Е-декларування: яке покарання загрожує чиновникам за приховування статків

Дата публікації
Перегляди
5150
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Е-декларування: яке покарання загрожує чиновникам за приховування статків

Фото: Reuters

Електронне декларування триватиме до травня 2017 року.

Роками українські чиновники нахабно, а головне безкарно наживалися на країні. Тому запровадження електронного декларування доходів та витрат чиновників є важливим, адже це потужна зброя для боротьби із корупцією та викриттям підпільних кабінетних мільйонерів.

Чому чиновники так бояться системи електронного декларування та намагаються будь-яким чином відтермінувати її запровадження, ідеться в сюжеті програми "Гроші".

Елітні маєтки та королівські палаци, автопарки на мільйони доларів, а також офшори, літаки, коштовності та дизайнерські сумочки, вартістю у річну зарплату звичайного українця – уся ця розкіш є буденністю типових українських можновладців. Але вони запевняють, що бідні, як церковні миші. За високими парканами та за зачиненими кабінетами українські прокурори ховають готівку та діаманти, судді – банки із доларами, а депутати – авто преміум-класу.

Та, здається, тепер у слуг народу – серйозні проблеми, адже із 1 вересня у кожного з них з'явився власний ревізор – електронна декларація. Чому політичний бомонд боїться декларування, мов чорт ладану? Кому заважає система, здатна посадити половину українських чиновників?

Електронне декларування – інноваційна для України система за контролем чиновників. Це відкрита база даних усіх державних службовців: від президента до голови сільради, від прокурора до районного судді. Варто лише зайти на спеціальний інтернет-сайт і вуаля – перед вами вся інформація про їхні статки, майно та навіть подарунки.

"У чому сенс електронної декларації? Це коли вона через Інтернет подається і одразу оприлюднюється, через Інтернет стає відомою всім громадянам", – говорить нардеп і голова парламентського комітету з питань запобігання і протидії корупції Єгор Соболєв.

Е-декларація – надважлива для України. Це – потужна зброя для боротьби із корупцією та викриттям підпільних кабінетних мільйонерів. Уперше в історії держави слугам народу світить в'язниця за брехню та приховування своїх статків.

"До цього в декларації можна було брехати, нічого не вказувати, родичів не вказувати – що завгодно писати, бо за це не було покарання. Оця нова стаття в Кримінальному кодексі "Брехня в декларації" підв'язана під цю нову форму декларацій", – пояснює голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

Усього в Україні майже 330 тисяч чиновників. Вони мають заповнити декларації у два етапи.

Перший етап триває від 1 вересня до 31 жовтня 2016 року. У цей період показати статки мають президент України, члени Кабміну, прем'єр-міністр, народні депутати, голова Нацбанку, а також усі чиновники категорій А та Б, серед яких топ-менеджери, керівники держустанов і навіть судді, прокурори та поліцейські. Усього це близько 50 тисяч службовців.

Решта чиновників, а з ними й силовики, мають подати декларації від 1 січня до травня 2017 року. Усього в цей період на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції має з'явитися близько півмільйона звітностей.

"Система насправді запуститься не 1 вересня, а коли з'являться перші судові вироки. Тому що це якраз і є ключова мета системи електронного декларування – виявити корупціонерів і притягнути їх до відповідальності", – наголошує голова Ради ГО "Громадський люстраційний комітет" Олександра Дрік.

Ще один плюс електронної декларації – її повнота. Тепер на додачу до квартир, будинків, машин декларанта і членів його сім'ї, треба вказувати готівку, незавершене будівництво і навіть рухоме майно: картини, коштовності, аксесуари тощо вартістю більше 100 мінімальних зарплат, тобто близько 138 тис. грн. До речі, це – одне з найболючіших питань для чиновників.

Але найнеприємніше для держслужбовців – це кримінальна відповідальність за брехню в декларації.

"Система дозволяє дуже швидко притягнути до відповідальності посадовців, саме тому проти неї так активно борються, вона дуже сильно спрощує цю процедуру", – наголошує Олександра Дрік.

Якщо декларант подав завідомо недостовірні відомості, йому загрожує штраф (від 42,5 тис. грн до 51 тис. грн), громадські роботи (від 150 до 240 годин) і навіть позбавлення волі на строк до 2 років без права обіймати посаду на строк до 3 років.

Але є нюанс. Покарання дожене декларанта тільки, якщо він збрехав на більше, ніж 344,5 тис. грн. Якщо ж він збрехав на суму від 138 тис. до 344 тис. грн, йому загрожує адміністративна відповідальність у вигляді штрафу (від 17 до 42,5 тис. грн).

"Наш план – щоб кожна декларація була в Інтернеті. Щоб кожен міг подивитися, чи є там розходження, неточності або щось недописано, бо реєстри власності теж відкриті іншим нашим законом. І щоб кожен, хто буде спійманий на брехні, ставав учасником кримінального розслідування", – говорить нардеп Єгор Соболєв.

Кожен українець може зробити свій внесок у боротьбі з українською корупцією. Якщо, наприклад, по сусідству живе чиновник, спосіб життя якого, машина чи квартира не відповідають офіційним заробіткам або не задекларовані, то можна на правах анонімності звернутися до спеціального органу – Національного агентства з питань запобігання корупції, і держава обов'язково перевірить його статки.

Операція "Є-Декларація": що приховують депутати

Операція "Є-Декларація": що приховують депутати

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
5150
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація