостерігалися і по валютних вкладах. З початку року ставки по них неухильно знижувалися: якщо в січні більшість фінустанов були готові платити за вклади в доларі майже 12%, то зараз розмістити валюту більше ніж під 8,5% буде дуже проблематично.

Втім, населення активно надавало свої заощадження банкірам не лише тому, що це вигідно, а більше через те, що знову повірило в безпеку такого способу інвестування. За оцінками Ігоря Шевченка, 90% усіх грошей, принесених у банківську систему впродовж 2010 року, це не що інше, як кошти, які народ у паніці вилучав з банків під час кризи 2008-2009 років. За різними оцінками, впродовж гострої фази кризи (жовтень 2008 - березень 2009 року) з банківської системи вкладники вивели від 40 до 70 млрд грн (з урахуванням коштів юросіб).

Фінансисти вважають, що близько 75% цих грошей вже повернулося в банки. "Чверть, що залишилася, - це гроші, власники яких дотримуються двох ідеологій. Прибічники першої ідеології ніколи, ні за яких умов, ні під які відсотки і гарантії не повернуть свої заощадження в банки. Прибічники другої, яких, до речі, набагато більше, мають намір витратити ці кошти на конкретні потреби: купівля майна, відпочинок, навчання, лікування та інше", - пояснює Шевченко.

Статистика НБУ демонструє переваги наших співвітчизників відносно вибору валюти вкладу. За 6 місяців цього року приплив гривневих депозитів у чотири рази перевищив приплив валютних (23,7 млрд грн і 5,9 млрд грн відповідно). Завдяки цьому загальна сума вкладів у національних грошах уперше з початку кризи перевищила обсяг депозитів в інвалюті.

Той факт, що українці надавали перевагу гривні, фінансисти пояснюють меркантильними інтересами співвітчизників. "Прибутковість гривневих депозитів майже в два рази вище, тому вони і ростуть швидшими темпами", - пояснює "феномен" директор департаменту організації продажів банку "Фінанси і Кредит" Ігор Шевченко.

Читайте також:

Більшість українців зберігає заощадження "під матрацом"

Валютні кредити можуть бути визнані недійсними

НБУ прогнозує зростання української економіки

В Україні зростає кількість проблемних кредитів

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: