Економічний прогноз для України на 2016 рік: погіршення рівня життя і вибрики курсу долара

Економічні експерти розповіли, що заважатиме зростанню добробуту українців.

У 2015 році економічна ситуація в Україні була вкрай складною. Люди скаржилися на пониження рівня життя. Тарифи на газ, тепло і світло для населення підвищили, аби отримати транші від МВФ. Курс гривні падав. Чимало банків закривалося. Реформи затягувалися. Існувала навіть загроза дефолту, але її вдалося уникнути після реструктуризації боргів.

ТСН.ua запитав в економістів, чи стане легше жити українцям на наступному 2016 році. На жаль, поки позитивних прогнозів ніхто не дає.

Економіст Ерік Найман
Forbes
Ерік Найман, керуючий партнер інвесткомпанії Capital Times:

- Я очікую у наступному році два ключові чинники. Це більш висока інфляція, ніж та, що зафіксована у бюджеті, і відповідно, гірший прогноз щодо курсу долара. Середньорічний курс я очікую 26-27 грн за долар, а на кінець року - 29-30 грн за долар. І це за умови продовження співпраці з МВФ.

Якщо інвестори побачать реальні реформи з дерегуляції, реформування судової та податкової системи, то у другому півріччі - так, ми побачимо заходження іноземних інвестицій. А поки ж інвестори стоять на кордоні України і чекають.

Завершити реформи у 2016 році, звичайно ж, не вийде. Але почати - так. Питання полягає не лише в економічних реформах. Насправді питання - у реформах силового блоку (прокуратура, МВС, Антикорупційне бюро тощо), у судовій реформі. Податкова реформа - там ще й кінь не валявся. У цій частині зараз найбільше очікувань.

Від ЗВТ з ЄС для українського бізнесу нічого нового не буде, тому що український бізнес вже має можливість використовувати цю угоду. Звичайно, імпортерам буде трохи краще, а от компаніям, які працюють в плані імпортозаміщення європейської продукції, буде гірше, бо доведеться більш жорстко конкурувати з європейським виробником. Тому в цілому для України це відкриття кордону є скоріше мінусом в економічному плані, ніж плюсом.

Рівень життя українців трохи підвищиться, але через зростання безробіття у результаті не зміниться.

Анатолій Баронін, директор аналітичної групи Da Vinci AG
УНІАН
Анатолій Баронін, директор аналітичної групи Da Vinci AG:

- Національна валюта у наступному році залишатиметься у зоні девальваційного тиску. Це обумовлено стриманими показниками зростання експорту українських товарів, обмеженнями, введеними Росією для українського експорту, несприятливою кон'юнктурою світового ринку, низьким рівнем припливу інвестицій у зв'язку з ситуацією на Сході України. Незважаючи на це, продовження стабілізаційної програми МВФ, зростання золотовалютних резервів, помірні показники бюджетного дефіциту і зниження обсягів імпорту дають підстави прогнозувати наявність стабілізаційного ресурсу для забезпечення низької волатильності курсу. Поки що немає підстав говорити про істотну девальвацію гривні у 2016 році. За збереження нинішніх тенденцій, відхилення будуть невеликими.

Бюджет, незважаючи на помірний рівень дефіциту і відносну збалансованість опрацьований погано. Вже з початку наступного року ми очікуємо внесення до нього змін. Практика внесення бюджету в парламент "під ялинку" і нічних голосувань - це ознака незадовільної роботи уряду.

Питання завершення реформ - це не тільки питання політичної волі, а й здатності забезпечити зміни на всіх рівнях державного управління. Навіть у випадку, якщо на центральному рівні здійснюватимуться максимальні зусилля з реформування, результат може виявитися гірше очікувань через неготовність або небажання реформуватися на рівні безпосередніх виконавців, тобто чиновників. У великій, але соціально бідній державі, багатій на ресурси, досить складно вибудувати систему мотивації апарату чиновників, оскільки навіть за наявності високих зарплат обсяги обороту коштів у сфері компетенції є деформуючим і корупційним чинником. У зв'язку з цим я не маю завищених очікувань від проведення реформ в Україні у найближчий рік.

Інвестиційна привабливість обумовлена рівнем політичної та економічної стабільності, бізнес-кліматом, купівельною спроможністю населення, рівнем корумпованості економіки. У сукупності даних факторів підстав для прогнозу інвестиційного буму немає. Зростання інвестицій можливе і очікуване, але його прогнозовані темпи вкрай стримані.

Зона вільної торгівлі з ЄС - це, насамперед, можливість для українських виробників вийти на багатий, ємний і різноманітний ринок Європи. Крім того, відповідність стандартам ЄС - це одночасно покращені можливості виходу на ринки Близького Сходу й Африки. Але питання реалізації такої можливості залежить також від самих експортерів, які повинні запропонувати європейському ринку конкурентоспроможну продукцію. І небагато підприємств зможуть це зробити.

Економічні прогнози говорять про подальше зниження рівня життя в Україні. Він безпосередньо залежить від економічної ситуації. Поки що ми не бачимо підстав для поліпшення ситуації, оскільки прогнозований рівень зростання ВВП в 0,8-1% за підсумками 2016 року недостатній для стимулювання зростання добробуту населення.

Андрій Новак, голова Комітету економістів України
УНІАН
Андрій Новак, голова Комітету економістів України:

- В бюджеті на 2016 рік уряд разом з НБУ сам прогнозує продовження девальвації гривні з сьогоднішнього рівня 23 грн за долар до 24,5 грн за долар. Але чому вони це роблять - незрозуміло, тому що на сьогодні економічних підстав для девальвації гривні немає. Всі три головні фактори, які формують курс, сьогодні позитивні.

Перший фактор - це зовнішньоторговельне сальдо. Воно зараз у нас позитивне, плюс майже $ 800 млрд. Це вийшло не тому, що ми зробили щось геніальне. Просто ми різко скоротили імпорт російських енергоносіїв, тож імпорт опустився нижче за експорт. Другий фактор - це платіжний баланс. Він також збалансований навіть з невеликими плюсами. І третій фактор - державний борг. Україна отримала реструктуризацію на чотири роки зі списанням частини держборгу, тому він також не знижує курс гривні.

Відтак немає жодних економічних підстав для девальвації гривні. Це може бути лише штучна девальвація внаслідок валютних спекуляцій. Фактично уряд і НБУ закладають валютні спекуляції на 2016 рік, унаслідок чого гривня має девальвувати до 24,5 грн.

Крім того, курс залежить ще від військової ситуації. Зараз вона стабільна, але ми не можемо прогнозувати, що буде у 2016 році, як Росія поводитиме себе по відношенню до України. Якщо буде ескалація військових дій, то звичайно, що ситуація с курсом буде гіршою, ніж прогнозують у бюджеті на 2016 рік.

І ще один чинник - це зовнішня допомога. Поки що станом на сьогодні Україна отримує масштабну фінансову допомогу. Якщо вона продовжуватиметься, це також буде підтримкою для курсу.

Якщо у 2016 році продовжить функціонувати чинний уряд і керівництво НБУ, то ніяких економічних змін не буде, порівняно з минулими роками. Про реформи є дуже багато розмов, але їх як немає, так і не буде за чинної економічної влади.

Для того, щоб інвестиційна привабливість України зросла у 2016 році, треба було щось для цього закласти у 2015-му. А оскільки ніяких суттєвих змін ні в економічному законодавстві, ні в судовій системі, а у системі правоохоронних органів поки що тільки віртуальна реформа поліції, то Україна поки серйозно не привертатиме до себе увагу зі сторони інвесторів.

Від зони вільної торгівлі з ЄС можна чекати приблизно того, як і від вступу України в СОТ. Тоді також сподівалися, що зі вступу України в СОТ у нас почнеться економічний бум. Але цього не сталося, тому що всі міжнародні угоди, навіть такі найкращі як СОТ чи ЗВТ з ЄС - це лише нові можливості для країни. Але як скористатися цими можливостями - це вже справа самої країни. Ми поки що не можемо запропонувати нічого суттєво іншого для світового ринку, особливо для такого примхливого і висококонкурентного як ринок ЄС.

Згідно з бюджетом на 2016 рік, підвищення соцстандартів впродовж року планується на 12%, що повністю співпадає з прогнозованим показником інфляції. Це означає, що реально це не є підвищенням соціальних стандартів, це лише їх індексація на показник інфляції. Тобто українці у 2016 році будуть себе відчувати приблизно так само, як і у 2014-15 роках.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: